Neúnavne kvitnúci KOCÚRNIK: Inšpirujte sa NÁVRHOM ZÁHONU, kde zažiari!
30. 5. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: Marcela Šišoláková
Na prvý pohľad nenápadná trvalka vás prekvapí vo všetkých smeroch a efektne zažiari v záhone.

Kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria) – v podstate bežná, ale stále tak trochu nedocenená trvalka sa kedysi pestovala najmä v okolí talianskeho mesta Nepete, odkiaľ pochádza aj jeho latinský názov. Prirodzene sa vyskytuje aj u nás v teplejších oblastiach. Naši predkovia ju pestovali na odplašenie hadov či iných nepríjemných živočíchov. Dariť sa mu bude na slnečnom stanovišti a v priepustnej pôde, čo ho predurčuje na odolanie súčasným podmienkam otepľujúcej sa klímy. Patrí medzi remontujúce trvalky a po zrezaní opäť zakvitne do krásy.
Zdroj: pinterest/greatgardenplants.com
Latinský rodový názov pochádza od etruského mesta Nepete, kde sa táto bylina vo veľkom pestovala.
8 dôvodov pre pestovanie kocúrnika:
- Táto nádherná trvalka podporí krásu ruží aj pivoniek, vynikne ako obruba záhonov, skvelo doplní výrazné žlté rudbekie.
- Ako spoľahlivá výplňová rastlina rýchlo zakryje prázdne miesta po odkvitnutých jarných cibuľovín.
- Je úžasná v moderných kvetinových záhonoch spolu s trávami alebo ako súčasť vidieckych bohato kvitnúcich záhonov.
- Skrášli suchý múrik, skalku, zapadne do bylinkovej špirály.
- Pokojne ju vysaďte na záhradu pri chalupe. S prehľadom zvládne aj nedostatok pozornosti či starostlivosti.
- Hoci miluje slnko, bez problémov porastie aj v polotieni či tieni. Je dokonale nenáročná a úžasne prispôsobivá.
- Darí sa jej vo voľnej pôde, v nádobách a určite sa s ňou stretnete aj vo verejných výsadbách.
- Je vhodná pre začiatočníka i skúseného pestovateľa.
Zdroj: Záhradkár
Obľúbené druhy a odrody kocúrnika
Návrh záhonu s kocúrnikom nájdete na ďalšej strane! ►►►
Inšpirujte sa bohato kvitnúcim záhonom vhodným na slnko aj do polotieňa
Zdroj: Marcela Šišoláková
Inšpirujte sa bohato kvitnúcim záhonom vhodným na slnko aj do polotieňa
Skladba rastlín je ideálna na slnečné stanovište, s prehľadom však zvládne aj polotieň. Väčšina rastlín z tejto kompozície vyžaduje priepustnú a výživnú pôdu.
Možno aj vy pestujete vonkajší vianočný stromček, ktorý počas sviatkov ozdobíte svetielkami. Takýto ihličnan je počas zimy príjemným zeleným prvkom záhrady. Obľúbený smrek pichľavý ‘Glauca’ (Picea pungens) so sivomodrým ihličím môžete doplniť nenáročnou slivkou višňoplodou ‘Nigra’ (Prunus cerasifera). Na jar zakvitne nádhernými ružovými kvetmi, v lete zaujme tmavými purprovými listami a chutnými plodmi. Vavrínovec lekársky ‘Novita’ (Prunus laurocerasus) je vhodný nielen do záhona, ale aj na výsadbu hustého vždyzeleného plota. V polotieni stromov nájde ideálne podmienky na rast ostrica previsnutá (Carex pendula).
Eleganciu dodá záhonu nežná pivonka bielokvetá ‘Lancaster Imp’ (Paeonia lactiflora). Majestátne kvety stračonôžky ‘Blue Bird’ (Deplhinium x cultorum) budú potrebovať oporu, no sú vhodné na rez do vázy. Modré tóny udáva aj zvonček broskyňolistý ‘Takion Blue’ (Campanula persicifolia). Krásne a zároveň jedlé kvety ľaliovky ‘Catherine Woodbury’ (Hemerocallis) zakvitnú v lete jemnou ružovou farbou. Hĺbku dodá výsadbe šalvia hájna ‘Amethyst’ (Salvia nemorosa). Je remontantná, preto ju po odkvitnutí zrežte a opäť zakvitne. Obľúbená vidiecka, takzvaná blúdivá trvalka orlíček obyčajný ‘Pink Barlow’ (Aquilegia vulgaris) je síce krátkoveká, ale ľahko sa rozmnožuje semenami. Zo záhona sa nestratí, no je pravdepodobné, že ho každú sezónu nájdete rásť inde. Výsadbu môžete doplniť aj zaujímavou odrodou funkie ‘Patriot’ (Hosta x fortunei). Na záver vytvorte krásny, dlho kvitnúci a voňavý lem tohto záhona vysadením kocúrnika záhradného ‘Kit Cat’ (Nepeta x faassenii).
Zdroj: pinterest/rareroots.com
Kocúrnik sa výborne hodí na výsadby do zmiešaných záhonov.