Trvalky
Suché časti na trvalkách je vhodné odstrániť. Ak si však želáte, aby sa vaše obľúbené trvalky vysemenili (napríklad orlíček, levanduľa, echinacea, kocúrnik), pred zimou ich nestrihajte. V nasledujúcom roku vás prekvapí množstvo mladých rastliniek na miestach, kde ste ich vy nesadili. Tento princíp sa uplatňuje skôr v prírodne ladených záhradách. Ak však nekontrolovateľné rozmnožovanie trvaliek do okolia nie je pre štýl vašej záhrady a váš vkus to pravé, odstrihnite odkvitnuté kvety až k listovej časti.

Bylinným pivóniám, ľaliovkám, kosatcom a podobným druhom trvaliek, ktorým na jeseň listy zhnednú, odporúčame pred zimou tieto odumreté časti odstrániť. Hnijúce listy by mohli v záhrade spôsobiť rozširovanie plesňových chorôb. V tomto prípade je však na mieste ochrana proti mrazom nástielkou zo slamy, čečiny alebo suchého opadaného lístia.
Naopak, vždyzeleným trvalkám, ako je pakost krvavý, levanduľa, dúška materina, klinček slzičkový, ponechajte listy po celú zimu. Strihajte len odkvitnuté kvety so steblami.
Kvety ako echinacea, rudbekia či ježibaba v zime krásne dekorujú prostredie záhrad aj v odkvitnutej podobe. Ak sa vám páči v zime ich tvar, nechajte si ich a ostriháte ich až v skorom jarnom období.