Reklama

Nechajte záhradu rozkvitnúť do krásy! S týmto rezom budú okrasné dreviny plné kvetov

Spring work in garden with plants. Woman gardener in gloves with pruning shears cuts dry branches on bush of hydrangea

Zdroj: VH-studio

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Najvhodnejší čas na zmladenie, presvetlenie či úplný spätný rez okrasných drevín je od začiatku kalendárneho roka až po koniec zimy, približne do prvej polovice marca. Predpokladom úspechu je poznať druh a vykonať vhodnú techniku rezu vo vhodnom termíne

Správne vykonaný rez dreviny posilní a následne zaručí zdravý rast, atraktívny tvar a hlavne veľkolepé kvitnutie. V tomto období vám prácu rastliny značne uľahčia. Vďaka absencii listov ľahko identifikujete choré, staré, poškodené i prekrížené výhonky a príliš husté časti vhodné na presvetlenie. Navyše, odrezané konáre môžete využiť na kompostovanie alebo v záhonoch ako nastieľací materiál.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Čím hlbší rez, tým bohatšie súkvetia! Poponáhľajte sa, je čas zrezať HORTENZIE

    (Ne)vhodní adepti

    Aby ste sa v záhrade nepripravili o jarný efekt, teraz sa sústreďte na dreviny, ktoré vás potešia kvitnutím cez leto a na jeseň. Zakladajú totiž kvety na mladých tohtoročných výhonkoch vytvorených počas nadchádzajúcej sezóny. Druhy kvitnúce na jar si založili kvetné púčiky už v auguste a rezom by ste sa o ich kvitnutie v tomto roku pripravili. Na ich úpravu však nezabudnite neskôr po odkvitnutí.

    Zdroj: Istockphoto

    S rezom napríklad zlatovky prostrednej tak radšej počkajte, kým odkvitne. Niektoré dreviny majú malú schopnosť opätovného obrastania alebo ťažké hojenie rezných rán. Iné síce rez znášajú, ale stratili by svoj typický atraktívny tvar. Takéto dreviny nerežte a nechajte ich pokračovať v ich prirodzenom raste. Patrí sem napríklad magnólia (Magnolia), hamamel (Hamamelis), sumach pálkový (Rhus typhina), lykovec (Daphne) či javor japonský (Acer japonicum).

    Zdroj: Helga_foto

    A woman prunes dry hydrangea flowers in the garden in late autumn

    Nepodceňte detaily

    Na rez okrasných drevín si vyhraďte zamračený deň, keď bude vlhko, no bez dažďa. Ak na najbližšie dni hlásia silné mrazy alebo, naopak, slnečné a suché počasie, prácu na pár dni odložte. Na rýchle zahojenie rezných rán je potrebný hladký rez, preto si pripravte kvalitné, ostré a čisté náradie. Kôra po reze nesmie zostať narušená či pomliaždená, pretože by bola vstupnou bránou pre hubové choroby. Režte mierne šikmo asi 0,5 cm nad púčikom. Rany s väčším priemerom radšej zatrite štepárskym voskom. Po reze drevinám doprajte výdatnú zálievku a do sezóny ich posilnite aj dávkou viaczložkového hnojiva.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Túžite po vlastnej magnólii? Získajte ju úplne ZADARMO!

      Tri základné druhy rezov

      Bohaté kvitnutie a kompaktný tvar okrasných drevín zaručí pravidelný a cielený rez, ktorého zásady sa pri jednotlivých druhoch mierne líšia.

      Zdroj: archÌv redakcie

      Presvetľovací rez - Vajgela.

      1. Presvetľovací rez

      Vyžadujú ho staršie, husto rozrastené štvoraž päťročné dreviny, ktoré sú vnútri slabo osvetlené, čo má za následok nedostatočnú násadu kvetov. Nebojte sa radikálne zrezať približne tretinu starých konárov najbližšie k zemi. Mladšie výhonky ponechajte, odstráňte len tie, ktoré sa navzájom krížia. Zostávajúce konáre s násadou kvetov neskracujte. Po tejto úprave bude ker presvetlený, no súčasne i zmladený. Pre pekný vzhľad, dobrý zdravotný stav a bohaté kvitnutie je dobre rez opakovať každé dva či tri roky.
      • V predjarí presvetlite hortenziu kalinolistú (Hydrangea macrophylla), kalinu obyčajnú (Viburnum opulus), kalinu siripútkovú (V. lantana), karaganu stromovitú (Caragana arborescens), kolkvíciu ľúbeznú (Kolkwitzia amabilis), liesku obyčajnú (Corylus avellana), pajazmín vencový (Philadelphus coronarius), tavoľník nipónsky (Spiraea nipponica), tavoľník van Houtteho (S. × vanhouttei), trojpuk drsný (Deutzia scabra), vajgelu kvetnatú (Weigela floribunda).
      • Po odkvitnutí presvetlite dulovec nádherný (Chaenomeles speciosa), kériu japonskú (Kerria japonica), orgován obyčajný (Syringa vulgaris), tavoľník skrížený (S. x arguta), zlatovku prostrednú (Forsythia x intermedia).

      Zdroj: Jana Jarabincová

      Silný spätný rez

      2. Silný spätný

      Druhy okrasných drevín kvitnúcich počas leta a na jeseň je vhodné každoročne koncom zimy skrátiť silným spätným rezom. Kvety totiž zakladajú na mladých, tohtoročných výhonkoch, ktoré stihli narásť od jari. V závislosti od odrody a tvaru dreviny konáre radikálne skráťte približne 5 až 20 cm nad zemou. Na zachovanie guľatého tvaru režte do oblúka – najviac konáre po obvode, menej v strede. Výsledkom bude bohato kvitnúci ker so silným rastom odolným proti vetru. • V predjarí radikálne zrežte bradavec klandonský (Caryopteris clandonensis), budleju Davidovu (Buddleia davidii), ceanot (Ceanothus), dráč (Berberis), hortenziu metlinatú (H. paniculata), hortenziu stromčekovitú (H. arborescens), levanduľu (Lavandula), ľubovník kalíškatý (Hypericum calycinum), nátržník krovitý (Potentilla fruticosa), perovskiu (Perovskia atriplicifolia), svíb (Swida), tavoľník japonský (Spiraea japonica), vres (Calluna). • Po kvitnutí radikálne zrežte vŕbu (Salix), vres (Calluna), vresovec (Erica), zanoväť (Cytisus).

      Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

      Zmladzovací rez okrasných krov starších ako 5 až 7 rokov.

      3. Zmladzovací

      Uplatňuje sa raz za päť až sedem rokov pri kroch, ktoré nevyžadujú pravidelné strihanie. Zvyčajne sa robí v dvoch etapách. Môžete ho vykonať aj jednorazovo, no potom rátajte s tým, že ker už v danom roku nezakvitne. V predjarí najskôr dreviny presvetlite. Odstráňte všetky staré, hrubé, slabé a neperspektívne konáre.

      Autor článku

      redakcia Záhradkár

      Kolektív autorov
      Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.