Reklama

Očarili vás funkie? Vyberte im v záhrade dokonalé miesto

Funkie vyniknú v spoločnosti astilby.

Zdroj: REDA&CO

Reklama

Dnes sa počet odrôd funkií ráta v tisícoch a vyznať sa v nich je niekedy trochu zložité. Sú to však nenáročné trvalky vhodné na tienisté miesta, v ktorých len tak hocičo nerastie.

1. Okraj trávnika alebo záhona zvýrazníte, ak vedľa seba vysadíte rastliny rovnakej odrody. Skupinová výsadba znásobí ich farebný efekt. Menšie skupiny vyzerajú veľmi pekne, ak sa sadia v nepárnych počtoch, pri veľkoplošných výsadbách na tom až tak nezáleží.

2. Funkie sú ideálne trvalky pod koruny dospelých stromov. Prítomnosť koreňov v pôde im neprekáža. V prirodzenom polotieni sa rýchlo rozrastú a vyplnia priestor okolo kmeňov. Zo zámockých a mestských parkov možno poznáte funkiu Sieboldovu ‘Elegans’, ‘True Blue’, ‘Blue Angel’ alebo ‘Ventricosa’.

Zdroj: profimedia.sk

Funkie rozžiaria každý tienistý kút záhrady.

3. Nebojte sa ani pestovania v črepníkoch. Najkrajšie vyniknú dvojfarebné odrody, napríklad ‘Wide Brim’, ‘Brim Cup’, ‘Gold Standard’, ‘Francee’, ktoré potom môžete rozmiestniť na terase, okolo altánku alebo nimi skrášliť severne orientovaný balkón. Zmieriť sa však musíte s tým, že funkie pestované v črepníkoch dosahujú asi len polovičné rozmery v porovnaní s rovnakými odrodami rastúcimi v záhone. Mohutnejšie odrody ako napríklad ‘Blue Angel’, ‘Great Expectation’ či ‘Big Dady’ preto pri tomto spôsobe pestovania veľmi nevyniknú. Pri starostlivosti nezabudnite na pravidelnú zálievku, aby koreňový bal nikdy úplne nepreschol. Ak bývate v severnejších oblastiach Slovenska, na zimu rastliny aj s nádobami zakopte do záhona alebo odložte tak, aby nevymrzli korene. V južnejších polohách bez problémov prezimujú na terase v črepníku.

Zdroj: Mak Media Agency/F. Strauss

Funkie pestujte bez obáv v nádobách.

4. Máte záhradné jazierko v polotieni? Rozhodne k nemu vysaďte aj funkie. Voda im vyslovene svedčí rovnako ako spoločnosť vlhkomilnejších kosatcov (japonský, sibírsky) a alchemiliek.

5. Funkie sa oplatí kombinovať aj s cibuľovinami a trvalkami kvitnúcimi skoro na jar, ako sú napríklad snežienky jarné, tavolíny zimné, šafrany, pečeňovníky trojlaločné, modravky žiarivé, bledule jarné, konvalinky voňavé alebo čemerice. Listy funkií sa totiž začínajú rozvíjať v čase, keď už tieto skoro kvitnúce rastliny strácajú na kráse.

6. Čo sa týka polotienistých alebo tienistých okrasných záhonov, funkie je dobré sadiť do spoločnosti rastlín, ktoré budú v dostatočnom kontraste s ich výraznými listami. Z trvaliek sú vhodné napríklad astilby, ľaliovky, pľúcniky, paprade, pakosty, heuchery, zbehovce plazivé, brunery, ostrice, jarmanky väčšie, z okrasných drevín napríklad rododendrony, azalky, krušpány, ľubovníky kalíškaté, nátržníky krovité či hortenzie.

Vyberáme pre vás niečo PLUS