Zakladáte ZÁHRADU? Odborníčka Janka BIELIKOVÁ odporúča vyhnúť sa týmto chybám
7. 4. 2024, 6:01 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Canva
Prvým krokom k dokonalej záhrade je dobre vypracovaný plán. Nemenej dôležitá je však aj precízna realizácia, ktorá zaručí ľahšiu údržbu a plne využiteľný priestor prinášajúci radosť a nie starosť.

Známa odborníčka na realizáciu okrasných záhrad, záhradná architektka Ing. Jana BIELIKOVÁ nám prezradila najčastejšie chyby, s ktorými sa môžete pri zakladaní záhrady stretnúť.
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/b7/e2/d7/b7e2d7e9d94d2bf6d90f640b4e00eb0c.jpg
Ak si dáte na odburinení poctivo záležať, v budúcnosti sa vám to mnohonásobne vráti.
1. Nedôsledné odburinenie
Nikdy nepodceňte prípravu stanovišťa a s odburinením začnite v niekoľkotýždňovom predstihu. Uvidíte, že ak si dáte záležať na odstránení nežiaducej buriny, v budúcnosti sa vám to stonásobne vráti. Hoci najjednoduchšou možnosťou je použiť totálne herbicídy, pri snahe nezamoriť na niekoľko rokov pozemok nežiaducimi rezíduami chemických látok sa oplatí burinu vytrhať ručne. Ak sa vám to zdá veľmi náročné, obetujte svoj čas a energiu aspoň na šetrné odburinenie úžitkovej časti záhrady a plochy v jej blízkosti. Chcete si predsa vypestovať bohatú úrodu ovocia a zeleniny plnú vitamínov a minerálov.
Viac tipov nájdete na ďalších stranách...>>>
Zdroj: Shutterstock
Oporné múriky predstavujú estetický prvok riešenia svahovitého terénu. Pri ich výstavbe nepodceňte terénne úpravy a základy uložte v nezamŕzajúcej hĺbke pôdy.
2. Zanedbáte murárske práce
Spevnené plochy, oporné múriky a chodníky sú neoddeliteľnou súčasťou záhrad a ich budovanie sa neoplatí podceniť. Ak práci nerozumiete, vždy je lepšie priplatiť si a na ich realizáciu povolať odborníkov. Pri chodníkoch dbajte na funkčnosť i estetiku, aby uľahčili pohyb a spojili obľúbené miesta v záhrade. Rozmyslite si, kde potrebujete plný pevný chodník a kde použijete nášľapné kamene. Priame krátke trasy prejdete pomerne rýchlo, dlhšie kľukaté chodníky spomalia váš pohyb po záhrade, kde však vyniknú pekné výhľady. Pri ukladaní dlažby nezanedbajte prípravu podkladu. Podľa druhu dlažby a hrúbky podkladových vrstiev vykopte základ, vyrovnajte dno, uložte obrubníky a výkop vysypte lámaným štrkom. Štrk vyrovnajte a zhutnite vibračnou doskou. Postupne ukladajte dlaždice tesne vedľa seba. Nezabudnite na spádovanie. Počas ukladania kontrolujte sklon vodováhou. Uloženú dlažbu vyškárujte pieskom alebo suchým betónom.
Zdroj: shutterstock
3. Nemyslíte na inžinierske siete
Aby záhrada spĺňala základné atribúty funkčnosti, nezabudnite na prívod vody a osvetlenie. Do úvahy berte nielen dizajn, ale aj bezpečnosť. Osvetlenie vstupu do domu, príjazdovej cesty do garáže či altánka je samozrejmé, no často sa zabúda na osvetlenie chodníkov, záhonov či vodných plôch, ktoré zaistia nielen bezproblémový prechod, ale aj dodajú záhrade krásu. Pozor si dajte na osvetlenie schodov či iných terénnych zmien. Ideálne je rozmiestniť jednotlivé druhy svietidiel už pri realizácii záhrady a elektrické rozvody uložiť do zeme. Nebudú tak prekážkou napríklad pri kosení. Odporúčame odfotografovať umiestnenie rozvodov pre prípad budúceho zásahu do záhrady. Pri osadzovaní väčších rastlín sa vyhnite ich bezprostrednému vysadeniu v blízkosti inžinierskych sietí.
Zdroj: Shutterstock
Ak máte na pozemku kvalitnú pôdu, myslite na ňu ešte pred výstavbou domu. Najvhodnejšie je vrchnú ornicu odstrániť a uložiť na kopu do budúcna.
4. Nedostatočná príprava pôdy
Aby sa rastlinám vo vašej záhrade darilo, nepodceňte pôdny rozbor a v prípade nekvalitnej pôdy vylepšite jej textúru. Najpraktickejšie je ešte pred realizáciou stavby domu pozhŕňať najkvalitnejšiu vrchnú vrstvu pôdy (ornicu), uložiť ju do rohu pozemku a po výstavbe ju znova rovnomerne rozhodiť, čím zamedzíte jej zbytočnej degradácii. Ak ste tak neurobili, zhutnenú hlinu po ťažkých strojoch dobre prevzdušnite a zorte do väčšej hĺbky. Po dažďoch nebudete mať problém s nedostatočným vpíjaním vody. S tým súvisí aj spádovanie terénu, ktoré by malo byť smerom od domu. Ako sme už spomínali, s výsadbou sa neponáhľajte, nechajte zeminu samovoľne sadnúť. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia bola navážka zeminy, tým dlhšie sa oplatí čakať, keďže sa hovorí, že meter zeminy sadá približne jeden rok. Dobré je teda vykonať úpravu pôdy na jeseň a vysádzať na jar. Pozor si dajte pri výkopových prácach spojených s inštaláciou závlahového systému či elektrického vedenia. Nezhutnená zemina sa prejaví zvlneným terénom, takže radšej počkajte, kým uľahne. Pred výsevom alebo položením trávnika zasypte zeminou prípadné nerovnosti a terén vždy ešte povalcujte.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
5. Neoddelíte funkčné plochy záhrady
Dajte si záležať na správnej výške terénu a myslite na to, že nástielka v záhonoch má určitú hĺbku. Záhony preto vždy osaďte o pár centimetrov nižšie, ako je výška plochy trávnika, a oddeľte ich obrubníkmi či lištami, ktoré budú jednak zadržiavať nástielku a jednak vám uľahčia kosenie a údržbu.
