Očarí kvetom, nadchne jednoduchosťou! Táto úžasná rastlina nesmie chýbať na terase ani balkóne
15. 8. 2020, 9:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:23)

Zdroj: Shutterstock
Stretnete sa s ňou na dovolenke, kde vás očarí krásnymi cyklaménovými kvetmi. U nás sa pestuje v nádobách, kde najviac vynikne ako solitér. Občas ju potrápia žltnúce listy, chorobami vo väčšine prípadov netrpí. Dokonca ju viete vcelku úspešne rozmnožiť.
Bugénvilea (Bougainvillea) je doma v Južnej Amerike, kde táto popínavá liana voľne rastie v tropických pralesoch. Vyhovuje jej tu teplo aj vysoká vzdušná vlhkosť. Vyzbrojená je tŕňmi, ktoré nie sú až také nebezpečné, no domácim postačujú k tomu, aby chránili ich pozemok pred neželanými hosťami. Inak je bugénvilea úplne skromná rastlina. Jedinou podmienkou úspešného pestovania je prezimovanie v priestoroch, kde teplota neklesá pod 5 °C.

Zdroj: Profimedia.sk
To čo nás na bugéviley už na prvý pohľad fascinuje, nie sú kvety, ale farebné listene.
Čo ste možno o bugéviley nevedeli je, že ružové, červené, biele či žlté kvety, vlastne kvety ani nie sú. Sú to okrasné listene, ktoré obklopujú drobné biele kvietky. Tie na rozdiel od listeňov ostávajú na rastline len niekoľko dní. Listene aj niekoľko týždňov. Dokonca sa ich farba môže meniť.
Vodu áno, mokro nie
Aby sa bugénviley u vás páčilo, pestujte ju v nádobe, na ktorej dno ste dali dostatočné hrubú drenážnu vrstvu. Rastlinu vysádzajte do súbstrátu s neutrálnou až mierne kyslou pôdnou reakciou (pH), ktorú najviac preferuje. Nutnosťou na správny rast a tvorbu kvetov s lákavými farebnými listeňmi potrebuje bugénvilea dostatok slnka a vody. Bugénvilea má rada vlhký substrát, nie však premokrený. V literatúre sa odporúča ju rosiť na listy tak, aby neboli zasiahnuté kvety. My to nerobíme a bugénvilea nádherne kvitne. I keď má rada slnko, priamy úpek na poludnie jej viac uškodí ako prospeje. Je ideálne ju umiestniť na terasu alebo balkón, kde je možnosť pritienenia. Ak ju chcete mať v záhrade, zvoľte miesto pod stromami, kam síce slnečné lúče dosiahnu, ale nepopália ju. Obsypané výhonky tak budú tešiť naokolo počas celého leta. Aj teraz v auguste sú stále nádherné.
Zdroj: archív
Bugénvilea je náchylná na poškodenie teplotami pod 5 stupňov, preto ju treba chrániť prenesením dovnútra.
Včas ju zazimujte
Ako sme v úvode spomínali, bugénvilea neznáša nízke teploty. Minimálna hranica tolerancie pre ňu je 5 °C. Preto na konci sezóny s nástupom chladnejších nocí je treba bugénvileu preniesť dovnútra. Najlepšia na prezimovanie je miestnosť s teplotou okolo 10 °C. Listy bugéviley na jseň opadávajú a s tým klesá aj potreba výdatnej zálievky, preto stačí, ak si na ňu počas zimy spomeniete len občas. S hnojením si môžete dať pauzu, nebude potrebné.
Zdroj: Shutterstock
Kvietky sú drobné biele uprostred pestrých listeňov.
Čo s bugénvileou po zime?
Keď sa rastlina preberie po zimnom spánku a začnú jej rásť listy, obnovte zálievku. Pokiaľ je to nutné presaďte ju do väčšej nádoby, v zásade však platí, že bugénvilea lepšie kvitne v obmedzenom priestore pre korene, takže ju stačí presadiť raz za dva až tri roky. Na pestovanie je výhodný substrát na balkónové, ale aj izbové rastliny. Na jar môžete začať s prihnojovaním, ktoré ukončíte v auguste. Vhodné je hnojivo na kvitnúce rastliny.
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/764415736739249791/
Niektorí pestovatelia radia na podporu kvitnutia výhonky bugénviley zaštipovať.
Opora je nutnosť
Bez vhodnej opory krása bugénviley nevynikne, lebo poľahne k zemi. Rastlina sa potrebuje ovíjať okolo rebríka, mriežky, či inej pevnej opory.
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/487022147208333086/
Pri pestovaní bugénviley treba myslieť na oporu, po ktorej sa vyšplhá. V našich podmienkach však enormné rozmery nedosiahne.
Existuje aj možnosť vytvarovať ju do tvaru stromčeka.
Teraz je ideálny čas na rozmnožovanie
Bugénvilea sa rozmnožuje odrezkami, ktoré treba z materskej rastliny odobrať v strede leta, ak teraz na to čas nemáte, dá sa aj neskôr. Hraničný termín je prelom leta a jesene. Skúsení odporúčajú bugénvileu v teplej klíme rozmnožovať polovyzretými odrezkami, v chladnejších oblastiach drevitými. V našich podmienkach je to prvá možnosť.
Rastlinu si dobre prezrite a zrežte zdravý výhonok dlhý asi 10 až 15 cm (mal by obsahovať 5 až 9 očiek respektíve uzlov). Pod spodným uzlom každý odrezok šikmo zrežte. Z odrezku odstráňte listy, aby sústredil všetku energiu do tvorby koreňov. Šikmo zrezanú časť odrezku oštrite v práškovom stimulátore a vysaďte do substrátu. Zavlažte, zakryte plastovým vreckom alebo sklenenou fľašou. Na svetlom a teplom mieste odrezky zakorenia. Treba však byť trpezlivý. Po ujatí sa, začnú rásť nové listy, vtedy môžete kryt sňať a umiestniť ju na mierne zatienené miesto, až keď trochu narastie, presuňte ju slnko.

