Kvety, ktoré vás prídu draho! Viete, aká POKUTA vám hrozí za odtrhnutie chránených druhov?
18. 4. 2021, 11:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:37)

Trhať, vykopávať, alebo inak ničiť chránené rastliny je zakázané. Tomu, kto zákaz poruší, hrozí pokuta do výšky 9958,17 eura a prepadnutie veci.
Ruky preč
V národných parkoch, prírodných rezerváciách a pamiatkach, všade tam, kde platí tretí alebo piaty stupeň ochrany, je zakázané zbierať akékoľvek, aj nechránené rastliny.
Zdroj: pinterest/reddit.com
Ak by niekto opakovane ničil chránené rastliny a v predchádzajúcich dvoch rokoch mu bola uložená sankcia, môže dostať dvojnásobnú pokutu.
Prvé kvety
Po roztopení snehu viaceré lúky a pasienky zakvitnú šafranmi. Šafran karpatský je zákonom chránený druh. Jeho spoločenská hodnota je 14 eur.
Zdroj: pinterest/nature.desktopnexus.com
Šafran karpatský je západokarpatský endemit, prirodzene sa vyskytuje len na Slovensku a v Poľsku.
Najčastejšie sa vyskytuje na vlhkých lúkach a lesných čistinkách. Veľké nápadné fialové kvety sa objavujú hneď po roztopení snehu a okvetné lístky majú na hornom okraji typické tmavé škvrny. Kvitnú od marca do apríla, v horských oblastiach až do júla.
Ohrozené poniklece
Na suchých trávnatých porastoch sa na jar objavujú vzácnejšie zákonom chránené poniklece. Kriticky ohrozený je napríklad poniklec lúčny maďarský (Pulsatilla pratensis subsp. hungarica). Ten sa pravdepodobne vyskytuje výlučne na Východoslovenskej nížine a jeho spoločenská hodnota je 230 eur.
Zdroj: pinterest/botany.cz
Patrí k najohrozenejším zástupcom cievnatých rastlín sústavy Natura 2000 rastúcich na Slovensku. Je zákonom chránený.
Medzi prvých poslov jari patrí aj poniklec slovenský (Pulsatilla slavica), rastie v teplých krovinách a trávnatých skalných stráňach, je ozdobou vápencových skál, kvety sú výrazne fialové.
Zdroj: pinterest/botany.cz
V SR sa vyskytuje hlavne v Nízkych Tatrách, Krivánskej Malej Fatre, ale i v Západných Tatrách, Veľkej Fatre, Slovenskom Rudohorí, Muránskej planine, Slovenskom raji. Spoločenská hodnota tohto druhu je 16,59 €.
Na výslnných a suchých trávnatých svahoch, lesostepiach a skalnatých stráňach rastie chránený poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis). Ako všetky poniklece, patrí do čeľade iskerníkovité (Ranunculaceae).
Zdroj: pinterest/gardenia.net
Na Slovensku je poniklec rozšírený v oblasti južného Slovenska, predhoriach Západných Karpát a severnú hranicu areálu tvoria Strážovské vrchy, Slovenské rudohorie a Nízke Beskydy až po Vihorlat. Spoločenská hodnota tohto druhu je vyčíslená na 37 €.
Ne/chránená snežienka
S príchodom jari sa vídame snežienky jarné (Galanthus nivalis) nielen na lúkach, ale aj v domácnostiach naaranžované vo váze. Za kyticu snežienok vám však hrozí mastná pokuta! Nie však vždy. Všetko závisí od toho, kde sa rozhodnete snežienky zbierať. Vo vyššom stupni chráneného územia by mohlo byť zbieranie snežienok potrestané pokutou, ktorej horná hranica je až 3300 EUR.
Zdroj: pinterest/promessedefleurs.com
Nesmú sa zbierať v chránených územiach s tretím a štvrtým stupňom ochrany, a teda v národných parkoch, prírodných rezerváciách, prírodných pamiatkach či chránených areáloch.