Reklama

Očarujúci záhon do predzáhradky! Plánujte jarnú výsadbu

Pri domoch sa často vyskytne priestor, ktorý je takmer celý deň v tieni. Ak napriek tomu túžite po krásnom záhone, inšpirujte sa naším návrhom.

Zdroj: Marcela Šišoláková

Reklama
Ing. Marcela Šišoláková

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Pri domoch sa často vyskytne priestor, ktorý je takmer celý deň v tieni. Ak napriek tomu túžite po krásnom záhone, inšpirujte sa naším návrhom. Na takýchto miestach, ktoré sú čiastočne ukryté pod strechou, je nedostatok vlahy. Vyriešte to inštaláciou automatickej kvapkovej závlahy.

Záhon je koncipovaný ako vždyzelený, keďže práve takéto rastliny zvládnu tienisté stanovište. Na takýchto miestach sa darí tisu prostrednému ‘Hillii’ (Taxus media). Rastie pomaly, a hoci v dospelosti dorastá až do výšky tri metre, jeho rast dokážete usmerňovať pravidelným rezom. Táto odroda netvorí jedovaté plody, čo je výhodou, ak máte malé deti.

Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/f9/83/6b/f9836bf6ded8c1538359bebf527166cb.jpg

Na tienistých miestach sa darí tisu prostrednému ‘Hillii’ (Taxus media).

Klenotom záhona je rozhodne azalka japonská ‘Rokoko’ (Azalea japonica), ktorá síce dorastá len do výšky 60 cm, ale zaujme svojimi nádhernými ružovými kvetmi. Kvitne mimoriadne bohato od mája do júna. Patrí medzi poloopadavé, no v polotieni až tieni takmer neopadáva. Vyžaduje kyslú pôdu, preto na to pri výsadbe nezabudnite. Má plytké korene, preto jej okolie nasteľte kôrou, aby ste udržali v pôde vlhkosť. Odkvitnuté kvety odstraňujte, aby ste podporili budúcoročné kvitnutie.

Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/c0/f5/1d/c0f51d650c40a436f4994564499bdb1a.jpg

Klenotom záhona je rozhodne azalka japonská ‘Rokoko’ (Azalea japonica), ktorá síce dorastá len do výšky 60 cm, ale zaujme svojimi nádhernými ružovými kvetmi.

Na jar v záhone vykvitne bergénia srdcovitolistá ‘Rose’ (Bergenia cordifolia). Tejto trvalke sa slimáky oblúkom vyhnú. Jej tmavozelené kožovité listy budú zdobiť záhon po celý rok.

Zdroj: profimedia.sk

Bergénii sa najviac darí v polotieni.

Medzi pôdopokryvné rastliny so vždyzelenými listami patrí pakost krvavý (Geranium sanguineum). Je nenáročný, znesie aj sucho. Je to vďačná trvalka, ktorá kvitne od mája až do jesene karmínovými kvetmi. Na stanovište a pôdu je nenáročná.

Zdroj: profimedia.sk

Pakost krvavý je vždyzelená trvalka.

Zaujímavým akcentom je iste astilba Arendsova ‘Amethyst’ (Astilbe x arendsii). Fialovoružové súkvetia zakvitajú v lete a zaručene oživia každý tienistý záhon. Vyzerá pekne i v nádobe. Rozrastá sa rýchlo a nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/1c/b6/5a/1cb65a5f44219f22976078410d7f1c76.jpg

Fialovoružové súkvetia astilby Arendsovej ´Amethyst´ zakvitajú v lete a zaručene oživia každý tienistý záhon.

Svojimi fialovými kvetmi a úzkymi sýtozelenými kvetmi zaujme aj liriopa ‘Big Blue’ (Liriope muscari). Táto elegantná tráva je vhodná na olemovanie polotienistých záhonov, do nádob, do podrastov drevín. Vďaka bohatému koreňovému systému prečká i nepriaznivé obdobia sucha. Je vždyzelená. Na zimu ju zakryte vrstvou nástielky.

Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/35/59/93/355993032ff2438d7cb66aee83f51534.jpg

Svojimi fialovými kvetmi a úzkymi sýtozelenými kvetmi zaujme aj liriopa ‘Big Blue’ (Liriope muscari).

V tienistom kúte si vždy nájde svoje miesto niektorá z papradí. V tomto prípade je to papradka samičia (Anthyrium filix-femina). Táto veľkolistá papraď sa pýši svojimi vykrajovanými listami a dokonale sa hodí do tieňa.

Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/59/83/86/598386f29e49e90a4793d5ebf67c52cd.jpg

V tienistom kúte si vždy nájde svoje miesto niektorá z papradí. V tomto prípade je to papraďka samičia (Anthyrium filix-femina).

Rozmer záhona: 4 x 2 m

Orientačná cena rastlín: 110 €

Rastliny použité vo výsadbe:

1 Tis prostredný ‘Hillii’ 1 ks

2 Azalka japonská ‘Rokoko’ 3 ks

3 Bergénia srdcovitolistá ‘Rose’ 3 ks

4 Pakost krvavý 5 ks

5 Astilba Arendsova ‘Amethyst’ 3 ks

6 Liriopa ‘Big Blue’ 5 ks

7 Papradka samičia 1 ks

Autor článku

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.