Reklama

Krásna a zároveň nebezpečná BUDLEJA: Prečo si jej pestovanie treba dobre premyslieť?

Budleja Davidova kvitne v letnom období. Aj ju si môžete ľahko rozmnožiť pomocou odrezkov.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Jej intenzívne voňajúce kvety spestria okrasné záhony a zároveň do záhrady pritiahnu užitočný hmyz i nádherne sfarbené motýle. Jej krása však v sebe skrýva aj nechcené negatíva.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Jahody zo záhrady: Takto postupujte pri založení jahodoviska

    Budleja (Buddleia), inak nazývaná letný orgován alebo motýlí ker, je právom označovaná za dominantu letnej záhrady. Bohato kvitnúce súkvetia upútajú pestrou paletou farebných tónov už na prvý pohľad a vďačne rozžiaria záhony počas veľmi dlhého obdobia. Tento výnimočný ker vnesie do priestoru pulzujúci život, takže ak ste milovníkom kvetov a prírodne ladených úprav, rozhodne by vám v záhrade nemal chýbať. Keď jej však nechcete priveľa, pripravte sa aj na odstraňovanie odkvitnutých súkvetí, nakoľko sa ľahko rozšíri aj tam, kde nechcete.

    Zdroj: Shutterstock

    Vďaka dlhému obdobiu kvitnutia bude budleja ozdobou záhonov nielen počas celého leta, ale i jesene.

    Príliš rozpínavá

    Vo väčšine prípadov je nenáročnosť rastliny na prírodné podmienky v spojitosti s ľahkou reprodukčnou schopnosťou skôr na škodu. Čo sa potvrdilo, samozrejme, aj pri budlejach, ktoré boli koncom 19. storočia introdukované z Číny do Európy. Ich krása si podmanila veľa pestovateľov, preto sa začalo jej množenie a rozširovanie v parkoch i v záhradách. Postupne sa ukázalo, že nebezpečenstvo budlejí spočíva v schopnosti vyprodukovať každoročne veľké množstvo semien s vysokým percentom klíčivosti, za čo ju napríklad v západnej Európe radia medzi invázne rastliny. Nenáročná drevina sa začala rýchlo šíriť na expandované územia, ako sú pustatiny, staveniská, železničné trate i dopravné koridory. Vo veľkej miere sa nedostala len do východnej časti Európy, teda aj k nám, pre citlivosť na mráz. Veľkým problémom inváznych rastlín je narušenie prirodzeného prostredia, vytlačenie pôvodných rastlinných, ale i živočíšnych druhov. Vplyvom zvyšujúcich sa priemerných ročných teplôt v dôsledku globálneho otepľovania môže postupom rokov pestovanie budleje v záhradách zanechať rovnaký dosah ako v západnej Európe. Neznamená to hneď, že by sme sa jej mali strániť. Treba byť však pri jej pestovaní zodpovednejší a zamedziť jej rozširovaniu.

    Zdroj: Shutterstock

    Mohutná veľkosť budleje je skôr výhodou. Vo forme voľne rastúceho živého plota efektne prekryje nepekné výhľady a poskytne kulisu pre trvalky a dreviny vysadené v popredí záhona.

    Čo môže pomôcť?

    Priebežným rezom odkvitnutých súkvetí nielenže podporíte opätovnú násadu kvetov, ale aj znemožníte semenám dozrieť a následne vyklíčiť. Takisto výhonky so semenami zostrihnuté po jarnom reze likvidujte ako odpad. Mladým semenáčikom sa však v záhrade len ťažko ubránite. No ak vám ich pravidelné odstraňovanie neprekáža, budleja vás právom poteší počas leta svojou neobvyklou krásou.

    Prečo (ne)mať budleju v záhrade?

    Výhody:

    •  Nenáročná na pestovanie.
    • Odolná proti vysokým teplotám a nedostatku zrážok.
    • Pritiahne do záhrady motýle a iný užitočný hmyz.
    • Dlhé obdobie kvitnutia, od júla až do októbra.
    • Efektne pôsobí v skupinových výsadbách alebo ako solitér či vo forme živého plotu.

    Nevýhody:

    • Ľahko sa rozmnožuje samovýsevom a expanduje do okolia.
    • V chladnejších oblastiach je nutná zimná ochrana.
    • Pre krásne kvitnutie a kompaktný tvar je nutný pravidelný jarný rez.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.