Objavte kúzlo záhrad v JAPONSKOM štýle: Vytvorte si vlastný kúsok raja
7. 9. 2024, 11:00

Zdroj: Pinterest/Mandry club
Japonské záhrady sú známe svojou eleganciou, jednoduchosťou a harmóniou s prírodou. Sú navrhnuté tak, aby predstavovali oázu pokoja a vnútorného mieru. Navrhnúť a vytvoriť ich však nie je vôbec jednoduché!
Zdroj: Archív NMH
Zdroj: Instagram@nicolas_nikolakopoulos
Zdroj: Iveta Hricková
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Vytvoriť skutočnú japonskú záhradu je v našich podmienkach veľkou výzvou, preto skôr ako začnete, je nutné si preštudovať zopár informácií alebo sa obrátiť na odborníka. V japonskej záhrade je dôležité dodržať zásady umiestnenia rastlín, kameňov a dbať na ich orientáciu k svetovým stranám. Záhrada musí pôsobiť vzdušne, preto ju netreba ohraničovať pevným plotom. Na predelenie jednotlivých zón radšej využite zeleň.
Zdroj: Pinterest/toolzview.com
Kamienkové chodníky a lampy sú ideálnym doplnkom pre zenovú záhradu. Mäkké svetlo lampášov umiestnených pozdĺž kľukatej kamienkovej cesty vytvára pocit pokoja a tichosti.
Záhrada ako umenie
Na prvý pohľad môže japonská záhrada pôsobiť jednoducho, no v skutočnosti je dômyselne premyslená. Rozhodne to nie je len náhodné usporiadanie pár miniatúrnych ihličnanov dookola obklopených štrkom. Každý prvok má svoj význam a nič tu nie je umiestnené náhodne. Každý strom, ker, rastlina či kameň v nej majú svoje miesto, zmysel aj symboliku. Výsledkom ich harmonického usporiadania a vzájomnej kombinácie je vytvorenie úhľadného priestoru, ktorý poteší nielen oko, ale aj vašu dušu.
Zdroj: Pinterest/toolzview.com
Bambus a kamenné prvky sú dokonalou kombináciou prírodných materiálov, ktoré do japonskej zenovej záhrady prinesú pocit pokoja. Jemný pohyb bambusových stoniek a zemité tóny kameňa vytvárajú príjemnú atmosféru, ktorá vás spája s prírodou.
Čo v nej nemôže chýbať?
Typickými prvkami japonských záhrad sú veľké kamene, mostíky, tradičné lampy a sošky. Voda, či už v podobe jazierka alebo fontány, zohráva dôležitú úlohu v harmonickom usporiadaní záhrady. Na rozdiel od západných záhrad, trávnik v japonských záhradách nenájdete tak často. Jeho úlohu preberajú kamene alebo starostlivo upravený piesok, ktorý často pripomína vodné vlny.
Zdroj: Pinterest/toolzview.com
Jazierko s rybami koi nemôže v japonskej záhrade chýbať.
Aké poznáme typy japonských záhrad? Čítajte na ďalšej strane! >>>

Zdroj: redakcia Záhradkár
Zdroj: Pinterest/toolzview.com
Jemný piesok je neoddeliteľným prvkom japonských zenových záhrad. Evokuje pocit pokoja a všímavosti. Úmyselným a opakovaným hrabľovaním piesku sa vytvára želaná meditatívna atmosféra.
Typy japonských záhrad
- Zenová záhrada - známa aj pod názvom Karesansui. Ide o štýl suchej záhrady, ktorá je tvorená z kameňov, piesku či štrku, niekedy doplnená o machové porasty či bonsaje. Jej hlavným účelom je vytvorenie miesta určeného pre meditácie. Predstavuje akúsi miniatúru sveta, kde biely piesok predstavuje vodu a more, kamene predstavujú súš a veľké skaly zas pohoria.
- Čajová záhrada - alebo ča niwa alebo rodži je omnoho viac zelenšia. Jej pôvodný účel bol pripraviť ľudí k čajovému obradu, ktorý je veľmi významnou súčasťou japonskej kultúry. Hlavnými prvkami sú vstupné brány, staré lucerny a mnoho zelene. Kvety však chýbajú nakoľko by mohli predstavovať príliš veľké rozptýlenie.Súčasťou bývajú aj vodné prvky, ako napríklad kamenné umývadlo na rituálne umytie rúk.
- Cukijama - je to miniatúra prírodnej scenérie, v ktorej sa objavuje tvarovanie terénu do rôznych umelo vytvorených vyvýšenín. Zväčša sú vytvorené tak, aby sa na túto scenériu dalo pozerať z jedného miesta.
Zdroj: Pinterest/brewedleaflove.com
Japonská záhrada je ako živá paleta farieb a tvarov. Od elegantných ihličnanov až po jemné kvety, každá rastlina má svoje miesto v tomto harmonickom celku.
Pestrá paleta drevín
Záhrada v japonskom štýle podľa jednotlivých typov vyniká pestrou kombináciou rôznych druhov drevín. Nájdete v nej tvarované ihličnany, pestrofarebné listnaté stromy a kry s dekoratívnym tvarom koruny. Nemôžu v nej chýbať bambusy, machy, okrasné trávy i vodné rastliny. Okrasné trávy a kvety slúžia v záhrade ako solitéry, preto ich používajte radšej striedmo. Vhodné sú napríklad pivónie, kosatce, ruže, ku ktorým majú Japonci veľmi vrúcny vzťah. Z drevín sú to najmä typické japonské javory, okrasné čerešne - sakury, kvitnúce magnólie, vždyzelené rododendrony, hortenzie a borovice. Japonskú záhradu si len ťažko predstavíte bez tvarovaných bonsajov. Súčasťou záhrad sú niekedy i celé kompozície, ktoré obsahujú kry, vodu, kamene a iné doplnky, čím vytvárajú ilúziu miniatúrnej krajiny.
Zdroj: Pinterest/toolzview.com
aponská zenová záhrada je o harmónii a rovnováhe. Kľúčovým prvkom pre vytvorenie vizuálneho záujmu a narušenie jednoduchosti záhrady sú strategicky umiestnené sochy alebo sošky. Tieto prvky priťahujú pozornosť k určitej oblasti, vytvárajúc pocit pokoja a rozjímania.
Krása skrytá v detailoch
Aby ste si krásnu záhradu i užili, nezabudnite na dostatok chodníkov. Do malebných zákutí umiestnite lavičky, na ktorých môžete relaxovať a obdivovať prírodu. Nemal by chýbať ani altánok v japonskom štýle s posedením. Cestičky môžete vydláždiť alebo vytvoriť z jednotlivých kameňov, mali by byť kľukaté, aby pôsobili prirodzene. Efektná je kombinácia nášľapných kameňov a štrku.