Pivonka lekárska (Paeonia officinalis L.) pochádza z južných častí Európy a východnej Ázie. Tieto trvalky majú v zemi zhrubnuté koreňové hľuzy, ktoré sa v minulosti tiež zbierali. Na pohľad krásny kvet má naspodku 5 voľných kožovitých kališných lístkov a do 12 nachových korunných lupienkov. Okrem toho má mnoho tyčiniek a semenníky, ktoré po opelení dozrievajú na mechúriky. Tyčinky sa postupne menia na korunné lupienky.

Väčšina pivoniek je jedovatá
Všetky druhy a odrody pivoniek sú jedovaté, na lekárske účely sa pestujú len odrody pivonky lekárskej s nachovými červenými kvetmi. Rastliny s bielymi alebo ružovými kvetmi sú na lekárske účely neprípustné.
Vedeli ste, že pivonka lekárska má liečivé lupene?
Kedysi sa pivonky používali na liečbu epilepsie, dny a kŕčom. Dnes sa využívajú kvety pivonky lekárskej s nachovočervenými korunnými lupeňmi. Tie sa zbierajú, keď sú úplne rozvinuté, tesne pred opadaním. Rýchle sušenie im zabezpečí, že aj v takom stave zostanú lupene červené.

Lupene uskladňujeme v suchých nádobách na tmavom mieste. Obsahujú peonidín, čo je farbivo. Rovnako aj sliz a triesloviny. Používajú sa aj ako súčasť kadidiel.
Koreň pivonky obsahuje alkaloid peonín. Kedysi sa vykopával na jar a slúžil na výrobu liečiv a špeciálnych prípravkov.
Ak máte radi pivonky, určite si nenechajte ujsť májové vydanie časopisu Záharadkár. Na niekoľkých stranách sa vo veľkej pivonkovej téme venujeme práve týmto kráskam.
