Farebné konáre, výrazné plody či dokonca voňavé kvety! Aj takto môže vyzerať vaša záhrada počas zimných mesiacov. Stačí si vybrať tie správne rastliny.

1. Cezmína
Zdroj: shutterstock
Je odolná voči mrazu a nenáročná na údržbu.
Cezmína ostrolistá (Ilex aquifolium) je vždyzelená drevina, ktorá je charakteristická lesklými vždyzelenými listami. Výraznou ozdobou cezmín sú červené a lesklé plody, ktoré na rastline ostávajú až do jari.
Cezmína je veľmi obľúbeným dekoratívnym prvkom najmä preto, že je veľmi stála. Vo vencoch či iných aranžmánoch uschne, pričom nezvädne ani nestratí farbu.
Zdroj: shutterstock
Vynikne v zimnej záhrade.
2. Drieň
Odolný a nenáročný drieň rozžiari zimu vďaka svojim krásne sfarbeným konárom. Nájdete z neho viacero krásnych odrôd.
Zdroj: Shutterstock
Čemerica je pre niektorých typickou vianočnou trvalkou. Kvitne totiž už počas zimných mesiacov. Tešiť sa z nej môžete prostredníctvom pohľadu z okna do zamrznutej záhrady, ale vydrží pokojne aj v nádobe v interiéri.
3. Čemerica
Kvetmi vaše záhony spestria krásne čemerice, ktoré poznáme aj pod názvom - zimné ruže. Sú to trvalky, ktoré očaria veľkými kvetmi. Na trhu nájdete veľké množstvo odrôd a tak si určite vyberiete.
Zdroj: shutterstock
Hamamel poteší kvetmi aj sladkou vôňou.
4. Hamamel
Tento krík či malý strom zima v kvitnutí nezastaví. Nápadný hamamel môže byť ozdobou záhrady. Podľa druhu, aký zvolíte môže kvitnúť už počas Vianoc alebo neskôr v zime.
Zdroj: shutterstock
Má rada slnečné miesta a priepustné pôdy. Je odolná a ľahko sa tvaruje rezom.
5. Hlohyňa
V jesennej a zimnej záhrade vyniká Hlohyňa šarlátová (Pyracantha coccinea) ako ozajstný klenot. Počas zimy ju krášlia jasne oranžové až červené bobule, ktoré patria medzi jej najväčšie prednosti. Tieto plody dodávajú záhrade život aj v chladných mesiacoch a zároveň poskytujú potravu pre mnohé druhy vtákov. Hlohyňa je vždyzelený ker, ktorý výborne znáša rez, takže ju môžete využiť na tvorbu živých plotov alebo formovať na stenách a mriežkach.
Zdroj: shutterstock
Je mrazuvzdorná a nenáročná na pestovanie.
6. Skímia japonská
Skimia je vždyzelený ker, ktorý počas zimy zaujme svojimi červenými púčikmi a plodmi. Samčie rastliny majú dekoratívne kvety, kým samičie produkujú červené bobule, ak majú v blízkosti opeľovača. Má rada kyslé pôdy a polotieň. Výborne sa hodí do záhrad aj ako súčasť záhonov.
Zdroj: shutterstock
Kalina voňavá má mimoriadne voňavé kvety.
7. Kalina voňavá
Je vhodná skôr do teplejších oblastí našej krajiny. Kvetmi poteší v teplejších rokoch už od novembra, ale zvyčajne kvitne v januári až v marci. Spočiatku sú jej kvety ružové a neskôr blednú až môžu mať bielu farbu. Okrem kvitnutia v zime vás poteší, že jej kvety majú výraznú a veľmi príjemnú vôňu.
Zdroj: shutterstock
Je nenáročný na pestovanie a dobre sa hodí do živých plotov. Znesie rôzne typy pôd a podmienok.
8. Dráč
Môže si vybrať opadavý alebo vždyzelený ker. Dráč počas zimy poteší peknými plodmi v červenej či oranžovej farbe, ktoré sú zároveň potravou pre vtáky. Niektoré odrody vedia v zime potešiť aj krásnymi farebnými listami.
Zdroj: shutterstock
Má rád slnečné stanovište a dobre priepustnú pôdu.
9. Zimovec
Tento ker pochádza z Číny, ale dobre sa mu darí aj v našich podmienkach. Zimovec včasný (Chimonanthus praecox) kvitne v období od decembra či januára až do februára až marca. Kvety sú krásne majú bledožltú farbu, purpurový stred a príjemnú vôňu, ktorá pripomína vanilku.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.