Je lepšie TRÁVNIK vysiať alebo položiť koberec? Odborníčka radí!
8. 6. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
O tom, či siahnete po položení trávneho koberca alebo sa zameriate na založenie trávnika výsevom, bude určite na prvú rozhodovať rozdielna cena týchto dvoch spôsobov. V skutočnosti však existuje oveľa viac rozdielov!
Zdroj: pinterest/diynetwork.com
Zdroj: pinterest/Barbara Borg
Zdroj: Michal Šebeňa, Martin Domok
Galéria k článku

Zdroj: idafurik
Trávnik ako koberec
Trávne koberce sú v porovnaní s výsevom prirodzene mnohonásobne drahšie – ak nepočítate so spotrebovanou vodou, výživou a časom, ktorý čerstvému výsevu budete musieť venovať. Dostanete však hotový trávnik, ktorý je približne za týždeň-dva pripravený do plnej prevádzky. Trávne koberce sú husté, bez buriny, zlupnuté približne s 3 cm hrubou vrstvou zeminy. Tá je husto pretkaná koreňovým systémom, ktorý drží koberec pokope, a s balmi sa preto dobre pracuje.
Čo je dobré vedieť skôr, než sa rozhodnete pre kobercový trávnik?
- Myslite na to, že trávnik je dobré objednať v predstihu. Objednávku však urobte až po dôkladnej príprave terénu, vytýčení trávnika a položení obrubníkov, aby ste po jeho dovezení mohli ihneď začať s kladením.
- Pri množstve počítajte s adekvátnou rezervou. Najmä pri nepravidelných a členitých tvaroch trávnika bude vznikať odpad pri zarezávaní kobercov.
- Trávnik po privezení zložte do tieňa, aby baly nepreschli. Tesne pred položením je dobré plochu ošetriť mykoríznym prípravkom pre trávniky. Symbiotické huby, ktoré obsahuje, sa naviažu na koreňový systém a umožnia trávam lepšie absorbovať živiny a vlahu z pôdy.
- Jednotlivé diely trávnika ukladajte tesne vedľa seba a v jednom smere. Dbajte, aby sa spoje vedľajších radov nestretali v jednom mieste – ukladajte obdĺžniky ako tehly.
- Po položení celú plochu povalcujte a poriadne zavlažte tak, aby sa koberec aj vrstva zeminy pod ním riadne premočila.
- Pokračujte vo výdatnej závlahe niekoľko dní a počas tohto obdobia sa snažte na trávnik nešliapať, aby sa na povrchu nevytvorili nerovnosti.
A čo trávnik s výsevu? Čítajte na ďalšej strane >>>

Trávnik z výsevu
Jednou z výhod siateho trávnika je nepochybne druhová rozmanitosť osiva a s ňou súvisiaca vyššia odolnosť porastu na danom stanovišti. Kobercové trávniky sa spravidla vyrábajú často len z jednej, čo najviac univerzálnej zmesi. Niektoré firmy už ponúkajú aj trávniky do tieňa či špeciálne športové, no nie je to u nás úplne bežné. Druhov osiva je však na trhu omnoho viac a ak plánujete založiť trávnik výsevom, máte možnosť vybrať si presne podľa svojich požiadaviek a podmienok.
Kedy je najvhodnejší čas a ako začať?
- Pomocou špagáta si vyznačte plochu 1 x 1 meter.
- Podľa návodu na obale osiva odvážte jeho množstvo na jeden štvorcový meter a plochu vysejte.
- Vysiaty štvorec vám bude slúžiť ako vizuálna pomôcka pri siatí celej plochy.
- Výsev vykonávajte na jar alebo na jeseň. Leto nie je vhodné, pretože substrát rýchlo presychá a osivo v čase klíčenia nesmie nikdy preschnúť.
- Vysievajte v bezveternom počasí a použite rozmetadlo alebo vozík. Ručné rozhadzovanie môže mať za následok nerovnomerné osiatie plochy.
- S výsevom možno aplikovať štartovacie hnojivo i symbiotické huby.
- Plochu osievajte v dvoch na seba kolmých smeroch, aby sa zaručilo čo najrovnomernejšie rozhodenie semien.
- Osivo jemne zapracujte hrabľami. Následne celú plochu povalcujte.
- Čerstvý výsev zavlažujte jemným rozprašovačom niekoľkokrát denne tak, aby pôda nikdy úplne nepreschla. Tráva začne klíčiť do 14 dní.
- Prvé kosenie vykonajte, až keď majú steblá dĺžku približne 10 cm. Nože kosačky musia byť ostré, inak by mladú trávu mohli povyťahovať zo zeme. Porast skráťte približne na výšku 5 cm. Tráva začne rýchlo odnožovať a trávnik sa po kosení viditeľne zahustí