Reklama

Netrápte OLEANDER odoberaním odrezkov, počkajte si na semená! Môžete mať desiatky rastlín

Reklama

Všetci sme zvyknutí oleander rozmnožovať počas leta z odrezkov. Obzvlášť je to jednuchý spôsob vtedy, ak o odrezok požiada návšteva. Počet odrezkov odobratých z jednej rastliny je však limitovaný jej kondíciou. Ak si počkáte na semená, dopestujete toľko rastlín, že nebudete vedieť, čo s nimi.

Oleander (Nerium oleander) je doma v oblasti Stredozemného mora, kde sa môžete jeho krásou pokochať popri cestách, či v záhradách obľúbených dovolenkových destinácií. Prirodzene sa vyskytuje aj vo vzdialenejších krajinách na východ od Stredomoria až po juh Číny. Oleander je však tak obľúbený, že sa rozšíril po celom svete.

Oleander, ako jediný zástupca rodu Nerium, je prudko jedovatý, ale aj napriek tomu je využívaný v tradičnej indickej medicíne. Na domáce liečenie ho však neodporúčame využiť.

— Záhradkár

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    V auguste je čas vhodný na rozmnoženie oleandra z odrezkov

    Žiadna padavka

    V našich podmienkach oleander porastie do takej výšky, akú mu povolíte. No aj tak pestovaný v nádobe nedosiahne svoju maximálnu výšku 6m. Pri správnej starostlivosti však vydrží vo skvelej kondícii aj 20 rokov. Stačí, ak mu pravidelne doprajete vodu, oleander totiž neznáša sucho. Keď mu uhasíte smäd a doprajete dostatok slnka, bohato zakvitne. Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov rastlinu podporí v tvorbe nových. Ak však v tomto období postrehnete, že sa na oleandri vytvorili plody, neodtrhnite ich podobne, ako pani Monika.

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    Oleandre rastúce v prirodzenom prostredí vo voľnej pôde môžu dosiahnuť výšku aj 6 m. Tento nádherný a naozaj neprehliadnuteľný kus sme odfotili v Dubrovníku.Ďalšie jemu podobné zapĺňali aj susedné predzáhradky.

    Semienkam trvá, kým dozrú

    Monika nechala koncom minulého leta zopár plodov na svojich obľúbených oleandroch, ktoré na zimu uložila do pivnice. Podmienky tu imitovali zimu v prirodzenom prostredí, a tak plody do konca zimy dozreli.

    Zdroj: čitateľka Monika

    Podlhovasté mechúrikové plody koncom zimy praskli. Vykukli z nich plody pripomínajúce plody púpavy.

    Keď mechúriky praskli, Monika semená pozbierala a skoro na jar vysiala. Vzhľadom na ich veľkosť, siala veľmi plytko. Najskôr použila miniparenisko naplnené výsevným substrátom, keď semenáčiky vzišli (trvalo to dva až tri týždne) a podrástli, prepikírovala ich. Keďže má fóliovník, sadeničky preniesla tam.

    Rastlinky som presadila do väčšej nádoby vždy, keď som si všimla, že narástli. Koreňový bal som nenarúšala a nepoužila som ani hnojivo.

    — poznamenala Monika

    Zdroj: čitateľka Monika

    Vzchádzajúce semenáčiky.

    Zdroj: čitateľka Monika

    Vzídené semenáčiky sa pred transportom do fóliovníka museli najskôr otužiť.

    Počas sezóny sa o rastliny starala tak, ako o staršie kusy. Keď nadišiel vhodný čas na letnenie, vyložila oleandrové sadenice na slnko a každý deň im dopriala miernu zálievku. Dnes má Monika doma viac než 30 sadeníc oleandrov, ktoré s radosťou rozdáva priateľom, známym či kolegom. Nakoľko sú rastliny ešte mladé, doposiaľ nekvitli. No už teraz sa teší, kedy sa tak stane. Budú rovnaké či ešte krajšie?

    Zdroj: čitateľka Monika

    Z týchto oleandrov Monika odobrala semená.

    Semienkový hop alebo trop?

    Vegetatívne množenie oleandrov, či iných druhov rastlín zaručuje pestovateľovi istotu, že dopestuje to, čo naozaj chcel. Napríklad chcete plnokvetý, výrazne ružový oleander od susedy? Vezmite si odrezok, zaručene bude rovnaký. Pri technike pestovania zo semien, nie je isté, že vypestujete kvet, po ktorom ste túžili.

    Zdroj: čitateľka Monika

    Plody oleandra na konci leta.

    Oleander môžu opeliť vzrastnejšie druhy včiel, ktoré priláka vôňa a farba kvetov bez nektáru. Vo väčšine prípadov však dochádza k samoopeleniu, vďaka čomu sa oleander dokáže rozmnožiť iba z jednej rastliny. Pri semenáčoch však nikdy neviete, aké gény dostali do vienka, ani pri samoopelení. Samozrejme, pokiaľ sa nejedná o geneticky stálu odrodu.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.