Nekupujte príliš HUSTÝ stromček a sieťku NEVYHADZUJTE! Stavte na rady z PRAXE
11. 12. 2024, 11:00

Zdroj: shutterstock
Každý vianočný stromček je krásny a zaslúži si mať na sviatky domov. Niekedy má vetvy príliš riedke, inokedy zas príliš husté. Aby vám ale doma krásny vydržal, treba mu venovať starostlivosť, akú potrebuje každé živé stvorenie.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Podľa hustoty
Zdroj: Shutterstock
Pri nákupe sa informujte, kedy boli stromčeky zrezané, prípadne ako dlho sú už v predaji.
Stromček musí mať stále pružné vetvy a svieže ohybné ihličie. Pri výbere sa sústreďte na hustotu. Nemusíte však vyberať stromček s najhustejšími vetvami, pretože pri vešaní ozdôb neskôr zistíte, že vôbec pekne nevyniknú. Na menej hustých vetvičkách budú dekorácie visieť oveľa krajšie a vyhnete sa riziku ich rozbitia.
Možnosť frézovania
Zdroj: shutterstock
Ak máte stojan s nádržkou na vodu, stromček musí byť rovno odrezaný, kôra nesmie byť odlúpená a frézovanie nie je potrebné.
Väčšina predajcov ponúka mechanické opracovanie kmeňa frézou. Frézovanie je ideálny spôsob ako upraviť kmeň stromu za účelom zasadenia stromčeka do stojana. Pokiaľ máte doma dostatočne veľký stojan, nemusíte túto službu využiť. Stromček s neporušenou kôrou totižto vydrží oveľa dlhšie.
Chladné skladovanie
Zdroj: shutterstock
Nevhodné je postaviť stromček do blízkosti radiátorov, piecok, kozubov či ohrievačov.
Pokiaľ kupujete rezaný stromček s predstihom, skladujte ho na čo najchladnejšom mieste, najlepšie v tieni v záhrade alebo balkóne. Určite nekupujte stromček, ktorý bol uložený niekde v teple. Dôležitá pre jeho stav totiž nie je len čerstvosť, ale predovšetkým kvalita skladovania, najlepšie sú teploty okolo nuly a nižšie.
Vhodný stojan
Zdroj: shutterstock
Do nádoby, v ktorej umiestnite stromček, nalejte vodu.
Pokiaľ nemrzne, keď si ho prinesiete domov, vložte ho kmeňom do vedra s vodou. Pokiaľ nebude vo vedre, tak skôr ako ho potom prenesiete dovnútra, mu zrežte z kmienka približne dva centimetre, aby mohol zase nasiaknuť vodu. A nezabudnite si naň kúpiť stojan s nádržkou na vodu.
Sieťku odložte
Zdroj: shutterstock
V sieťke ho však pokojne môžete nechať celý čas skladovania, až kým ho nepôjdete ozdobovať.
Po prenesení do interiéru je dôležité nájsť stromčeku čo najchladnejšie miesto. Vedľa zdroja tepla by uschol naozaj rýchlo. Následne ako stromček odbalíte zo sieťky, v ktorej ste si ho priniesli, nechajte vetvičky voľne uvoľniť. Sieťku iba jemne rozstrihnite a odložte si ju, pretože sa vám zíde, keď budete stromček z miestnosti odnášať. Jednoducho ho do nej opäť zabalíte.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.