Liečivý NECHTÍK nepatrí len do kozmetiky. Tušili ste, že kvety sú jedlé? + RECEPT NA MASŤ
23. 7. 2024, 18:00 (aktualizované: 29. 7. 2024, 11:02)

Zdroj: Shutterstock
Nechtík lekársky (Calendula officinalis) dorastá do výšky 30 až 80 centimetrov. U nás sa často pestuje ako okrasa záhrad, ale nájdeme ho aj pri cestách či na rumoviskách. Vyhovuje mu priepustná pôda a obľubuje teplé, svetlé miesta. Rastlinka kvitne krásnymi kvetmi, ktoré sú žltej až pomarančovej farby. Teší nimi až do neskorej jesene. Listy sú kopijovité a svetlozelené.

Zdroj: ida furik
Nechtík nie je náročný na pestovanie a zvládne to aj neskúsený záhradkár. Rozmnožuje sa semenami, ktoré môžete vysiať na jar alebo v jeseni. Pokojne ho môžete v rámci ekozáhrady vysiať blízko k paprike, rajčiakom či baklažánu – pomôže odpudzovať škodce. Zemina by nemala byť premokrená, ale skôr suchšia. Suchšie pôdy zlepšujú kvalitu rastliny. Na jednom mieste by ste ho mali mať zasadený maximálne 2 až 3 roky, pretože vie pôdu pomerne vyčerpať.
Na liečivé účinky môžete zberať celú rastlinku. Zberajú sa však najmä kvety, ktoré sú bohaté na zdravé látky. Tie je ideálne zberať dopoludnia počas suchého a slnečného počasia. Kvety nie je vhodné sušiť na slnku, pretože by stratili farbu. Preto ich sušte v tieni alebo v sušičke pri teplote 60 °C. Potom ho skladujte na tmavom a suchom mieste.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Masť z nechtíka lekárskeho je účinná pri kožných problémoch.
Kvety nechtíka sa oplatí zberať aj preto, lebo sú jedlé. Majú mierne korenistú až pikantnú chuť a môžete ich pridať do nátierok, omelety, jogurtu, na ochutenie ryže či do bylinkového masla.
Vďaka svojim úžasným účinkom sa nechtík s obľubou využíva pri výrobe kozmetiky, mastí či tinktúr. Kvety totiž obsahujú vitamín C, saponíny, flavonoidy, živice, horčiny a ďalšie látky. Je účinný pri kožných problémoch či zápaloch. Olej z byliny je pomocníkom pre mamičky, ktorých trápia zapálené bradavky. Je tiež dobrým spojencom pri liečbe kašľa či astmy.
Čaj prečisťuje krv, detoxikuje a pomáha pri bolestivej menštruácii či iných gynekologických ťažkostiach. Odvar z nechtíka je vhodný pri zápale očných spojiviek, pretože zabraňuje množeniu baktérií. Taktiež boli preukázané jeho protirakovinové účinky a to najmä na oblasť tráviacej sústavy a ženských orgánov.
Recept na nechtíkovú masť:
Potrebujete:
- 500 g bravčovej masti alebo vazelíny
- 4 hrste nakrájaného kvetu nechtíka
Postup:
V hrnci rozpustite masť a vsypte kvety. Zmes nechajte zovrieť. Dajte si pozor, rýchlo vám vykypí. Zmes ešte 10 minút zohrievajte, odstavte a nechajte minimálne 24 hodín stáť. Počas tejto doby masu roztopte a povarte. Nakoniec ju opäť priveďte do varu a preceďte do sklených nádobiek. Skladujte uzavreté v chladničke.

Zdroj: ida furik