Reklama

Obohaťte svoju záhradu KVETMI a JAZIERKOM. Každý vás bude chváliť

Využite naše praktické rady do svojej záhrady

Zdroj: Canva

Reklama

S júlom sa síce spája začiatok prázdnin, v záhrade sme si však pauzu, veru nedali. Prinášame vám pár užitočných rád, ktoré sa zídu do záhrady.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Vyrobte si domáci bazový džem ako od babičky!

    Jazierko

    Jazierko v záhrade má svoje čestné miesto. Kto ho nemá, môže banovať. Ide o veľmi krásny a esteticky vkusný doplnok. Tu sa medze nekladú. Ak ho už máte, tak zbystrite pozornosť. Pokiaľ máte okolo jazierka pár miest, kde by sa mohli vynímať nejaké rastlinky, smelo do toho. Tašku, peniažky a ide sa! Okolo krajov jazierka, zväčša na suchších miestach sa bude dariť kosatcu sibírskemu. Ale nosom nepohrdne ani ľaliovka. Do tzv. močiarnej zóny, teda do miest, ktoré sú trvalo podmáčané a počas dažďov aj zatopené, sa bude ideálne hodiť záružlie močiarne, vrbicu vŕbolistú alebo mätu vodnú.

    Zdroj: Canva

    Jazierko je najväčšou pýchou každej záhradkárky.

    Nezabúdajte na to, že v jazierku sú neodmysliteľnou súčasťou aj vodné rastliny. Tie čerpajú živiny z vody, takže sa potom nemusíte báť toho, že by sa riasy v jazierku premnožili. Na výber máte lekná, iskerník veľký, klasovník či eichhorniu nafúknutú. Poslednú z nich musíte dať na zimu do bezmrazej miestnosti. Jazierko pravidelne kontrolujte a odstraňujte z neho riasy, pokiaľ sa vyskytnú, a odumreté časti rastlín. V jazierku môžete pestovať aj vzácnu rastlinu a to potočnicu lekársku. Ide o okrasnú, ale i jedlú rastlinu. Obsahuje vitamín C. Vrcholy výhonkov a listy je potrebné zbierať počas celého leta. Chutná bude ako súčasť šalátov alebo ako pikantná korenina. Pokiaľ nemáte záhradu, ale iba balkón, nezúfajte. Potočnicu možno pestovať aj v nádobách, ktoré umiestnite na balkón.

    Zdroj: Canva

    Stračonôžky sa budú nádherne vynímať vo vašej záhrade.

    Latinské delfínky...

    Od júna až do septembra vám v záhrade môžu kvitnúť aj stračonôžky. V latinčine sa im hovorí Delphinium. Hodia sa do zmiešaných slnečných trvalkových záhonov. Pasuje im mierne vlhká pôda, ktorá je bohatá na živiny. Pekne ukážu aj v kombinácii s kocúnikom alebo ružami. Ulahodia aj náročnejšiemu oku záhradkára, pretože rastú vo fialovej, ružovej, modrej alebo bielej farbe. Kvety stračonôžiek môžu byť jednoduché alebo poloplné a ich rozmnožovanie je jednoduché, stačí to nechať na ich, keďže ide o samovysievanie.

    Zdroj: Canva

    Ešte stále je vhodný čas na rezanie živých plotov.

    Letničky a trvalky

    V okrásnej záhradke dbajte na letničky a trvalky. Zalievajte ich pravidelne, či už sú v nádobách alebo na záhonoch. Ak máte vysoké trvalky alebo letničky, pomôžte im tým, že ich priviažete o vhodnú oporu. Keby sa náhodou prehnala silá letná búrka s vetrom, veľmi ľahko by ste o ne mohli prísť. Možno vás potešíme, ale ešte stále môžete rezať živé ploty. Ak máte tuje, treba ich rezať do mladého deva. Z toho starého vám už nové konáre nevyrastú.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS