Majestátne ĽALIE môžu rásť aj u vás. Vďaka týmto krokom, to hravo zvládnete
25. 6. 2023, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Canva
Asi by sme ťažko hľadali záhradu, v ktorej by nekvitla ľalia. Obľúbená je pre svoju majestátnosť, pre širokú škálu farieb, mnohé aj pre svoju vôňu. Azda preto je taká obľúbená, keďže nepotrebuje nijakú špecifickú starostlivosť.
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku

Kde sa vzali?
Povôd ľalie siaha až do východnej Ázie, kde si niektoré druhy z nej veľmi cenili, a to najmä pre svoje liečivé účinky. Dokonca bežne jedli z ľalie cibuľu, listy, ale i kvety. Ľalia je veľmi starý kvet, zmienky o nej siahajú hlboko do histórie a to do starovekého Egypta. V pyramíde v Gíze je vytesaná do kameňa za čias faraóna Cheopsa, ktorý vládol pred 2700 rokov pred n. l. Ďalej sa objavuje tento vznešený kvet ako ozdoba na paláci v Knósse pred 1700 - 1500 pred n. l. K nám do Európy sa dostali približne v období Rímskej ríše. Ľalia sa stala istým symbolom plodnosti, budúcnosti a nádeje v Ríme, Grécku a Egypte. Dalo by sa povedať, že išlo o veľmi vznešený kvet, lebo sa stal súčasťou erbov kráľov a šľachtických rodov či miest. Vo Francúzku bola ľalia symbolom kráľovského rodu. Obdivovali ju naši predkovia, obdivujeme ju aj my dodnes a bude stále obdivovaná.
Doposiaľ poznáme cez 100 druhov ľalií. Môžeme ich nájsť na celej severnej pologuli, nie však smerom na južnejšie. Zaujímavosťou je, že svetovú registráciu ľalií vedie Kráľovská botanická spoločnosť v Anglicku. Tá vydáva Medzinárodný register ľalií. Všetky by sme mohli rozdeliť do 9 kategórií, pričom sa líšia pôvodom, kvetom, semenom, cibuľou a pod. Poznáme Aźijske, Martagon, Candidum, Americké, Longiflorum, Čínske, Orientálne, Medziskupinové a Botanické hybridy.
Ako na pestovanie
Každý jeden kvietok má 6 tyčiniek a okvetných lístkov. Vyrastajú jednotlivo, v strapcoch, metlinách alebo okolíkoch. Môžu byť vzpriamené, polovzpriamené, vybočené, visiace, polovisiace. Niektoré druhy ľalií kvitnú už v máji, tie posledné koncom leta. Vyrastajú do výšky 1 až 2 metrov, niektoré druhy môžu byť aj vyššie. Na to, aby nám kvety krásne rástli, je potrebné vybrať vhodné stanovište, kde by mohli rásť. V obľube majú radi slnečné miesta s jemným poludňajším zatienením. Pôda by mala byť odvodnená, pretože neznášajú trvalé zamokrenie. Dokonca sú odolné voči mrazom, takže nepotrebujú zimnú ochranu. Keby aj napriek tomu ste sa báli, že vám kvety zamrznú, môžete použiť vrstvu lístia, suchej rašeliny, čečiny. Tento kryt dávame dole koncom marca. Vo svojej podstate sa aklimatizujú k rôznym pôdnym podmienkam. Jedinú pôdu, ktorú neznesú, je íl. Väčšina z nich si vyžaduje neutrálnu až mierne kyslú pôdu. Niektoré druhy znesú v pôde aj vápnik.
Zdroj: Canva
Väčšina ľalií nepotrebuje špeciálne podmienky pre svoj rast.
Ideme vysádzať
Dajte si pozor na veľmi zahustenú výsadbu, pretože keď bude vlhko a daždivo môže sa pokojne stať, že ľalie napadnú hubové choroby. Vysádzajte ich na jeseň, v septembri až novembri, v prípade, že ste na o zabudli, môžete ich vysadiť aj na jar. Pri výsadbe, dajte cibuľu do hĺbky 7 až 20 cm. Pokiaľ by ste chceli vysadiť ľaliu bielu, tak ako jediná sa sadí v lete a to do veľmi plytkej výsadby. Nad cibuľou by mali byť 1 až 2 cm zeminy. Pôda medzi rastlinami sa pokojne môže zatieniť nižšími rastlinami, alebo nástielkou z rašeliny, listovky, ihličia, preležanej kôry. Dávajte si pozor, ľalie by sa nemali vysádzať na miesta, kde predtým už boli cibuľoviny. Týmto miestam dajme 5 rokov pokoj a až potom tam môžeme pestovať ľalie. Presádzajú sa po 3 až 4 rokoch, alebo podľa potreby.
Zdroj: Canva
Pestovanie ľalií nie je u nás žiaden problém
Pestovanie u nás
V súčasnosti máme širokú paletu ľalií, z ktorých si môžeme vyberať. Pri nákupe by sme si mali uvedomiť, na aké účely tieto kvety využijeme. Ak by sme ich chceli dať do vázy, na to sú vhodné ázijské hybridy. Tie majú špeciálnu ponuku. Niektoré z nich sú plnokveté a miniatúrne, ktoré môžu dosahovať výšku do 40 cm. Jedinou nevýhodou týchto ľalií je, že nevoňajú. Čínske hybridy sa hodia aj do záhrady. Výnimočne môžu dosiahnuť výšku aj do 2 metrov. Rúrkovité ľalie sú voňavé a sú vhodné aj do vázy. Veľkej obľube sa tešia aj medziskupinové hybridy, ktoré sú veľmi mohutné. Keď majú dobré podmienky, môžu narásť do výšky až 2,5 m a naraz môžu mať na stonke až 50 kvetov. Sú farebne veľmi atraktívne.
Zdroj: Canva
Ľalia má veľa liečivých účinkov
Liečivé účinky
Ľalia biela má veľa pozitívnych účinkov na naše telo. Pomáha pri zapálených ranách, pri trieskach, ktoré sa dostanú do prsta, ale ja na štípance od hmyzu. Dokonca si môžete z nej urobiť domácu tinktúru. Do menších pohárov s viečkom na závit dajte okvetné lístky ľalie