Reklama

Otrava i alergická reakcia! Na tieto JEDOVATÉ RASTLINY si treba dať v záhrade POZOR!

Záhrada LG Eco-City Garden bola verejnosti predstavená na anglickej svetoznámej záhradnej výstave Chelsea Flower Show v roku 2018.

Zdroj: pinterest/frustratedgardener.com

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Ich jedinečná krása môže byť klamlivá a vďaka obsahu jedovatých alkaloidov často môžu i zraniť. Obozretnosť je na mieste a určite sa oplatí vedieť, s ktorými rastlinami sa neradno zahrávať.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Najdrahšie IZBOVKY všetkých čias! Ktoré sú najviac žiadané?
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Zdroj: Shutterstock‎

    Náprstník

    Náprstník červený (Digitalis purpurea)

    Svojou nevšednou krásou očarí azda každého, efektne vynikne v trvalkových záhonoch a okrasných záhradách. V prísne určenom množstve je používaný ako liek na srdce, no v opačnom prípade sa z neho vykľuje vysoko účinný jed, využívaný šamanmi už v staroveku. Už dva lístky môžu byť pre človeka smrteľné nebezpečné, no našťastie majú dosť horkú chuť, ktorá konzumenta včas odradí.

    Viac jedovatých rastlín nájdete na ďalších stranách...>>>

    Zdroj: Shutterstock

    Narcis (Narcissus pseudonarcissus)

    Nie je narcis ako narcis.. a tento dokáže teda poriadne ublížiť. Najčastejšie k otrave dochádza po zámene s cibuľou kuchynskou. Opatrný buďte aj pri iných okrasných cibuľovinách (tulipány, bledule, snežienky,…), obsahujú nebezpečné alkaloidy, ktoré môžu poškodiť zdravie.

    Zdroj: Shutterstock

    Tis bežne napádajú kôrovnice.

    Tis červený (Taxus baccata)

    S obľubou používaná okrasná drevina je celá jedovatá, s výnimkou dužiny červených bobúľ, ktoré obaľujú semeno. Tis obsahuje jedovatý alkaloid taxín, ktorý vyvoláva kŕče, zvracanie a pri vysokých dávkach i smrť.

    Zdroj: Profimedia

    Štedrec ovisnutý (Laburnum anagyroides)

    Tento „zlatý dážď“ patrí medzi najtoxickejšie rastliny, ktoré sa u nás pestujú. Stačí požiť pár kvetov alebo semien a následky môžu byť fatálne. Obzvlášť dajte pozor, ak máte malé deti a radšej sa ho zrieknite.

    Zdroj: Profimedia

    Brečtan popínavý (Hedera helix)

    Napriek tomu, že všetky časti rastliny sú jedovaté, obsahujú liečivé látky, nápomocné pri kožných problémoch, hemoroidoch a reumatizme. Najjedovatejšou časťou rastliny sú plody, bobule. Otrava môže nastať už po užití troch bobuliek a prejavuje sa zvracaním, preháňaním alebo bolesťou hlavy. Preto neriskujte a pri vnútornom používaní siahnite po certifikovaných liečivách z lekárne.

    Zdroj: archív

    Poniklec obyčajný (Pulsatilla vulgaris)

    Zákonom chránená, no jedovatá rastlina, ktorá môže spôsobiť podráždenie pokožky a pri vnútornom požití črevné problémy a poruchy centrálneho nervového systému. Pri manipulácií s ňou si určite nasaďte rukavice.

    Zdroj: Profimedia

    Boľševník obrovský vám môže pripomínať gigantickú verziu rasce lúčnej alebo rebríčka.

