Krásna záhrada začína dobrým plánom: Záhradná architektka Jana Bieliková sa delí o cenné rady
2. 2. 2025, 20:00

Zdroj: Jana Bieliková
Sezóna sa pomaličky rozbieha, záhradníctva hýria všetkými možnými farbami a vy do nákupných košíkov nakladáte všetko, čo vás po dlhej sivohnedej zime preberie z letargie. Prihodíte ešte toto a tamto a po príchode domov začnete premýšľať nad tým, kam čo „pichnete“.
Zdroj: Jana Bieliková
Zdroj: Jana Bieliková
Zdroj: Jana Bieliková
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Po čase vám jedna rastlina za druhou začne chradnúť a vy až potom zisťujete prečo. Aha, táto má rada slnko a vy ste ju mali v tieni, a tá dokonalá izbovka má zas spálené listy od slnka, keďže ste ju mali na južnom okne. Ďalšia rastlina vám znova na balkóne vymrzla, aj keď mala na štítku napísané, že je mrazuvzdorná? Je vám to povedomé? Tak sa včas pripravte na to, aby ste už rovnaké chyby nerobili, a plánujte. Naozaj sa to oplatí.
Na toto rozhodne nezabudnite
Zapíšte a zakreslite si aj to, kde v záhrade sú pozitívne a, naopak, aj negatívne výhľady. Čo chcete prekryť a akým spôsobom. Bude to zástena z dreva či živý plot? Bude voľne rastúci z kvitnúcich druhov alebo siahnete po tých rastlinách, ktoré budete udržiavať prísnym a pravidelným rezom? Ako budete viesť chodníky? Aká veľká bude terasa? Koľko ľudí sa u vás bežne stretáva? Ktoré dreviny v záhrade už máte a ktoré budete chcieť vysadiť? Máte pre ne vhodné podmienky? Aká je vaša pôda? Je priepustná piesčitá či skôr hutná, ťažšia a ílovitá? Čo všetko budete musieť spraviť skôr, než vysadíte prvé rastliny? Čím obohatíte vašu pôdu? Ak už máte vytvorený návrh, dôkladne si premyslite aj postup pri realizácii. Do vášho pôdorysu si vyznačte miesta, kam potrebujete priviesť vodu či svetlo pre jestvujúce, ale aj plánované prvky. Vyberte im tú najvhodnejšiu cestu a aj najvhodnejší čas realizácie. Budú pretínať chodníky alebo iné spevnené plochy? Myslite aj na to, aby ste neskôr už nič nemuseli búrať a rozkladať.
Že je toho veľmi veľa, nad čím musíte premýšľať? Že je všetko akési náročné? Áno, tak to býva, ak chcete dosiahnuť dobrý a najmä udržateľný výsledok bez zbytočných sklamaní. Pri tvorbe záhrady sa naozaj neoplatí ponáhľať. A viete čo? Plánovať je základ. Pretože práca chvatná, málo platná.
Svrbia vás prsty?
Ako však postupovať, ak je vaša záhrada už zrealizovaná a vy celú zimu prešľapujete z nohy na nohu a neviete sa dočkať nových nákupov? Ešte predtým, ako niečo kúpite, poriadne popremýšľajte, či to vôbec potrebujete. Prejdite sa po záhrade a spravte dôkladný prieskum celej plochy. Po jarnej údržbe a vyčistení záhonov budete presne vidieť, ktoré rastliny odumreli a ktoré miesta zostali prázdne. Možno zistíte, že pod masou odumretých nadzemných častí začínajú všetky trvalky, ale aj ďalšie druhy krásne ožívať. S jarnou údržbou môžete začať už koncom februára. Pozor si však dávajte na cibuľoviny, ktoré už vykúkajú spod zeme. Ak máte mladé záhrady a záhony majú len niekoľko mesiacov, bude vás možno lákať, aby ste dosadili ďalšie kúsky. Skrátka, záhony budú vyzerať prázdne. Nenechajte sa však zmiasť. V priebehu krátkeho času sa všetko zmení a rastliny naberú na objeme.
Všetko pekne na poriadku
Na pôdorys záhrady, kde máte zakreslené všetko jestvujúce, si poznačte, ako sa točí slnko. Kde ho je príliš veľa, kde by ste privítali tieň a, naopak, kde je tieňa až-až. Popremýšľajte, kde by ste chceli miesto na príjemné posedenie, kde by mali byť prvky ako skleník, garáž, záhradný domček, kompostér, chodníky, vyvýšené záhony, ohnisko, voliéra pre sliepky či bazén. Samozrejme, ak po nich túžite a majú pre vás význam. Nie vždy musí záhrada obsahovať všetko, čo si pri prvotnom plánovaní a snívaní zapíšete. A môže to byť v absolútnom poriadku.
Počkajte na správny čas
Čo ak nastane situácia, že na prázdnom mieste nič nerastie a vy v domnení, že rastlina odumrela, siahnete po novej? Ale pri hĺbení jamky zistíte, že pod zemou predsa ešte niečo žije. Pre niektoré rastliny je typické to, že sa počas sezóny zaťahujú alebo, naopak, že pučia na jar pomerne neskoro. Jednou z možností je všetko pravidelne fotiť alebo si jednoducho záhon načrtnite a tak budete mať pred očami vždy celý výsadbový plán.
Naplánujte si výsevy a výsadbu zeleniny, letničiek, letných cibuľovín a hľuznatých rastlín a trvaliek. Popremýšľajte nad miestom, v ktorom žijete, a snažte sa spojiť úžitok a krásu. Skúste myslieť aj na životné prostredie a zlepšenie mikroklímy.
Keď si záhony zaslúžia doplnenie
Vyberajte s rozumom a nenakupujte emotívne. Nesiahajte len po tých druhoch, ktoré v čase nákupu kvitnú a sú najkrajšie. Zamerajte sa na mesiace, ktoré považujete za najmenej atraktívne. A doplňte práve druhy výnimočné v tomto období. Navštevujte lokálne záhradníctva a dajte si poradiť.
Vyberajte zdravé rastliny
Nemali by ste vidieť žiadne škodce, poškodenia nadzemných častí vplyvom choroby a všetky rastliny by mali byť dobre prekorenené. Keď rastliny opatrne vyberiete z nádoby, mali by ste vidieť biele, jemné korienky. Môže sa však stať, že rastliny žijú v črepníkoch už dlhšie a ich korene sú veľmi masívne a zakrútené v celom objeme koreňového balu. V tom prípade je veľmi vhodné, aby ste tento koreňový bal pri výsadbe narušili. Zamedzíte tak takzvanému kvetináčovému efektu, keď rastliny dokážu zadusiť samy seba. Stáva sa to aj pri drevinách, ktoré môžu po pár rokoch z ničoho nič začať chradnúť a vy netušíte, prečo sa to deje.