Reklama

Nekupujte každý rok nové CHRYZANTÉMY: Takto sa o ne postarajte a budú krásne ako z obchodu!

Na pestovanie v nádobách a do jesenných aranžmánov sú vhodné nízke a drobnokveté odrody chryzantém. Na jeseň k nim okrem vresov a ostatných otužilých druhov doplňte heuchery (Heuchera). Z pestrej ponuky odrôd si nebudete vedieť vybrať.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Chryzantémy sú bezpochyby kráľovnami jesenného obdobia a už dávno nepatria medzi smútočné kvety. Skrášlia záhradu i črepníky a s trochou námahy vám prinesú radosť aj o rok. Čo vyžadujú?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | DIY: Jednoduchý jesenný aranžmán s tekvičkou
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Ak chcete kvitnúcu krásu chryzantém (Chrysanthemum) vychutnávať čo najdlhšie, sledujte počasie a v prípade prvých nočných mrazov včas zasiahnite. Často stačí jediná chladná noc a kvety zbytočne omrznú. Aby ste tomu predišli, stačí ich na noc prekryť netkanou textíliou a dopoludnia zas odokryť. Črepníkové rastliny po odkvitnutí treba presunúť na zimu na chránené miesto, chryzantémy vysadené v záhrade však prežijú naše zimy zvyčajne bez ujmy. V chladnejších oblastiach sa ich oplatí prihrnúť zeminou a chrániť vrstvou nástielky alebo čečinou. Nikdy ich však nezasypávajte lístím, ktoré môže zapríčiniť zahnívanie koreňov.

    Zdroj: Shutterstock

    Jesenná výzdoba v znamení ružových vresov, georgín, chryzantém a tekvičiek.

    Aj na budúcu sezónu

    Ak po sviatkoch a prvých mrazoch chryzantémy vysadené v črepníkoch splnili svoje poslanie, rozhodne ich nevyhadzujte do kontajnera či na kompost. Pri správnej starostlivosti ich môžete vysadiť do záhrady a pestovať ako záhonové trvalky. Keďže sú však citlivé na vymrznutie, dôležité je, aby ste to urobili až na jar. Teraz na jeseň po odkvitnutí zostrihnite celé stonky 2 až 3 cm nad povrchom substrátu a na zimu črepníky s rastlinami presuňte do chladnej miestnosti s teplotou mierne nad nulou. Počas zimy ich primerane zalievajte, aby nevyschli. Na jar, najlepšie v druhej polovici mája, rastliny presaďte do čistej nádoby a čerstvej zeminy alebo ich vysaďte do záhona.

    Zdroj: shutterstock

    Chryzantémy už dávno nie sú len smútočnými kvetmi. Keďže vydržia neskutočne dlho krásne rezané vo váze (až 2 týždne), sú obľúbeným artiklom floristov pri tvorbe kytíc a aranžmánov. Dozdobte kvetmi okrasné tekvičky, jesenné venčeky alebo si vytvorte takéto očarujúce svietniky.

    Čo vyžadujú

    Kvitnutie chryzantém závisí od dĺžky dňa. Kvetné puky sa zakladajú len vtedy, keď je deň kratší ako štrnásť hodín, a preto naplno rozkvitnú až v jeseni. Na bohatosť kvetov a správny rast má, samozrejme, zásadný vplyv aj stanovište. Vyžadujú svetlé slnečné miesto so stredne ťažkou priepustnou pôdou s dostatočným množstvom humusu, do ktorej môžete zamiešať malé množstvo piesku. Najvhodnejšie obdobie na vysádzanie je druhá polovica mája až začiatok júna. Pri jesennom termíne sa často stáva, že vymrznú. Pre ich mohutnosť ich treba vysadiť v dostatočnej vzdialenosti, aspoň 25 cm od seba.

    Zdroj: Shutterstock/Natalia Greeske

    Pochmúrne dni zaženie napríklad takýto žiarivý aranžmán. Rastliny v črepníkoch nemusíte vysádzať, stačí prútený košík vystlať fóliou. Efektne pôsobí kombinácia karmínovoružovej chryzantémy ‘Táňa’, vresu obyčajného ‘Silvana’ (Calluna vulgaris), strieborného drôtika Leucophytal brownii. Cez okraj prevísa Muehlenbeckia complexa, ktorá síce znesie krátkodobý pokles teplôt do -5 °C, ale na jeseň ešte pred príchodom mrazov ju radšej preneste do bytu.

    Chryzantémy sú pomerne náročné na vlahu a výživu. Doplnkovú závlahu vyžadujú hlavne koncom leta, keď nasadzujú kvety. Keďže sú náchylné na hubové choroby, polievajte ich vždy podmokom a nikdy nie na listy. Dajte však pozor na trvalé premokrenie, aby korene nezhnili. Počas sezóny ich pravidelne každé dva týždne prihnojte hnojivom na kvitnúce rastliny. V záhrade ich však rozhodne nepestujte dlho na jednom stanovišti. Pre dokonalý rast a kvitnutie trsy po 3 až 5 rokoch rozdeľte a presaďte na nové miesto.

    Zdroj: shutterstock

    Chryzantémy už dávno nie sú len smútočnými kvetmi. Keďže vydržia neskutočne dlho krásne rezané vo váze (až 2 týždne), sú obľúbeným artiklom floristov pri tvorbe kytíc a aranžmánov. Dozdobte kvetmi okrasné tekvičky, jesenné venčeky alebo si vytvorte takéto očarujúce svietniky.

