Ohňostroj farieb a energie: ZÁHRADA na jeseň nemusí byť vôbec depresívna!
6. 10. 2024, 14:01 (aktualizované: 6. 10. 2024, 14:02)

Zdroj: Shutterstock
Hoci leto sa už nadobro skončilo, nič nebráni záhrade ešte naposledy naplno vyniknúť. Jej krásu umocnia pestrofarebné plody a lístie v nápadných pastelových odtieňoch. Otvorte oči a uvidíte, že sa máte ešte na čo tešiť!
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/424393964904433123/
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Klesajúce teploty, menej slnečných lúčov, ranný hmlistý opar a meniaca sa farba lístia dávajú na známosť, že sa príroda znovu ukladá na zimný spánok. S nádychom mystickej atmosféry striedajú bohato zakvitnuté trvalkové záhony mäkké odtiene vyfarbujúcich sa drevín, aby vám ešte nejaký čas spríjemňovali stále skracujúce sa jesenné dni.
Zdroj: Shutterstock
Privítajte návštevu počas jesenných dní s gráciou a zaveste na dvere tento na výrobu jednoduchý a zároveň honosný venček. Stačí, ak na hrubší drôt nastoknete hromadu lístia a nakoniec oba konce pevne spojíte do kruhového tvaru.
Pestrofarebné lístie
Začiatkom októbra sa už záhrada začína naplno vyfarbovať a hýriť v odtieňoch žltých, oranžových a červených farieb. Stromy i kry oplývajú výraznejšími kontúrami, no zároveň jemnejšou textúrou a vytvárajú úplne iný obraz ako počas jarného či letného obdobia. Aj dreviny, ktoré sú počas väčšiny dní v roku na prvý pohľad nenápadné, teraz prekvapia a stanú sa dominantnými. Zapríčiňuje to chlorofyl, ktorý sa z nich postupne vytráca a nahradia ho iné farbivá.
Zdroj: pinterest/backyardboss.net
Muchovník Lamarkov (Amelanchier lamarckii)
Listy sa najkrajšie vyfarbujú počas slnečných chladných dní. Nesmú však byť mrazivé a daždivé, lebo mráz a prílišné vlhko urýchľujú rozklad červeného farbiva a listy rýchlo opadávajú. Ak sa chcete tešiť z farebného koncertu rozmanitosti, mali by ste na to myslieť už pri zakladaní záhrady či pri výsadbe črepníkov. Vyberajte rastliny, ktoré sa na jeseň spoľahlivo vyfarbia a vysaďte ich pred ihličnany. Vytvoria im vďačné pozadie a zvýraznia ich krásu.
Zdroj: i.pinimg.com/564x/d7/7b/1b/d77b1b2cb914a3568f9eff5c29732364.jpg
Bršlen krídlatý (Euonymus alatus)
Žltým sfarbením záhradu rozjasní javor, hrab, breza, lipa, agát biely, cercidovník japonský, tulipánovník ľaliovokvetý či orech kráľovský. Oranžovými odtieňmi priestor rozžiari dub, buk, platan, jelša, svíb krvavý alebo jarabina vtáčia. Ohnivú energiu červenej do záhonov prinesú japonské javory, pavinič, sumach pálkový, muchovník Lamarckov, škumpa, ambrovník styraxový, svíb biely, čerešňa vtáčia, kalina obyčajná, bršlen krídlatý či bradavičnatý.
Zdroj: shutterstock
Zaujímavé zimné zafarbenie má aj borovica horská ‘Winter Gold’ (Pinus mugo), ktorá prefarbuje do žltých odtieňov. Hodí sa do kamenistých, suchších záhonov, kde bude dostatok slnka a dokonale priepustná pôda.
Prekvapivé ihličnany
Pozornému oku určite neujde, že aj ihličnaté dreviny menia farebnú škálu ihlíc. Vašu pozornosť si získajú najmä sivé, žlté a strieborné odrody, ktoré sa začínajú vyfarbovať vo výraznejších odtieňoch. Naplno vynikne jedľa kórejská (Abies koreana), španielska (A. pinsapo) i srienistá (A. concolor). Ich zaujímavé šišky konečne dozreli a očarujúco kontrastujú s krásnym ihličím. Žltým sfarbením nezaujme len smrekovec opadavý (Laris decidua), ale i ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba), ktoré napriek listom zaujímavého tvaru prekvapivo patrí do rodiny ihličnatých drevín.
Čo ešte v jesennej záhrade zažiari? Čítajte na ďalších stranách! >>>
Zdroj: Shutterstock
Farebné plody a zaujímavé „lampášiky“ vďačne poslúžia pri tvorbe jesenných dekorácií. Machovka čerešňová (Physalis alkekengi) je na jeseň neodolateľná.
S okrasnými plodmi
Záhradu okrem farebného lístia spestria aj ich žiarivé plody, ktoré určite s radosťou využijete pri tvorbe jesenných aranžmánov. Rozmanitá paleta červených, oranžových, žltých, ale i fialových odtieňov v rôznych veľkostiach predstavuje pre dreviny vyvrcholenie sezóny. Hoci niektoré z nich sa začínajú objavovať už koncom leta, plnohodnotné vyfarbenie získavajú až teraz.
Zdroj: shutterstock
Malé dekoratívne plody nie sú vhodné na konzumáciu, ale dodávajú stromu atraktívny vzhľad. Síce po požití sa vám určite nič nestane, no na ich trpkej a kyslej chuti si isto nepochutíte.
