Krásna a zároveň nebezpečná BUDLEJA: Prečo si jej pestovanie treba dobre premyslieť?
26. 8. 2022, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:36)

Zdroj: Shutterstock
Jej intenzívne voňajúce kvety spestria okrasné záhony a zároveň do záhrady pritiahnu užitočný hmyz i nádherne sfarbené motýle. Jej krása však v sebe skrýva aj nechcené negatíva.
Zdroj: Jana Jarabincová
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Budleja (Buddleia), inak nazývaná letný orgován alebo motýlí ker, je právom označovaná za dominantu letnej záhrady. Bohato kvitnúce súkvetia upútajú pestrou paletou farebných tónov už na prvý pohľad a vďačne rozžiaria záhony počas veľmi dlhého obdobia. Tento výnimočný ker vnesie do priestoru pulzujúci život, takže ak ste milovníkom kvetov a prírodne ladených úprav, rozhodne by vám v záhrade nemal chýbať. Keď jej však nechcete priveľa, pripravte sa aj na odstraňovanie odkvitnutých súkvetí, nakoľko sa ľahko rozšíri aj tam, kde nechcete.
Zdroj: Shutterstock
Vďaka dlhému obdobiu kvitnutia bude budleja ozdobou záhonov nielen počas celého leta, ale i jesene.
Príliš rozpínavá
Vo väčšine prípadov je nenáročnosť rastliny na prírodné podmienky v spojitosti s ľahkou reprodukčnou schopnosťou skôr na škodu. Čo sa potvrdilo, samozrejme, aj pri budlejach, ktoré boli koncom 19. storočia introdukované z Číny do Európy. Ich krása si podmanila veľa pestovateľov, preto sa začalo jej množenie a rozširovanie v parkoch i v záhradách. Postupne sa ukázalo, že nebezpečenstvo budlejí spočíva v schopnosti vyprodukovať každoročne veľké množstvo semien s vysokým percentom klíčivosti, za čo ju napríklad v západnej Európe radia medzi invázne rastliny. Nenáročná drevina sa začala rýchlo šíriť na expandované územia, ako sú pustatiny, staveniská, železničné trate i dopravné koridory. Vo veľkej miere sa nedostala len do východnej časti Európy, teda aj k nám, pre citlivosť na mráz. Veľkým problémom inváznych rastlín je narušenie prirodzeného prostredia, vytlačenie pôvodných rastlinných, ale i živočíšnych druhov. Vplyvom zvyšujúcich sa priemerných ročných teplôt v dôsledku globálneho otepľovania môže postupom rokov pestovanie budleje v záhradách zanechať rovnaký dosah ako v západnej Európe. Neznamená to hneď, že by sme sa jej mali strániť. Treba byť však pri jej pestovaní zodpovednejší a zamedziť jej rozširovaniu.
Zdroj: Shutterstock
Mohutná veľkosť budleje je skôr výhodou. Vo forme voľne rastúceho živého plota efektne prekryje nepekné výhľady a poskytne kulisu pre trvalky a dreviny vysadené v popredí záhona.
Čo môže pomôcť?
Priebežným rezom odkvitnutých súkvetí nielenže podporíte opätovnú násadu kvetov, ale aj znemožníte semenám dozrieť a následne vyklíčiť. Takisto výhonky so semenami zostrihnuté po jarnom reze likvidujte ako odpad. Mladým semenáčikom sa však v záhrade len ťažko ubránite. No ak vám ich pravidelné odstraňovanie neprekáža, budleja vás právom poteší počas leta svojou neobvyklou krásou.
Zdroj: Shutterstock
Buddleia
Prečo (ne)mať budleju v záhrade?
Výhody:
- Nenáročná na pestovanie.
- Odolná proti vysokým teplotám a nedostatku zrážok.
- Pritiahne do záhrady motýle a iný užitočný hmyz.
- Dlhé obdobie kvitnutia, od júla až do októbra.
- Efektne pôsobí v skupinových výsadbách alebo ako solitér či vo forme živého plotu.
Nevýhody:
- Ľahko sa rozmnožuje samovýsevom a expanduje do okolia.
- V chladnejších oblastiach je nutná zimná ochrana.
- Pre krásne kvitnutie a kompaktný tvar je nutný pravidelný jarný rez.