Reklama

Voňavá kráska z Francúzska. LEVANDUĽA. Aj takto sa dá VYUŽIŤ!

Levanduľa nielen krásne vonia, ale vie aj očariť chuťové bunky

Zdroj: Canva

Reklama

Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia). Poznáme desiatky odrôd tejto voňavej bylinky. Je špecifická nielen svojou vôňou, ale aj sfarbením kvetov do modra, fialova, ružova či biela. Okrem potešenia pre oko, vám prinesie aj liečivé či gastronomické a neopakovateľné zážitky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Ako vyrobiť z čerešňových kôstok vankúšik?
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Kde sa vlastne vzala?

    Naša krása pochádza zo Stredomoria. Jej latinský názov je odvodený zo slova lavare, čo v preklade znamená umývať sa. Už dávno predtým ju požívali starí Rimania, ale aj Gréci na čistenie rán a pripisovali jej blahodarné účinky. Vynikajúco pôsobí pri bolesti hlavy. Peržania využívali levanduľu ako dezinfekciu. Tam, kde boli chorí, tak pálili levanduľové kvietky, aby sa vyčistil vzduch. Odpudzuje hmyz a dokonca sa využíva pri výrobe parfumov.

    Zdroj: Shutterstock

    Levanduľa má mnoho blahodarných účinkov.

    Levanduľu možno zaradiť do čeľade hluchavkovitých. Jej výška môže byť od 60 až do 90 cm. Jej voňavé kvety rozžiaria záhony od júna až do septembra. Na svete sú desiatky odrôd, ktoré sa navzájom líšia farbou, ale aj veľkosťou. Okrem asi klasickej fialovo modrej farby nájdeme v ponuke aj bielu či ružovú farbu. Dokonca aj dlho vydrží. Po 6 rokoch rastlina stratí svoje spodné listy, preto ju treba vymeniť.

    Pestovanie

    Svoju vlastnú levanduľu si môžete vypestovať zo semienka z februárového, prípadne ešte môžete z marcového vysievania. Potom v mesiaci máj, čo má rastlina približne 10 cm, ju treba vysadiť na slnečné miesto v spone 30 až 40 cm. Veľmi dôležitý je pravidelný rez. Stonky po odkvitnutí je potrebné zrezať o 15 cm. Dávajte si pozor, aby ste nešli do drevnatej časti, inak si tým poškodíte celú rastlinu. Druhý rez do tzv. pologule sa odporúča na jar. Pokaľ by ste si chceli rastlinu rozmnožiť, tak to môžete spraviť odrezkami, ale aj rozdelením trsu. Veľmi citlivé na mráz sú počas prvej zimy.

    Zdroj: Canva

    Levanduľa má radšej suchšie miesta

    Naša kráska potrebuje slnečné stanovište, ktoré je chránené pred chladom, ale aj vetrom. Dokonca sa jej darí na ľahších, suchších piesočnatých pôdach. Čo nemá rada sú výdatné zálievky alebo premokrenú pôdu, preto substrát pred ďalšou zálievkou nechajte dobre preschnúť. Levanduľa sa dá vysádzať spolu s ružami. Vďaka tomuto spoločnému nažívaniu si ruže oddýchnu pred voškami.

    Zdroj: Canva

    Levanduľu po zbere nenechávajte voľne na slnečnom prostredí.

    Zber a skladovanie

    Kvety je treba rezať tesne pred úplným rozkvitnutím a hlavne, keď je rastlina úplne suchá. Na sušenie si treba zvoliť suché a tienisté miesto, aby sa zbytočne neuvoľňovali silice a kvety nestrácali svoju farbu. Po dôkladnom vysušení treba levanduľu skladovať v nepriehľadnej nádobe. Dobré je, keď rastline necháte pár kvetov ako lákadlo pre motýle. Pokiaľ by ste kvety nezrezali, tak rastlina si z nich vytvorí tzv. tvrdky, ktoré si môžete uchovať a neskôr vysiať.

    Mnohé využitia

    Levanduľa sa využíva ako prísada do kúpeľa či ako prísada do masážnych olejov, keďže uvoľňuje telo i myseľ. Dokonca sa dá využiť aj v podobe čaju či inhalácie, keď sme nachladnutí. Levanduľový olej upokojuje, priaznivo pôsobí proti migréne, depresii, ale aj pri úrazoch a zápaloch nervov. Dá sa jednoducho vyrobiť aj doma. Do olivového oleja nasypeme čerstvo posekané kvietky a necháte ich lúhovať v oleji 6 až 8 týždňov. Keby ste dali vrecúško s levanduľou do skríň, pôsobí ako prírodný odpudzovať molí.

    Zdroj: Canva

    Z levanduľa sa dá pripraviť aj chutný cukor

    V kuchyni sa dá tiež využiť. Levanduľový cukor ocení každý milovník pečenia. Pečivu dodá inú chuť, vynikajúce budú aj domáce limonády či ovocné koláče. Domáci levanduľový cukor si pripravíte raz-dva. Do 500g práškového cukru pridajte 25g levanduľových kvietkov a v mažiari alebo v robote rozmixujte na prach. Naplňte poháre a nechajte asi 1 mesiac odpočívať. Po zbere kvetov nezabudnite rastlinku dôkladne umyť a zbaviť ju hmyzu, ktorý na nej zostal.