Vašu pozornosť si určite získajú najmä okrasné jablone, ktoré vynikajú nielen pôvabným jarným kvitnutím, ale i roztomilými miniatúrnymi jabĺčkami na jeseň. Bohatý sortiment odrôd hlohyne šarlátovej skrášli záhradu v žltých, oranžových i červených odtieňoch. Nemožno nespomenúť ani cezmínu ostrolistú, ktorej červené bobule sú v mnohých krajinách symbolom vianočného obdobia.
Zdroj: Shutterstock
„Upečte“ si pestrofarebnú nádheru a starej forme na bábovku vdýchnite nový život. Skvele poslúži ako efektný črepník pre cyklámen, vres či gaultériu. Dozdobte tekvičkami, orechmi a žaluďmi.
Nižšie partie okrasných záhonov sa nezaobídu bez drobných plodov skalníkov. Medzi obzvlášť atraktívne kry patrí najmä krásnoplod, ktorého nápadné fialovoružové plody určite upútajú vašu pozornosť. Nezvyčajné mechúrikovité trojstranné tobolky jasenovca metlinatého pôsobia až exoticky. Tvoria sa už počas leta, no postupom času sa ich sfarbenie mení cez ružové až hnedé a zotrváva na strome po celú zimu. Ak je vašou záľubou kreatívne tvorenie, určite si nájdite čas na krátku prechádzku prírodou. Gaštany, dozreté šišky či žalude sa vám jednoznačne zídu.
Zdroj: Shutterstock
Astry v spoločnosti okrasných tráv spoločne očaria jednoduchou krásou a vytvoria atmosféru pokoja a harmónie. Kompaktnosť vyšším druhom astier zaručí rez na začiatku júla.
Čaro okrasných tráv
Počas jesene konečne nastáva ich čas naplno v záhrade vyniknúť. Svojou jemnou štruktúrou vďačne vyplnia prázdne miesta po odkvitnutých trvalkách a vnesú do záhrady ľahkosť. Neutrálnym vzhľadom podporia v kráse výrazne sfarbené dreviny, no pekne ukážu i samostatne, napríklad v líniových výsadbách. Jemnými steblami kvetov v záhonoch vynikne ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis) či perovec (Pennisetum), nápadným kvitnutím si vás získa na pestovanie náročnejšia kortadéria (Cortaderia). Nižšie druhy tráv budú efektne pôsobiť nielen v záhrade, ale najmä v debničkách. Efektné črepníkové kombinácie s trvalkami alebo so vždyzelenými okrasnými drevinami vytvoria najmä ostrice (Carex) či modro sfarbené kostravy (Festuca).
Zdroj: Shutterstock
Už pri výbere okrasných tráv do výsadby môžete myslieť na ich jesenné sfarbenie. Zvolíte si odtiene žltej, červenej alebo oranžovej?
Kvitnúci vytrvalci
Aj keď sa intenzita kvitnúcich trvaliek pomaly zo záhonov vytráca, ešte stále sa v nich vyskytnú druhy, ktoré dodajú záhrade pestrofarebný šarm. Závan leta pripomenú na žlto neúnavne kvitnúce rudbekie (Rudbeckia), rozchodníky (Sedum), heléniá (Helenium) či hortenzie (Hydrangea). Kráľovnami tohto obdobia sú však bezpochyby chryzantémy (Dendrathema). Široká paleta farieb spestrí nielen záhony a črepníky, ale i jesenné aranžmány. Aby ste sa však z nich tešili naozaj dlho, počas mrazivých nocí ich radšej prekryte netkanou textíliou. V jesenných záhonoch by nemali chýbať ani rôzne druhy rozchodníkov. Sú nenáročné a dokonca potešia aj v zime. Takmer všetky však potrebujú plné slnko, inak rastú pomaly a žltnú im listy.
Zdroj: Shutterstock
Bordové listy rozchodníkovca ‘Matrona’ vytvoria žiadaný kontrast.
Jemnejšími a aromatickejšími kvetmi v ružových a fialových odtieňoch v záhonoch vyniknú astry (Aster). Pre svoju výšku sa uplatnia najmä v pozadí kvetinových výsadieb. Pre pekný tvar ich nezabudnite priviazať k opore, nebudú sa tak lámať a rozpadať. Dodajú akcent Ak vaša záhrada počas jesene nehýri farbami, stále máte možnosť ju vyšperkovať do dokonalosti.
Zdroj: Shutterstock
Astry sa často zamieňajú s kráľovnami jesene – chryzantémami. Existuje však medzi nimi mnoho rozdielov. Astry sú spoľahlivo mrazuvzdorné, majú jemnejšie, väčšinou prázdne kvety a najmä menšie kopijovité listy bez silnej arómy, typickej pre chryzantémy. Ponuka farieb je tiež odlišná. Astry zoženiete v chladných odtieňoch modrej, bielej, ružovej, fialovej a chryzantémy vo všetkých teplých farbách žltej, červenobordovej či oranžovej.
V bohatej ponuke záhradných centier si určite vyberiete a s minimom námahy naaranžujete pestré črepníkové výsadby. Kvitnúce vresy (Calluna) doplňte okrasnými trávami, heucherami (Heuchera), zeleným hebe a vždyzelenými drevinami ako leucothoe či skimia (Skimmia). Tradičný jesenný akcent dodáte veselými tekvičkami, okrasnými kapustami, farebnými plodmi alebo oranžovo žiariacimi machovkami (Physallis).
Zdroj: Shutterstock
Rudbekia svietivá ‘Goldsturm’ patrí medzi najdlhšie kvitnúce trvalky a záhony rozžiari aj na jeseň. Vynikne najmä v spoločnosti okrasných tráv, ako je smlz ostrokvetý ‘Waldenbuch’ (Calamagrostis x acutiflora).