Ochráňte cibule TULIPÁNOV a NARCISOV! 3 (ne)známe škodce spôsobujú vážne ŠKODY
25. 2. 2024, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Canva
Viac či menej známe škodce ohrozujú výsadby okrasných cibuľovín čoraz častejšie a počas celej vegetácie. S niektorými ste sa už možno stretli, iné pre vás budú neznáme. Predstavíme vám príznaky ich napadnutia a poradíme, ako pred nimi rastliny ochrániť.

Cibuľovka narcisová (Lampetia equestris) a cibuľovka zhubná (Eumerus strigatus) sú muchy z čeľade pestricovitých (Syrphidae). Dospelé jedince týchto druhov, podobne ako aj ostatných pestríc, navštevujú kvety rôznych rastlín – sú významnými opeľovačmi. A hoci larvy väčšiny pestríc patria k predátorom vošiek, larvy cibuľovky narcisovej a cibuľovky zhubnej sa živia rastlinami a sú tak škodce, ktoré môžu zapríčiniť vážne škody na cibuľovinách.
Rada nášho odborníka:
Zdroj: redakcia Záhradkár
Ing. Ján TANCIK, PhD., ECOPHYTA, s.r.o., Nitra, Prvá rastlinolekárska služba, Poradenstvo pre záhradkárov
Cibuľovka narcisová
Dospelý jedinec je podobný malému čmeľovi, telo má dlhé asi 12 mm, oranžovo-čiernej farby. Larva je bledožltá (špinavobiela), dorastie do dĺžky 18 mm. Cibuľovka narcisová prezimuje v štádiu larvy a na jar, v máji až júni sa kuklí. Samičky kladú vajíčka vedľa hostiteľských rastlín do pôdy a/alebo priamo na cibule. Po niekoľkých týždňoch sa liahnu larvy, ktoré sa živia v cibuliach hostiteľských rastlín až do nasledujúcej jarnej sezóny, keď dospievajú. Škodca má počas roka jednu generáciu.
Zdroj: profimedia.sk
Dospelý jedinec cibuľovky narcisovej – pôsobením jeho lariev cibule zahnívajú a stávajú sa nepoužiteľné.
Škodia polyfágne larvy, ktoré sa živia na cibuliach okrasných a lahôdkových cibuľovín (cibuľa, narcis, tulipán, kosatec, snežienka). Následkom ich pôsobenia cibule zahnívajú a stávajú sa nepoužiteľnými. Väčší počet lariev na jednej cibuli môže za krátky čas úplne zničiť celú rastlinu. Dospelé jedince môžu prenášať hypopus (pokojové štádium) roztoča zhubného (Rhizoglyphus echinopus), ktorý sa zakvačí na telo muchy.
Cibuľovka zhubná
Dospelý jedinec má telo dlhé 6 až 8 mm, kovovozelenej farby. Larva dorastie do dĺžky 8 až 10 mm. Larva prezimuje v pôde. Imága prvej generácie lietajú v máji a júni. Samičky kladú vajíčka na povrch cibúľ alebo na pôdu v blízkosti cibuľovín. Larvy sa liahnu za 5 až 10 dní, vyhľadávajú cibule a vžierajú sa do nich. Vývin lariev trvá asi jeden mesiac. Kuklia sa vo vrchných vrstvách pôdy. Imága druhej generácie lietajú v auguste. Dorastené larvy buď opúšťajú cibule a kuklia sa v pôde, alebo zostávajú v cibuliach a prezimujú.
Zdroj: profimedia.sk
Cibuľovka zhubná má počas roka dve generácie, ale vo veľmi teplých rokoch sa môžu objaviť aj jedince tretej generácie.
Cibuľovka zhubná škodí v štádiu larvy podobne ako cibuľovka narcisová. Je tiež polyfág, škodí na okrasných cibuľovinách (narcisy, kosatce, hyacinty), ale aj na cibuli kuchynskej a niekedy môže škodiť i na mrkve, zemiakoch, zeleri a repe cukrovej. Napadnuté rastliny spoznáte podľa toho, že zaostávajú v raste, listy im vädnú a žltnú. Cibule postupne hnijú. Čiastočne poškodené cibule sú mäkké a na povrchu majú prepadnuté miesta, môžu mať aj úplne zničenú vnútornú časť tak, že zostáva len vonkajší obal, ktorý sčernie.
Ľaliovník obyčajný
Dospelý jedinec Lilioceris lilii má telo čiernej farby dlhé 6 až 8 mm, štít a krovky oranžovočervené, lesklé čierne nohy. Larvy sú oranžové s čiernymi hlavami, zvyčajne majú telo pokryté vlastným slizkým hnedým exkrementom. Imágo prezimuje v pôde. Na jar, po aktivácii, sa najskôr živí na listoch, potom sa pári. Samičky kladú vajíčka do skupín asi po 12 kusoch na spodnú časť listu vedľa hlavnej žilnatiny. Jedna samička nakladie až 450 vajíčok. Žltosivé larvy sa liahnu po týždni, živia sa listami. Po dorastení odchádzajú do pôdy, kde sa kuklia. Asi o 20 dní sa objavia dospelé jedince, ktoré sa kŕmia až do zimy, nepária sa.
Zdroj: profimedia.sk
Larvy ľaliovníka obyčajného vyžierajú listy ľalií od dola smerom nahor po stonke.
Ľaliovník obyčajný škodí na kultivovaných aj divorastúcich ľaliách. Najvýznamnejšie škody spôsobujú larvy. Larvy sa hneď po vyliahnutí živia povrchovou vrstvou listov, protiľahlá pokožka zostáva nepoškodená, tento symptóm sa nazýva okienka. Staršie instary lariev sa živia kompletnými listami, počnúc okrajom a po konzumácii spodných listov sa pohybujú smerom nahor, aby našli nepoškodené. Larvy sa môžu živiť aj kvetmi, pukmi a stonkou.
Pravidlá ochrany rastlín nájdete na ďalšej strane >>>
Ako ochrániť rastliny?
Cibuľovka narcisová a cibuľovka zhubná
- Po tom, ako cibule vyberiete z pôdy, vytrieďte poškodené a uskladnite len zdravé.
- Rovnako saďte len zdravé cibule a pred sadením ich namočte do vody s teplotou 43 až 44 °C na 3 hodiny a následne ich dobre vysušte.
- Postrek proti imágam sa robí v čase náletu múch v máji až v júni. Z biologických prípravkov môžete použiť insekticíd na báze spinosadu, ktorý má dobrú účinnosť na imága aj larvy.
Zdroj: shutterstock
Výnimočne poškodzujú aj zdravé cibule, no prevažne ide o sekundárne škodce vyskytujúce sa na oslabených rastlinách. Pri premnožení, ktoré však nie je časté, môžu spôsobiť vážne škody.
Ľaliovník obyčajný
- V záhradách môžete ručne zberať imága a larvy škodcu. Vyžaduje si to dosť času a starostlivé pozeranie.
- Larvy sa ťažšie spozorujú, lebo majú telo prekryté trusom, čo im dáva hnedú farbu, a kĺžu sa tiež medzi prstami, preto sa odporúča nosiť latexové rukavice.
- Proti larvám môžete použiť biologický prípravok, botanický insekticíd na báze neemového oleja, ktorý ničí larvy a odpudzuje imága. Účinnejší je na mladšie larvy, lebo staršie sú odolnejšie.
- Postrek sa musí opakovať každých 5 až 7 dní. Dobrú účinnosť má tiež biologický insekticíd na báze spinosadu na imága aj larvy.