Na podporu zakorenenia môžete namiesto stimulátora použiť mletú škoricu alebo med.
Choroby a škodcovia sa jej stránia
Bugénvilea veľa nepriateľov nemá, ale i tak sa stretnete s poruchami, ktoré sa prejuvú zmenou sfarbenia listov. Vo väčšine prípadov sa jedná o nesprávne nastavenú zálievku. Žltnutie listov signalizuje nadmerne mokrý substrát. Nápravou tohto stavu je nechať ho preschnúť a polievať vždy, keď preschne. Rovnakými príznakmi sa však môže prejavovať aj opačný extrém, ktorým je sucho. Ak sa k tomu pridá horúčava a opadávajúce kvety, je to jasné. Nedostatok svetla zas zapríčiňuje predčasný opad listov. Bugénvilea potrebuje denne aspoň 5 hodín na slnku.
Biele vatovité vločky na listoch vytvárajú puklice. Rovnako sa môžu nachádzať na rube listov s hnedými štítkami.
Biele pavučinky na rube listov dokazujú výskyt roztočcov. Proti roztočcom a pukliciam pomôžu insekticídy. Puklice so štítkami zlikvidujete aj mechanicky pomocou handričky namočenej v denaturovanom liehu.
VHODNÍ SPOLOČNÍCI
Bugénvilea pestovaná v nádobe na kmienku vynikne najlepšie ako solitér. Ak by ste však chceli nádobu využiť do posledného miesta, do jej podsadby môžete pridať aj zopár letničiek. Najlepšie, ak vyberiete druhy s plytkým koreňovým systémom, ktoré jej veľmi neodčerpajú živiny zo substrátu. V spoločnej výsadbe pekne vyniknú napríklad drobné lobelky a plnokveté petúnky, ktoré počas leta dodajú šmrnc celej nádobe.
1. Jarná starostlivosť si vyžaduje aj výmenu vrchnej vrstvy substrátu a pri tej príležitosti k nej vysaďte letničky.
2. Po prihrnutí substrátu k sadeničkám letničiek celú výsadbu nezabudnite na záver dôkladne poliať a v sezóne aj pravidelne prihnojovať.
Rez
Ak výhonky rastú veľmi bujne a kazia požadovaný tvar, môžete rastlinu mierne zrezať. Ideálnym obdobím na rez je február, pričom po odrezaní rastového vrcholu by mala na rastline ostať asi 5 až 7 cm dlhá časť nového letorastu, ktorý je zelený a mäkký. Staré výhonky sú zdrevnatené a hrubšie. Odstrániť môžete aj vytiahnuté bočné výhonky. Ostatné vedľajšie výhonky skráťte za prvým listom v smere od hlavnej stonky. Mali by po nich ostať čapíky s 2 až 3 púčikmi. Pri tejto činnosti nezabúdajte na čistotu práce.
Zdroj: Archív Záhradkár
Ideálnym obdobím na rez je február, pričom po odrezaní rastového vrcholu by mala na rastline ostať asi 5 až 7 cm dlhá časť nového letorastu, ktorý je zelený a mäkký.
Pred rezom.
Zdroj: Archív Záhradkár
Staré výhonky sú zdrevnatené a hrubšie. Odstrániť môžete aj vytiahnuté bočné výhonky. Ostatné vedľajšie výhonky skráťte za prvým listom v smere od hlavnej stonky. Mali by po nich ostať čapíky s 2 až 3 púčikmi.
Po reze.
TIPY A TRIKY
Doprajte bugénvileám minimálne 5 hodín denne na slnečnom stanovišti, najlepšie je popoludňajšie slnko.
Ak máte čierny črepník, určite ho neumiestnite na slnko. Korene sa príliš prehrejú, čo rastline škodí.
Dobrú drenážnu vrstvu, ktorá navyše odľahčí celkovú hmotnosť nádoby, vytvorí polámaný či drvený polystyrén.
Rastlinu presádzajte, keď je celý substrát prekorenený, a to do črepníka len o trochu väčšieho oproti predchádzajúcemu.
Nepoužívajte automatickú závlahu, bugénvilea sama naznačí, kedy je smädná.
Zaštipnutím mladých a mäkkých výhonkov podporíte ich rozkonárenie.
Rastlinu na prezimovanie umiestnite do svetlej, nie veľmi teplej miestnosti, hlavne ďaleko od vykurovacieho telesa
Zdroj: profimedia.sk
Vlastniť bugénvileu a pýšiť sa jej kvetmi je úžasný pocit.
Prečítajte si aj: