Namiesto "ENERGEŤÁKOV" pite BREZOVÚ VODU! Pri odbere však dodržte prísne PRAVIDLÁ
15. 3. 2024, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: shutterstock
Brezová voda predstavuje 100-percentný prírodný produkt. Strom dokáže cez koreňový systém prefiltrovať obyčajnú vodu, zbaviť ju toxínov a obohatiť o vzácne organické látky, živiny, vitamíny, antioxidanty a minerály. Pri odbere zo stromov by sme však mali rešpektovať zopár pravidiel.
Jarný zber miazgy
Na zber brezovej vody budete potrebovať:
- nádobu na zachytávanie vody (sklenený zaváraninový pohár),
- akvaristickú hadičku,
- vŕtačku na navŕtanie diery v šírke hadičky.
Zdroj: shutterstock
Brezová miazga sa zberá len na jar, keď stromy začínajú žiť. Aj preto je taká vzácna. Rokmi ľudia zistili, že táto voda má "omladzujúce účinky".
Zber brezovej vody je vhodný práve počas mesiacov február a marec, v chladnejších oblastiach ako napríklad sever Slovenska ešte na začiatku apríla. To, že je vonku stále steh neovplyvňuje zber vody.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Pri zbere brezovej vody dodržte PRAVIDLÁ! >>>
(Ne)povolený odber
Zdroj: Shutterstock
Tradícia zberu miazgy je stále živá najmä v severských krajinách, Rusku, Bielorusku a na Ukrajine. Ak sa zber vykonáva správne, stromom nijako neškodí.
Ak zber miazgy vykonáte správnym postupom a šetrne, stromu neublížite. Je veľa krajín, kde je zber miazgy legálny, no na Slovensku vŕtanie či zásek do stromu môžu byť považované za jeho poškodzovanie, preto vám za to hrozí pokuta. V prípade, že chcete zberať brezovú miazgu v lese, určite tak nerobte v chránených územiach.
Všetko s mierou
Zdroj: Shutterstock
Ak si môžete vybrať, radšej navŕtajte dospelé stromy briez. Mladé stromčeky by mohol nešetrný odber vody príliš vysiliť..
Z mladých briez neodoberajte príliš veľké množstvo miazgy. Maximálne bezpečné množstvo je 0,5 až 1 l, pretože tým zbytočne strom vysilujete. Pri veľkých odberoch sa z toho strom nemusí spamätať a môže uschnúť. Zo starších a statnejších stromov môže v priebehu 24 hodín vytiecť aj 5 až 10 l vody, podľa času odberu.
Šetrný prístup
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Tým, že z kmeňa odoberiete navŕtaním otvoru či rezom do kôry niekoľko litrov vody denne, stromu vôbec neublížite, nemusíte sa báť.
Keď chcete zistiť či je breza vhodná na odber vody, postačí narezať kôru nožom do hĺbky 1 až 3 cm a voda buď začne, alebo nezačne tiecť. Pri odbere kôru brezy nikdy neosekávajte! Kôra chráni strom pred parazitmi a škodcami. Menší otvor na zber vody treba urobiť v spodnej časti kmeňa.
Prírodné hojenie rán
Zdroj: shutterstock
O rok môžete navŕtať ten istý strom a breza vám opäť poskytne zázračnú vodu. Preto nie je nutné ranu umelo ošetrovať či dokonca zapchávať dierku drievkom.
Keď odstránite z navŕtaného otvoru hadičku, vytekanie miazgy sa pomaly samo zastaví akonáhle vypustia konáre prvé puky. V strome tak ostane len centimetrová dierka, ktorú ste navŕtali. Breza si ošetrí a zahojí ranu sama. Okrem brezovej šťavy podobne môžete odoberať aj javorovú šťavu či čerešňovú šťavu.
Hygienický odber
Zdroj: shutterstock
Nádobu, do ktorej zberáte vodu nikdy nenechávajte bez vrchnáku, pretože sa môže do tekutiny dostať dážď, sneh alebo hmyz. Rovnakú dierku, ako do stromu, navŕtajte aj do vrchnáka.
Do kmeňa stromu navŕtajte v spodnej časti dierku v šírke hadičky. Hĺbka, ktorú návrtate by mala byť od 1 do maximálne 4 cm pod kôru. Jeden koniec hadičky vsuňte do dierky v strome a druhý koniec vložte do nádoby, do ktorej voda zo stromu odtečie. Nezabudnite pritom na to, že nádoba s vodou musí byť prikrytá.
Zásady skladovania a konzumácie brezovej vody >>>
Vonkajšie aj vnútorne použitie
Zdroj: Canva
V prípade, že chcete zberať brezovú miazgu v lese, určite tak nerobte v chránených územiach a aj inde je vždy dobré najskôr získať povolenie vlastníka lesa.
- Ideálne je popíjať brezovú vodu v čerstvom stave. Množstvo, ktoré vypijete za deň je iba na nás.
- Detoxikačné účinky sa dostavia pri 1 pohári za deň, najmenej po dobu 15 dní, ideálne až 3 týždňov.
- Brezová voda má príjemne nasladlú chuť. Tekutina však nie je číra. Je jemne zakalená až žltkastá.
- Postupne vo vode prebieha proces kvasenia. Aby sa spomalil, skladujte vodu v chlade.
- Voda má neuveriteľné účinky na kvalitu vlasov a ich rast.
- Pomáha v boji proti lupinám a masteniu. Dodáva vlasom pružnosť a lesk.
- Pôsobí proti únave, bojuje s nedostatkom energie, zlou náladou či depresiou.
- Blahodarne pôsobí na pokožku s ekzémom alebo s akné. Pri suchej pokožke ju využijete ako pleťovú vodu.