Musíte vyskúšať! Podľa odborníka na tieto choroby ruží stačí použiť jedlú sódu
8. 6. 2021, 14:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 2:04)

Zdroj: archív
Spolu s príjemným počasím sa rozvinuli aj púčiky kvetov ruží. Avšak takmer ihneď sa na nich usídlili vošky, ale začali sa prejavovať aj príznaky hubových chorôb.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku
Záhradkári majú odskúšané rozličné babské recepty, ktoré v záhrade na choroby rastlín fungujú, aj keď nie sú vedecky podložené, alebo je o nich dostupných len málo informácií. Na múčnatku zaberá postrek mliekom, ktorý však niekomu vyjsť môže a inému nemusí. Na čiernu škvrnitosť aj múčnatku na ružiach účinkuje lacná a dostupná jedlá sóda. Avšak, ak sa ju rozhodnete použiť, tak vedzte, že sa neodporúča namiešať silný koncentrát, lebo by bol príliš zásaditý a tým pádom pre rastlinu škodlivý. Zároveň vám odporúčame najskôr postriekať len pár listov a počkať niekoľko dní. Pozorovaním uvidíte, či postrek zabral alebo nie, prípadne či postriekanú časť rastliny poškodil.
Postrek so sódou
Čierna škvrnitosť
Je asi najčastejšou a zároveň najzávažnejšou chorobou listov ruží, ktorá sa na mladých listoch prejaví tmavými, postupne sa rozširujúcimi škvrnami, listy začnú žltnúť a opadávajú už pri slabom dotyku. Choroba postupuje zdola, spóry prenikajú pletivom listov za 9 až 18 hodín, nové škvrny sa podľa počasia objavia za 3 až 16 dní a ďalšie spóry za 10 až 18 dní. Počas vegetačnej sezóny stihne niekoľko cyklov. Strata listov ružu oslabí, čo sa prejaví na jej chatrnejšom raste a slabšom kvitnutí.
Mechanické riešenie: Účinná je najmä prevencia, pretože časti napadnuté spórami húb už nemožno zachrániť. Chorobu udržíte na uzde včasnou aplikáciou fungicídov, výberom odolných odrôd a, pokiaľ možno, včasným pozbieraním infikovaných listov.
Chemické riešenie: Na jar, ihneď po reze, pri ktorom odstránite všetky mŕtve a poškodené časti rastliny, vykonajte výdatný postrek sírnatým prípravkom. Zmeniť kyslú reakciu na povrchu mladých listov, ktorá vyhovuje rozvoju húb, pomôže postrek slabým roztokom sódy bikarbóny s pridaným zmáčadlom (saponát). Neskôr v pravidelných intervaloch urobte postrek prípravkami ako Magnicur Fungimat, Multirose, Folicur AL.
Zaujímavosť
Zdroj: Matlák
Pre múčnatku ruží sú typické husté belavé povlaky na listoch a výhonkoch.
Múčnatka ružová
Bielym povlakom voňajúcim po hubách obaľuje konce mladých výhonkov s kvetnými pukmi (neskôr v roku niekedy aj stonky) a listy. Napadnuté mladé časti spomaľujú v raste, preto ich treba odstrániť. Múčnatkou trpia najmä rastliny vysadené pri stene domu alebo na suchých pôdach, keď intenzívne rastúca ruža v dôsledku nedostatku vody slabo odoláva tlaku spór tejto huby.
Prevencia: Dostatočne vlhká pôda, najmä v hĺbke profilu. Čiastočne ochrániť rastlinu pomôže aj preventívny postrek slabým roztokom sódy bikarbóny a zmáčadla, žihľavovým výluhom, prípadne vhodným chemickým prípravkom proti hubám – fungicídom. Postrek treba opakovať asi vo dvojtýždňových intervaloch.
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/1a/f8/75/1af87500bab1b9ab4a9285125e14d536.jpg
Hrdza ružová nie je až taká nebezpečná ako vyčerpávajúca čierna škvrnitosť
Hrdza ružová
Ide o menej závažnú chorobu ruží. Podobne ako mnohé iné hrdze sa prejavuje oranžovými kôpkami výtrusov na spodnej strane listov. Pri silnejšom výskyte môže ružu oslabiť, pretože napadnuté listy opadávajú. Preventívne postrekujte fungicídmi a odstraňujte napadnuté časti.
Z ostatných, zatiaľ menej významných hubových chorôb spomenieme peronospóru ružovú (Peronospora sparsa), ktorá sa vyskytuje najmä na rastlinách v skleníkoch a vo fóliovníkoch pri nedostatočnom vetraní, predchádzame jej preventívnym postrekom fungicídom a dostatočným vetraním, najmä počas horúcich dní. Pleseň sivá (Botrytis cinerea) rastie najmä na odumretých rastlinných zvyškoch, preto stačí jej pravidelné odstránenie hneď, ako sa objaví.