Liečivá ľalia biela: Je najvyšší čas na výsadbu
5. 9. 2013, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 18:18)

Zdroj: Profimedia.sk
Cibuľoviny väčšinou vysádzame počas celej jesene, ale s vysadením ľalie bielej sa treba poponáhľať. Ak ste si ju doteraz nevysadili, je najvyšší čas.
Odborná literatúra totiž odporúča vysadiť cibule ľalie bielej už koncom augusta, najneskôr však do polovice septembra. Ak ste to teda ešte nestihli, urobte tak čo najskôr, aby do zimy vytvorila listy, ktoré prezimujú.
Správna výsadba
Cibule treba vysádzať tak hlboko, aby bol ich vrchol len tesne zakrytý pôdou, teda maximálne do hĺbky tri centimetre. Najvhodnejšia je mierne vápenatá pôda.
Jamku vykopte hlbšiu a na jej dno nasypte trochu piesku alebo kamienkov ako drenáž. Po prihrnutí urobte z pôdy nad rastlinou mierny kopček, aby voda mohla odtekať.
Pre ľalie vyberte miesto v slnečnom záhone medzi kríčkami a trvalkami. Pamätajte na to, že potrebujú "hlavu" na slnku a "nohy" v tieni, takže medzi inými rastlinami sú dobre chránené a zároveň vynikne ich krása. Dobre vyzerajú napríklad pri ružiach, stračonôžkach či levanduliach.
Na jar z ružice listov vyrastie kvetný stvol vysoký 100 až 145 cm. V júni až v júli na ňom rozkvitne sedem až desať veľkých, bielych, omamne voňavých kvetov. Krátko po odkvitnutí prechádza rastlina do obdobia vegetačného pokoja.
Nadzemnú časť rastliny však neodstraňujte skôr, ako sama celá uschne! Ochudobnili by ste ju o živiny, ktoré ešte získava fotosyntézou. Odrežte len odkvitnuté kvety.
Nenáročná a užitočná
Táto ľalia pochádza z Balkánskeho polostrova a juhozápadnej Ázie. Výborne sa jej darí aj v našich prírodných podmienkach, keďže je úplne mrazuvzdorná. Pritom je veľmi nenáročná na pestovanie a určite sa z jej krásy bude tešiť aj záhradkár-začiatočník.
Kedysi sa v našich záhradách vyskytovala oveľa častejšie ako dnes a z jej lupienkov sa pripravovala liečivá tinktúra, ktorá sa používala na boľavé kosti, zlomeniny, svalové bolesti, či zriedená na čistenie mastnej pokožky.
Lupienky sa prikladali na popáleniny, zapálené a hnisajúce rany.
Ak vám na budúci rok vysadené ľalie rozkvitnú, môžete si tinktúru pripraviť tak, že asi 20 lupienkov vložíte do pohára, zalejte 2 dl liehu alebo 40 % bieleho alkoholu a necháte dva až tri týždne vylúhovať na tmavom mieste. Občas pretrepte. V prípade potreby opatrne pinzetou vyberte jeden lupienok, priložte na postihnuté miesto, previažte a nechajte pôsobiť do rána. Opakujte raz alebo dvakrát a rana by sa mala zahojiť.