    Boľševník obrovský (Heracleum mantegazzianum)

    Patrí medzi najnebezpečnejšie invazívne a toxické rastlinné druhy na našom území. Obsahuje fototoxické furanokumaríny, ktoré v tme dráždia pokožku a vplyvom svetla spôsobujú poleptanie kože a bolestivé pľuzgiere. Pri odstraňovaní boľševníka buďte obzvlášť opatrní, nasaďte si ochranný oblek, tvarový štít, prípadne respirátor.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Ako rozoznať práve rašiace CIBUĽOVINY podľa listov

      Zdroj: profimedia.sk

      Skalky a suché múriky: Mliečnik myrtovitý

      Mliečnik myrtový (Euphorbia myrsinites)

      Okrasná sukulentná rastlina, v súčasnosti s obľubou vysádzaná do skaliek a moderných štrkových záhonov. Pri zlomení vyteká z nej biele toxické mlieko, ktoré spôsobuje opuchy, zápaly a podráždenie kože. Obzvlášť opatrní buďte pri presádzaní, nasaďte si rukavice a nikdy si nepretierajte oči.

      Zdroj: Shutterstock

      Jasenec biely

      Jasenec biely (Dictamnus albus)

      „Ohnivým krom“ sa nenazýva nadarmo, obsahuje totiž silice, ktoré počas horúcich letných dní dokážu i splanúť. Okrem toho obsiahnuté fotosenzibilné furanokumaríny vyvolávajú podráždenie a začervenanie pokožky. Počas slnečného počasia sa mu preto s určitosťou vyhýbajte.

      Zdroj: NP Poloniny

      Jesienka obyčajná (Colchicum autumnale)

      Už v staroveku vedeli, kam siaha jed tejto rastliny. Vo svojich dielach ju spomínali i slávni básnici Horácius a Ovídius. Patrí medzi najnebezpečnejšie a najzákernejšie, otrava sa prejaví až keď je už neskoro. Toxická je celá rastlina, najmä hľuzy. Pozor dajte aj na vodu vo váze, kde boli namočené jej kvety.

      Zdroj: profimedia.sk

      Ricín obyčajný je krásny, liečivý aj jedovatý zároveň.

      Ricín obyčajný (Ricinus communis)

      Dekoratívne a exoticky ker, s obľubou pestovaný v okrasných záhradách, vo svojich semenách obsahuje tzv. bunečný jed. Príznaky otravy sa podobajú najprv bežnej chrípke, ktorá neskôr končí až vnútorným krvácaním. Olej zo semien pri vypočúvaní väzňov používal Mussolini, známych je niekoľko atentátov a pred deviatimi rokmi boli doručované výhražné listy s ricínom významným politickým predstaviteľom USA.

      Zdroj: SHUTTERSTOCK

      jarné kvety - snežienka jarná

      Snežienka jarná (Galanthus nivalis)

      Nežný kvietok končiacej zimy obsahuje alkaloidy, ktoré vyvolávajú tráviace problémy. Najviac sa ich nachádza v cibuľke. Pre človeka však otrava nie je smrteľná, telo jed dokáže samo odstrániť.

      Zdroj: Canva

      Iskerník prudký (Ranunculus acris)

      Iskerník prudký (Ranunculus acris)

      Celá rastlina je jedovatá, obsahuje protoanemonín, ktorý má silný dráždivý účinok. Pri kontakte s ňou sa vyskytne podráždenie kože, pálenie a začervenanie.

      Zdroj: Profimedia

      Rebarbora je kyslosladká kráľovná medzi jarnou zeleninou.

      Rebarbora vlnitá (Rheum rhabarbarum)

      Kyslú chuť rebarbory určite oceníte pri príprave koláčov, no s jej používaním by ste to nemali preháňať. Je síce bohatá na obsah vitamínov a minerálov, no ukráva v sebe i kyselinu šťaveľovú, ktorá spôsobuje obličkové kamene. Stonky rebarbory je dobré zbierať len do Jána, keby je jej obsah počas roka najnižší. Najvyššiu koncentrácia tejto kyseliny obsahujú jej listy, preto sa im určite vyhnite!

