Myslíte si, že vám stačí iba KOSAČKA? Ku krásnemu trávniku vám CHÝBA...
4. 6. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: shutterstock
Chceli by ste hustý, svieži trávnik bez buriny? Vedzte, že špičkový zelený koberec vyžaduje aj špičkovú starostlivosť.
Zdroj: pinterest/diynetwork.com
Zdroj: pinterest/Barbara Borg
Zdroj: Michal Šebeňa, Martin Domok
Galéria k článku

Každý majiteľ krásneho trávnika vie, že polievaním a kosením sa jeho údržba nekončí. Kosačka je základné vybavenie, no ak túžite po bezchybnej zelenej ploche, budete musieť rozšíriť spektrum používanej techniky a záhradných pomocníkov
Nevyhnutné kosenie
Ide o základný úkon v starostlivosti o trávnik, takže kosačku určite potrebujete. Oplatí sa do nej investovať, lebo trávnik je v ideálnom prípade dobré kosiť jeden až dvakrát do týždňa. Výber tej správnej kosačky však ovplyvňuje niekoľko faktorov:
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Pre niekoho však môže byť dobrou správou i to, že dnes si už väčšinu náradia môže požičať, a tak nutne netreba všetky prístroje vlastniť.
- Rozloha pozemku: Záhradu do 500 metrov štvorcových zvládnete pokosiť elektrickou či akumulátorovou kosačkou. Ich výhoda je, že sú ľahké, pomerne tiché a skladné. V prípade pozemku nad 500 metrov štvorcových sa oplatí investovať do benzínovej kosačky s pohonom. Tá má spravidla širší záber, takže záhradu pokosíte rýchlejšie a zároveň vás neobmedzuje dĺžka či celková prítomnosť elektrického kábla. Údržba takéhoto stroja je v porovnaní s elektrickým či akumulátorovým zložitejšia. Na veľké plochy nad 1 000 metrov štvorcových je už vhodná traktorová kosačka s veľkým záberom a objemným zberným košom.
- Členitosť trávnika: Ak máte zároveň rôzne typy členitých záhonov, ktoré so zelenou plochou priamo susedia, bude pre vás výhodnejšie zaobstarať si ľahkú obratnú kosačku s užším záberom.
- Hmotnosť stroja: Ak potrebujete kosačku prevážať alebo s ňou bude často pracovať aj žena, nízka hmotnosť je výhodou.
- Zložitosť údržby: Najjednoduchšia je pri elektrických kosačkách, ktorým v podstate stačí pravidelne brúsiť nože. Ďalej nasledujú akumulátorové, ktorým treba dobíjať batérie. Najnáročnejšiu údržbu vyžadujú benzínové kosačky. Okrem ostrenia nožov a dopĺňania benzínu budete musieť pravidelne meniť olej, filtre či kontrolovať sviečku.
Zdroj: shutterstock
Nezabudnite preveriť ani potrebu a zložitosť údržby. Najjednoduchšia je pri elektrických kosačkách, ktorým v podstate stačí pravidelne brúsiť nože.
Dôvody, pre ktoré sa oplatí robotická kosačka --->>>
Nechajte to na robota
Robotické kosačky sú čoraz obľúbenejšie a ich ponuka je z roka na rok širšia. Spoľahlivo a samostatne pokosia vymedzený priestor a po skončení práce sa vrátia do dokovacej stanice, kde sa dobijú. Zvyčajne kosia veľmi často a tak skracujú trávnik skutočne po milimetroch. To umožňuje, že pokosené časti prepadávajú steblami a vďaka postupnému rozkladu pôsobia ako hnojivo.
Zdroj: shutterstock
Robotické kosačky nie sú vhodné na kosenie vysokej trávy alebo príliš zaburinených plôch.
Hoci moderné robotické kosačky dokážu pokosiť aj veľké a svahovité plochy, majú svoje limity. Trávnik musí byť vyčistený od predmetov, spadnutých šišiek a kameňov. Problematické sú krtince a pozostatky po psoch.
Zdroj: shutterstock
Bojíte sa, či váš pes bude znášať robotickú kosačku a či si navzájom neublížia? Zo skúseností vieme, že si na ňu domáce zvieratá zvyknú.
Údržba svahov
Okraje záhonov, skalky alebo plochy vo svahu jednoducho upravíte pomocou malej a ľahkej strunovej kosačky. Hodí sa na detailné dokosenie reprezentatívnych plôch. Veľké strunové vyžínače sa zase uplatnia pri kosení extenzívnych trávnikov a lúk, ktoré sa skracujú iba niekoľkokrát za sezónu.
Zdroj: shutterstock
Strunové kosačky majú otočné a inak ohybné hlavice, vďaka čomu sa dostanú na miesta, kam sa kosačka nezmestí.
Poznáte rozdiel medzi vertikuláciou a aerifikáciou? --->>>
Povrchové prevzdušnenie
Prevzdušnenie, alebo takzvanú vertikuláciu, je dobré vykonať na jar a na jeseň. Vertikulátor prereže rotačnými nožmi povrch trávnika a vyhrabe z neho suchú plsť. Ryhy v povrchu zaručia lepšie prijímanie vody a vzduchu.
Zdroj: profimedia.sk
Po vertikulácii treba porast pohnojiť, v prípade potreby dosiať a jemne zapieskovať.
Odstraňovaním plsti z trávnika predchádzate jeho napadnutiu hubovými chorobami, ktoré dokážu v poraste napáchať rozsiahle škody. Vertikulácia sa vykonáva v dvoch na seba kolmých smeroch
Hĺbkové prevzdušnenie
Najmä na ťažkých pôdach a v porastoch s opakovaným výskytom hubových chorôb sa oplatí raz za čas vykonať aerifikáciu. Tento úkon sa pravidelne robí na golfových trávnikoch, ktoré musia byť celoplošne bezchybné. Aerifikátor zareže do povrchu pôdy duté hroty a vytvorí v nej pomerne veľké diery. Tie sa následne zasýpajú kremičitým pieskom. Pôda sa tak výrazne prevzdušní a dovolí vode, vzduchu a živinám lepší prístup ku koreňom tráv.
Zdroj: Pinterest/thespruce.com
Aerifikácia je prospešná najmä pre trávniky vysadené na ťažkých pôdach. V menšej záhrade si vystačíte aj s obyčajnými vidlami.
Tento prístroj je však pomerne veľký, neskladný a drahý. Dá sa nahradiť ručným aerifikátorom, no práca s ním je namáhavá, preto je vhodný najmä na malé plochy. Na väčšie trávniky je výhodné požičať si aerifikátor. Kremičitý piesok na zasypanie dier sa dá kúpiť buď vrecovaný, alebo voľne kladený. Jeho rozprestretie je jednoduché pomocou zaťahovacej siete.