Zdroj: Shutterstock
Hoci je zaužívané tvrdenie, že kontajnerové rastliny sa môžu sadiť po celý rok, pre väčšiu šancu prijatia sa vyhnite dňom, keď je pôda zamrznutá a, naopak, horúcim mesiacom. Starostlivo zvážte, kde chcete rastliny umiestniť. Neustále presádzanie je pre ne vyčerpávajúce. Po vysadení dbajte na pravidelnú zálievku, kým rastliny spoľahlivo nezakorenia.
6. Bezhlavo vysadíte rastliny
Vždy si naštudujte potrebné informácie, veľkosť a nároky jednotlivých rastlinných druhov. Dopredu si zistite, aké máte v záhrade nielen svetelné, ale aj pôdne podmienky, a rastliny nakupujte cielene. Ak sa vám páčia kyslomilné rastliny, nestačí len pridať do výsadbovej jamy rašelinu. Treba pravidelne okysľovať pôdu prípravkami na udržanie nízkeho pH, aby rastliny aj v ďalších sezónach prosperovali. Dodržujte potrebnú výsadbovú vzdialenosť, čím sa vyhnete nielen zahustenej výsadbe, ale aj obmedzíte ich napadnutie chorobami a škodcami. Riešením však nie je ani priveľmi riedka výsadba, ktorá pôsobí neucelene. Pri navrhovaní záhona si uvedomte, že vyššie druhy vždy patria do pozadia alebo do stredu, ak sa na záhon pozeráte zo všetkých strán. Smerom dopredu saďte nižšie druhy a celkom na okraj nízke, kobercovité alebo plazivé trvalky.
Zdroj: Shutterstock
Použitiu geotextílie v záhrade sa radšej vyhnite!
7. Všade použijete netkanú textíliu
Zabudnite na netkané, tkané či iné textílie proti burine. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že pôde sa nič nedeje a rastliny prosperujú, z dlhodobého hľadiska to tak nie je. Textília by sa nemala používať v žiadnych typoch výsadieb. Ani na slnku, ani v tieni a dokonca ani pri kroch, kde ju realizačné firmy často používajú pod rôznymi zámienkami. Pôdny edafón prestáva správne pracovať, rastliny pod ňou korenia plytko a sú náročnejšie na vlahu. Diametrálne sa mení štruktúra pôdy, na suchých miestach zostáva tvrdá ako betón a v tienistých častiach záhrady sa zas často mení na smradľavú hmotu bez života. Hoci rastliny sa môžu javiť v poriadku počas prvých sezón, postupne prichádzajú problémy. Burina sa usadí aj na textílii a dokonca niektoré trvalky ju začnú prerastať po povrchu v snahe rozrastať sa do okolia. Časom sa póry v textílii upchajú a ku koreňom sa dostáva minimum kyslíka. Čerešničkou na torte je, keď sa po pár rokoch začne rozpadať a zo záhonov trčia len zvyšky plápolajúce vo vetre.
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/d9/58/94/d958942882cd3882ddc4e6d09971954e.jpg
CHELSEA NEW WILD GARDEN: Hoci je suchý múrik už sám osebe útočiskom pre mnohé živočíchy, túto funkciu podporíte pridaním prvkov typických pre hmyzí hotel, ako sú polienka s navŕtanými otvormi, duté steblá tráv či domčeky pre čmele. V okolí múrika vysaďte rastliny atraktívne pre opeľovače.
8. Nemyslíte do budúcna
Uvedomte si, že bezúdržbová záhrada neexistuje, a preto na začiatku zvážte, koľko času a financií ste jej ochotní obetovať. Je to priestor, ktorý by vám mal v prvom rade priniesť potešenie a nie zbytočný stres. Ak nemáte radi aktívny oddych strávený záhradnými prácami, na základnú údržbu si dvakrát do roka prizvite odborníkov a je po probléme. Pri návrhu a realizácii sa oplatí myslieť ekologicky a s ohľadom na životné prostredie. Voda sa stáva čoraz väčším luxusom, tak prečo neskúsiť jej zber počas dažďov v akumulačnej nádrži? Výborným nápadom je aj dažďová záhrada, ktorá spomaľuje vyplavovanie vody z pozemku a pomáha dopĺňať zásobu podzemných vôd. Myslite aj na užitočných obyvateľov záhrady a vybudujte hmyzí hotel. Samozrejmosťou akejkoľvek záhrady by mal byť kompost. Čo je lepšie, ako efektívne zužitkovať nepotrebný biologický odpad zo záhrady či domácnosti a vrátiť ho v podobe kvalitného hnojiva do záhrady?