Reklama

Názor odborníčky: Použitie GEOTEXTÍLIE radšej zvážte

Použitiu geotextílie v záhrade sa radšej vyhnite!

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Síce geotextílie majú aj kladné stránky, no v konečnom dôsledku zvíťazia ich negatívne vlastnosti. Prečo sa im vyhnúť a čím ich nahradiť?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Starostlivosť o izbové rastliny počas zimy .
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    „Rast burín dokáže geotextília naozaj obmedziť, ale len v období dvoch až piatich rokov, následne predsa len zvíťazia nežiaduce rastliny a geotextília sa začne trhať a meniť na nepoužiteľný a znehodnotený odpad,“ vysvetľuje environmentalistka Ing. Monika MEDOVIČOVÁ a pokračuje: „Hoci počas svojej životnosti zabraňuje nadmernému vyparovaniu vlahy, nájdete pod ňou doslova uväznenú pôdu, ktorá dostatočne nedýcha. Geotextílie sa zvyknú vždy ešte pokrývať vrstvou nástielky, no k jej premiešavaniu s pôdou nedochádza, a tak sa mikrobiálny život pod textíliou nerozvíja.“

    Zdroj: Jana Bieliková

    Burina si pod textíliou či fóliou cestu k rastu nájde. Horšie je to už s trvalkami, ktoré nemajú šancu v takomto prostredí prosperovať.

    Pod geotextíliou doslova trpia užitočné živočíchy, ako dážďovky, ktoré hrajú veľmi dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravej pôdy. Spolu s baktériami a hubami rozkladajú organický materiál na živiny prístupné rastlinám.

    Škodlivé plasty

    Hlavnou zložkou pri výrobe geotextílii je polyetylén (PET) alebo polypropylén (PP), ktoré sa pri dlhšom kontakte s pôdou rozložia na mikroplasty so škodlivými účinkami ako:

    • Bránia vnútornej aktivite semien už počas klíčenia, pravdepodobne fyzickým zablokovaním pórov.
    • Ak rastliny absorbujú mikroplasty cez trhliny v mladých koreňoch, môžu sa tieto prvky pozdĺž xylému dostať do ich jedlých častí, a tým aj do vášho organizmu.
    • Prítomnosť mikroplastov v pôde môže spôsobiť zastavenie dorastania dážďoviek.

    Zdroj: archív redakcie

    PO čase sa geotextília aj tak rozpadne a zamorí pozemok neporiadkom a mikroplastami.

    Na odbúrateľné fólie radšej zabudnite

    Ide o biologicky rýchlejšie degradovateľné a odbúrateľné fólie, ktoré sú však vo svojej podstate tiež plastového pôvodu. Ide teda o ešte nebezpečnejšiu alternatívu klasických geotextílií, pretože tieto miznú rýchlejšie, no takisto sa rozložia na mikroplasty.

    Zdroj: Shutterstock

    S cieľom zachovať zdravú pôdu s bohatým mikrobiálnym životom používajte namiesto plastových fólií alebo fólií s podielom syntetických látok radšej zaručene prírodné materiály.

    Organické náhrady

    Na trh sa dostávajú už aj takzvané kompostovateľné, biologicky odbúrateľné fólie. Vždy sa však musíte presvedčiť, či majú tie správne potvrdzujúce certifikáty nezávislých medzinárodných inštitúcií o tom, že naozaj sú 100-percentne organické a kompostovateľné. Ak to tak nie je, ich rozkladom vznikajú látky poškodzujúce pôdu a v menšom rozsahu môže ísť o mikroplasty. Prírodné georohože majú obmedzenú životnosť a po určitom čase, po vyrastení zelene sa samy rozložia. Sú vyrobené z materiálov ako kokos, juta alebo slama. Ak s avám ich nepodarí zohnať, môžete pri zakladaní záhonov využiť napríklad novinový papier alebo kartón, ktoré zamedzia rastu burín v prvom roku, pokým sa trvalky nerozrastú.

     

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.