    Ako ich rozmnožiť? Čítajte na ďalšej strane! >>>

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO | Rozmnožte si CHRYZANTÉMY: Takto dopestuje GUĽATÉ kríčky ako z obchodu!
      Zdroj: NMH/Záhradkár

      Zdroj: shutterstock

      Grandióznu farebnú explóziu pred dverami vášho domu zaručia pestrofarebné guľovité súkvetia chryzantém a roztopašné okrasné trávy. Samozrejme, aby bola jesenná výzdoba dokonalá, bez malých i veľkých okrasných tekvíc sa nezaobíde.

      Dôležité zaštipovanie

      Bohaté kvitnutie a želaný kompaktný guľovitý tvar drobnokvetých odrôd zaručí ručné zaštipovanie. Odstránenie hlavných (terminálnych) vrcholov podporí rast bočných, rastliny sa postupne rozkošatia a vytvoria množstvo púčikov. Prvýkrát ich zaštipnite, keď sú vysoké asi 15 cm, čo býva približne v polovici júna. Výhonky treba skrátiť asi o dve tretiny. Druhýkrát rastliny zaštipnite pri výške asi 30 cm na konci júla, aby výhonky stihli do jesene vyzrieť a zakvitnúť. Pri veľkokvetých odrodách postupujte s tým rozdielom, že na jednom výhonku ponechajte len jeden kvetný puk a ostatné odstráňte.

      Zdroj: Jana Tomková Jarabincová

      Spodnú časť odrezka namočte do stimulátora rastu a zasaďte do substrátu určeného na rozmnožovanie.

      Ako ich rozmnožiť

      Chryzantémy sa jednoducho rozmnožujú, a to buď delením starších trsov, alebo odrezkami, ktoré sa odoberajú priamo z prezimovaných rastlín. Vyberajte kvalitné silné výhonky s dĺžkou asi 8 cm. Na konci výhonka odstráňte spodné listy a ponechajte 3 až 4 vrchné listy. Spodnú časť odrezka namočte do stimulátora rastu a zasaďte do substrátu určeného na rozmnožovanie. Dobre zalejte a na udržanie vyššej vlhkosti a tepla odrezky prikryte priehľadnou fóliou. Asi o 3 týždne rastliny vytvoria bohatý koreňový systém. Presaďte ich do záhona alebo väčšieho črepníka a zaštipnite im rastové vrcholy.

      Zdroj: Jana Jarabincová

      Zdrevnatené výhonky chryzantém zostrihnite na jar tesne nad zemou.

      Čo ich môže ohroziť? Čítajte na ďalšej strane! >>>

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        VIDEO | Ako jednoducho vyčistiť MEDENÝ riad a hrnčeky?
        Zdroj: NMH/Záhradkár

        Zdroj: shutterstock

        Spojenie naružovo kvitnúcich chryzantém, fialovo-bielych sirôtok (Viola x wittrockiana) a ružových súkvetí vresu vytvorí v záhrade veselú atmosféru. Pre väčší efekt celkovú kompozíciu spestria ozdobné tekvičky či plody zo záhrady.

        Čo ich môže ohroziť?

        Počas sezóny chryzantémy napádajú vošky, ktoré škodia cicaním rastlinných štiav a nepriamo aj roznášaním vírusových chorôb. Drobné vpichy, dierky a deformované listy prezrádzajú prítomnosť nenápadných bzdôšok. Proti obom škodcom treba zasiahnuť insekticídmi. Za dáždivého a vlhkého počasia ohrozujú chryzantémy predovšetkým hubové choroby. Napáda ich septóriová škvrnitosť, pri ktorej sa na listoch objavujú hnedé škvrny, a listy predčasne opadávajú. Rastliny treba ošetrovať povolenými prípravkami v 10-dňových intervaloch. Zriedkavejšie sa môže objaviť aj nebezpečná biela hrdza, ktorá dokáže zlikvidovať celý porast a je takmer nemožné jej šírenie zastaviť.

        Zdroj: shutterstock

        Keď ostatné kvety už pomaly odkvitajú, na scénu vstupujú chryzantémy. Tieto nádherné rastliny sa stali neodmysliteľnou súčasťou našich záhrad, kde prinášajú jesenné čaro.

        Aby vynikli

        Chryzantémy vysadené v črepníkoch na terase či balkóne krásne ukážu s ostatnými rastlinami jesenného obdobia. Zaujímavé kompozície vytvoria s nižšími astrami, vresmi, cyklámenmi, okrasnými kapustami, gaultériami, fialkami, heucherami alebo vždyzelenými drevinami. Stačí doplniť okrasné tekvičky a ľahko vyčaríte dokonalú jesennú atmosféru. Ak ich chcete pestovať ako trvalky v záhrade, vyberajte dostatočne mrazuvzdorné odrody. V chladnejších oblastiach sa osvedčili skoro kvitnúce odrody, ktorých krásu si stihnete užiť ešte pred príchodom mrazov. Do zmiešaných záhonov sú najvhodnejšie chryzantémy s drobnými kvetmi. Nižšie môžete použiť ako efektnú obrubu, vyššie vysaďte do väčších voľných skupín do pozadia záhonov. Spoločnosť im môžu robiť neskoro kvitnúce trvalky, ako sú astry, rozchodníky, veternice či okrasné trávy.

        Zdroj: shutterstock

        Veľkokveté chryzantémy sú na pestovanie podstatne náročnejšie a menej odolné proti mrazom, preto ich treba na zimu uchovávať v chránenom priestore s teplotou 5 až 8 °C.

        Vyberáme pre vás niečo PLUS

        Autor článku

        Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.