Nepremeškajte vhodný čas na zber LEVANDULE! Iba takto si zachová FARBU a VÔŇU
23. 7. 2024, 11:00

Zdroj: Shutterstock
V období kvitnutia, čo je zhruba v júni až júli, sa voňavé a krásne kvety levandule režú pre rôzne účely. Veď levanduľa zdobí, lieči, vonia, využíva sa v kuchyni aj v šatníkoch, kde ochráni oblečenie a odplaší mole. Kedy je však ten najvhodnejší moment pre rez?
Zdroj: PROFIMEDIA.SK
Zdroj: Instagram@teatimemagazin
Zdroj: Wittekova Laura
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Zuzka Slaninková
V kuchyni či kúpeľni využijete plne rozkvitnuté kvety (naľavo), pri dekorovaní zberajte kvety pred úplným rozkvitnutím.
Pre spracovanie levandule v kuchyni či pre kozmetické účely je vhodné zberať plne rozkvitnutú rastlinu (naľavo). Vtedy je v nej totiž nahromadených najviac voňavých látok. Naopak, pre sušenie a výrobu dekorácií sú vhodné také kvety, ktoré ešte celkom nerozkvitli (napravo).
Zdroj: Shutterstock
Prirodzenou oblasťou levandule je Stredomorie. Preto aj v záhrade potrebuje slnečné miesto, ktoré by však malo ponúkať ochranu pred vetrom.
Ak ponecháte na kre kvety počas celého leta, dozrejú a vytvoria sa v nich semená. Tie sa vysejú buď samovýsevom, alebo ich môžete po zime zozbierať a vysiať v marci do nádob či priamo na záhon.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
levanduľa
Keď sú v júni až júli plne rozkvitnuté aj horné kvietky klasu, pričom spodné sú už uschnuté, v tomto čase je zloženie silíc najliečivejšie.
Zdroj: shutterstock
Levanduľa
Levanduľu treba zbierať napoludnie, počas najväčšej horúčavy, vtedy je totiž obsah silíc najvyšší.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Vďaka čerstvej, sviežej vôni levanduľu ako prísadu do kúpeľa používali už starí Gréci a Rimania. Veď aj jej názov je odvodený od latinského levare, čo znamená umývať.
Z rastliny odrežte horných 10 až 15 cm a usušte na mierne teplom mieste v tieni. Ak ich sušíte v obývačke alebo v spálni, príjemne ich prevoňajú a zároveň pomôžu odohnať muchy.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Má nielen dezinfekčné a upokojujúce účinky na pokožku, ale dajú sa ňou zmierniť žalúdočné a črevné problémy, pomáha pri bolestiach hlavy či strese, inhaláciou zmiernite prechladnutie.
Keď kvety preschnú, opatrne ich strhnite zo stonky a uložte do vzduchotesne nádoby, aby sa zachovala aróma. Štvorhranné stonky levandule nevyhadzujte. Dajú použiť ako nádherne voňajúce zapaľovače ohňa.
Zdroj: shutterstock
Levanduľu môžete použiť v záhonoch, do živých plotov, ale aj ako solitér v malej predzáhradke.
Levanduľa je prakticky úplne nenáročná rastlina. Prinesie vám bohatú úrodu voňavých kvetov aj vtedy, ak ju nebudete hnojiť. Zvláda sucho, obľubuje slnko. Pozor však pri sušení, slnečné lúče vytiahnu z kvietkov farbu. Preto ich je vhodné sušiť na tmavom mieste.
Zdroj: Shutterstock
Prirodzenou oblasťou levandule je Stredomorie. Preto aj v záhrade potrebuje slnečné miesto, ktoré by však malo ponúkať ochranu pred vetrom.
Počas sezóny (v lete) podľa potreby zrezávajte len kvetné stonky. Ich dĺžka závisí od odrody, ktorú pestujete, ale v princípe platí, že ich treba rezať čo najdlhšie, až po časť, kde na vetvičke vyrastajú listy. Pokiaľ nepotrebujete získať zo svojej rastliny semená, koncom leta sa uistite, či ste takýmto spôsobom zrezali všetky kvety.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Levanduľové polia sú nádherným miestom na romantické fotky.
Niektorí pestovatelia odporúčajú rezať levanduľu hlbšie už na jeseň, nám sa ale osvedčilo odstrániť len kvety a hlbší rez vykonať po zime. Veď počas vlhkého a chladného zimného obdobia budú aspoň staré výhonky rastlinu chrániť.