Obľúbené starodávne krásky, ktoré kvitnú do prvých mrazov. Sadili ste ich na jar do hriadky?
29. 9. 2023, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Canva
Astry sú ozdobou kvetinového záhona až do neskorej jesene, najmä kvitnú práve vtedy, keď ostatné trvalky už odkvitajú.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Marcela Šišoláková
Galéria k článku

Astry si potrpia na minimálnu starostlivosť. Sú veľmi obľúbené trvalky a ak ich raz vysadíme, budeme sa im tešiť mnoho rokov. Ak ich vysadíme do začiatku októbra, tým je vyššia šanca, že sa dobre zakorenia a prežijú prvú zimu. Ideálne, ak k nim prihrnieme suché lístie, čo ich uchráni pred mrazmi.
Poznáme mnoho druhov - delíme ich nielen podľa farby kvetu a času kvitnutia, ale aj podľa výšky rastu. Astry majú väčší počet kvetov, čím sú staršie. Poznáme astry s plnými kvetmi alebo jednoduché. Vysádzame ich na slnečné miesto. V polotieni menej kvitnú a v tieni sa im príliš nedarí.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Jesenný záhon na slnko: 1. Muchovník lamarckov 2. Ozdobnica čínska ‘Kleine Silberspinne’ 3. Astra novobelgická ‘Winston Churchill’ 4. Chryzantéma ‘Dixter Orange’ 5. Perovec psiarkovitý ‘Hummeln’ 6. Astra krovitá ‘Schneekissen’ 7. Rozchodník veľký ‘Herbstfreude’ 8. Echinacea purpurová ‘Alba’ 9. Rudbekia žiarivá ‘Goldsturm’
U nás sa najčastejšie pestujú dva druhy - astry novoanglické a novobelgické. Najčastejšie majú ružovú alebo fialovú farbu v rôznej intenzite. Existujú však aj odrody s bielymi kvetmi. Nie sú náročné na pestovanie, dobre sa im darí v nie príliš priepustnej a vysychavej pôde, lebo si potrpia na dostatok vlahy. Keďže ide o mohutné kvetiny, sú náročné na živiny, a preto sa odporúča obohatiť pôdu o kompost pred výsadbou, ale tiež v priebehu pestovania.