Vieme, prečo tuje HNEDNÚ A SCHNÚ! Nebezpečné škodce môžu napadnúť aj iné STROMY
20. 5. 2023, 11:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: shutterstock
Pre tunajší ekosystém sú tuje len veľmi málo perspektívne. Ako každá introdukovaná cudzokrajná rastlina, sú zdrojom nových nepôvodných chorôb či škodcov, ktorí tu nemajú prirodzené predátory a s obľubou ničia aj celé porasty.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Skúsili ste všetko?
Aby sa im darilo, potrebujú vhodné podmienky. Ak ich majú, budú odolné aj voči škodcom. K tomu môže prispieť aj hnojivo na tuje. Nemusíte ho však kupovať, zvládnete si ho vyrobiť aj doma!
Zdroj: shutterstock
Žihľava je významným zdrojom vitamínu C, A, vitamínov skupiny B, železa, draslíka či horčíka.
Na prípravu hnojiva budete potrebovať obyčajnú žihľavu, vodu a väčší hrniec. Vodu priveďte k varu, ponorte do nej v pomere 1:1 žihľavu a nechajte lúhovať aspoň hodinu. Žihľavu môžete použit po scedení do kompostu. Hnojivo zrieďte 1:10 s vodou, počkajte a polejte ním tuje ku koreňom.
Škodia nielen na tujách!
Zdroj: shutterstock
Aby ste predišli napadnutiu rastlín a vážnym škodám, treba sa vyhýbať hustej výsadbe, rastliny pravidelne zavlažovať a prihnojovať – držať ich v dobrej kondícii.
Aktuálne je v našich končinách hlavným záškodníkom chrobák krasoň (Lamprodila festiva). Ide o pomerne nového škodcu, ktorého v rovnakom období výskytu aktívne dopĺňajú ešte ďalšie dvadruhy – lykokaz borievkový (Phloeosinus aubei) a lykokaz tujový (P. thujae).
Zdroj: shutterstock
Veľkým nebezpečenstvom výskytu krasoňa je fakt, že na rozdiel od iných škodcov tují napáda a ničí aj úplne zdravé stromy, ktoré do dvoch až troch rokov odumierajú.
Tento druh krasoňa sa v prirodzenom prostredí živí pôvodnými borievkami obyčajnými, no v posledných rokoch prišiel o svoje prirodzené prostredie likvidáciou pastvín, na ktorých práve tieto dreviny rástli. Aktuálne v mnohých oblastiach invázne zamoruje a napáda rôzne druhy a odrody okrasných drevín, teda okrem borievok tuje, cyprusy či cyprušteky.
Zdroj: shutterstock
Krasoň je veľmi ľahko spoznateľný vďaka svetlozelenému zafarbeniu s modrastým kovovým leskom. Dospelé chrobáky sa začínajú liahnuť a byť aktívne v prvej polovici mája.
Pre dreviny sú nebezpečné larvy, ktoré vyžieraním vlnitých, širokých a plochých chodbičiek vyplnených drvinou poškodzujú vodivé pletivá. Dôsledkom toho je postupné hnednutie a usychanie konárikov, konárov a časom celého stromu.

Vymeňte staré za nové
Keď sa povie živý plot, väčšine ľudí napadne tuja, prípadne cypruštek. Argumentov je niekoľko: rýchlo rastú, sú vždyzelené, vydržia celú zimu a, samozrejme, sú pomerne lacné a dostupné v každom záhradníctve. Trh dokonca ponúka aj striebristé, žlté a panašované tuje či cyprušteky, ako aj odrody všakovakých tvarov a vzrastu, aby sa rozšírila ponuka obľúbeného artiklu.
Zdroj: shutterstock
Aby bol živý plot pekný hustý, zvyčajne sa vysádzajú tri rastliny na meter. V prípade vysokých rastlín sa vzdialenosť zväčšuje.
Pri živom plote máte viacero možností pri výbere rastlín. Domácimi druhmi podporíte biodiverzitu v záhrade, potešíte užitočné opeľovače, vtáctvo, ježe či dokonca dážďovky. Môžete si zvoliť aj cudzokrajné druhy, ktoré splnia širokú škálu požiadaviek – rýchly či pomalý rast, vždyzelené či opadavé, ihličnaté, ale aj listnaté. Výber je veľmi pestrý.
Zdroj: shutterstock
Pri výbere rastlín preto berte ohľad nielen na vzhľad záhrady, ale aj na to, ako bude plot ovplyvňovať okolie.