Reklama

Letný manuál STAROSTLIVOSTI! 3 dôležité pravidlá, od ktorých závisí, či trávnik prežije

Riaďte sa týmito pravidlami a trávnik prežije bez ujmy.

Zdroj: pinterest/readersdigest.ca

Reklama

V letných mesiacoch je základom správnej starostlivosti o trávnik pravidelné kosenie a zavlažovanie. Optimálna výška kosenia v období horúčav je o niečo vyššia, 5 prípadne aj 6 cm. Ideálne je kosiť trávu, až keď je trávnik v tieni a okolitá teplota sa postupne ochladzuje.

Kosenie

To či ísť kosiť alebo nie môžete určit podľa svojej vlastnej pocitovej teploty. Ak chcete zabezpečiť zdravý vzhľad koste vtedy, keď sa vonku cítite aj vy príjemno. Tráva by sa nikdy počas horúčav nemala kosiť okolo obeda, keď je vyschnutá a najviac namáhaná. 

Zdroj: pinterest/mein-schoener-garten.de

Na kvalitu kosenia má zásadný vplyv dobre nabrúsený nôž.

Rozhodujúcou podmienkou pri kosení trávnika je aj ostrosť nožov kosačkyPokiaľ nože pravidelne nebrúsite tráva bude na končekoch rozstrapkaná a po kosení môže žltnúť a vysychať. 

Zdroj: shutterstock

Ostrý nôž zabezpečuje rovný a presný rez, vďaka čomu tráva nežltne.

Počas letných mesiacov sa stane, že odídete na dovolenku na dlhší čas a váš trávnik zatiaľ narastie do väčších rozmerov. Ak ste nekosili 14 dní a viac, tak po vašom návrate odporúčame kosiť trávnik na viackrát. 

Zdroj: pinterest/prairienursery.com

Najprv koste pri najvyššej polohe a až potom na nižšom stupni, na ktorom kosíte zvyčajne.

Pri vysokých teplotách sa odporúča zavlažovať trávnik menej často s vyššími dávkami. Zalievajte trávnik napríklad len 3 x týždenne a dlhší čas, ako každý deň a len krátko. Závlahu nastavte buď skoro ráno, alebo až neskôr večer. Nezalievajte trávnik na priamom slnku, voda by ho mohla spáliť.

Zdroj: pinterest/walmart.com

V lete je vhodné trávnik pravidelne zalievať až ku korienkom.

Pokiaľ váš trávnik rastie na ľahkej a piesočnatej pôde, treba zvoliť častú závlahu nižšími dávkami vody. Toto rpavidlo nie je univerzálne, nakoľko o stave vlahy rozhoduje aj vývoj počasia, zatienenie plochy či svahovitosť terénu.

Zdroj: pinterest/preferredlawnandsnow.com

Najvhodnejšie je trávnik zavlažovať vtedy, keď začína strácať sviežosť.

V období sucha trávnik rastie, pomalšie a má tendenciu zhnednúť. Po výdatnom osviežujúcom letnom daždi sa však zväčša samovoľne zotaví. Aby voda zasiahla celú koreňovú sústavu, potrebuje plocha štvorcového metra 1015 litrov vody.

Zdroj: pinterest/solhoppa.com

Podľa možností nepoužívajte na zavlažovanie trávnika vodu z vodovodnej siete.

Ne/hnojenie

Veľmi dôležité pravidlo sa týka hnojenia trávnika. Hovorí o tom, že v lete by ste nemali hnojiť trávnik, inak mu môžete výrazne ublížiť. Trávnik sa odporúča hnojiť v jarnom období, kedy mu dodáte potrebné množstvo živín. 

Zdroj: pinterest/scienturficsod.com

Pomôcť mu môžete aj na sklonku vegetačného cyklu, teda na jeseň.

Ak aj napriek tomu si myslíte, že váš trávnik by prijal nejakú formu bonusovej vyživy, zabezpečíte ju pomocou mulčovania. Pri mulčovaní zostáva nadrobno nasekaná tráva ležať na trávniku. 

Zdroj: pinterest/lawnstarter.com

Mali by ste mulčovať maximálne jednu tretinu výšky trávy, inak jej ublížite.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.