      Zdroj: Shutterstock

      Rododendrony kvitnú očarujúcimi kvetmi. Dodajte ich pôde kyslé prostredie pomocou octa

      Rodendron (Rhododendron)

      Nádherné kry, ozdoby jarných záhrad sú bohužiaľ taktiež jedovaté. Najnebezpečnejšie sú listy, obsahujúce neurotoxín andromedotoxin, ktorý spôsobuje nevoľnosť a v krajnom prípade zástavu srdca. Známe sú i otravy z medu včiel, ktoré opeľovali rododendróny.

      Zdroj: Shutterstock

      Konvalinka voňavá (Convallaria majalis)

      Na jar si ju ľahko pomýlite s medvedím cesnakom, ktorý však raší našťastie skôr a je dobre rozpoznateľný podľa špecifickej cesnakovej vône. Pár lístkov odrovná aj statného chlapa, dokonca otrava môže nastať aj vypitím vody z vázy, v ktorej boli konvalinky namočené. Príznaky otravy sú nevoľnosť, zažívacie problémy, zvýšené močenie, mdlosť a kŕče.

      Zdroj: Shutterstock

      Oleander obyčajný (Nerium oleander)

      Tak ako je oleander krásny, tak môže byť i nebezpečný. Je považovaný za jeden z najjedovatejších záhradných rastlín, už požitie jedného listu dokáže usmrtiť dospelého človeka. Dokonca otrava nastáva aj po konzumácií medu, ktorý včely vyrobili z peľu jeho kvetov.

      Zdroj: Shutterstock

      Prilbica modrá (Aconitum napellus)

      Prilbica, inak nazývaná aj vlčí mor, je považovaná za najjedovatejšiu rastlinu Európy. Rastie aj na Slovensku, hlavne vo vyšších nadmorských výškach. Spoznáte ju podľa krásnych modrých kvetov, pripomínajúcich prilby. Otrava prilbicou sa prejavuje slinením, dusením, triaškou, zvýšeným pulzom a silným dýchaním.

      Zdroj: Shutterstock

      Bolehlav škvrnitý (Conium maculatum)

      Silne jedovatá rastlina sa na popravy používala už v starovekom Grécku. Smrtiaci odvar z tejto rastliny bol naservírovaný aj odsúdenému antickému filozofovi Sokratovi. Rastlina sa vyskytuje takmer v celej Európe, pričom je jedovatá pre ľudí i zvieratá. Pri dotyku môže spôsobiť prudké alergické reakcie, preto sa od neho držte čo najďalej.

      Zdroj: shutterstock

      Čemerica čierna

      Čemerica (Helleborus)

      Neúnavne kvitnúca kráľovná zimnej záhrady sa v minulosti používala ako jed alebo otrava pri bojoch na šípy. Celá rastlina, vrátane koreňa, je prudko jedovatá.

      Zdroj: Shutterstock

      Durman voňavý (Datura suaveolens)

      Jeho kvety sú nesmierne krásne, poznať ho môžete aj pod názvom anjelské trúby. Celá rastlina je prudko jedovatá, pri práci s ním vždy používajte rukavice. Obzvlášť zákerné sú semená, preto nikdy pod durman neumiestňujte misky domácich zvierat, lebo by tam mohli napadať. V stredoveku bol dôležitou súčasťou čarodejníckych rituálov, odvarov, ale i nápojov lásky.

      Zdroj: profimedia,sk

      Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus)

      Hoci v súčasnosti môžete na trhu nájsť lupinovú múku, rozhodne si ju neskúšajte vyrobiť svojpomocne z plodov okrasných druhov lupiny, ktoré vám rastú v záhrade. Patria medzi vysoko jedovaté rastliny, ktoré obsahujú veľké množstvo zdraviu škodlivých toxínov. Spomínaná múka sa vyrába z lupiny bielej (L. albus). No i tá často spúšťa alergické reakcie, najmä u ľudí s alergiou na arašidy.

      Autor článku

      redakcia Záhradkár

      Kolektív autorov
      Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.