Otužilec s exotickým nádychom: IBIŠTEK bude cez leto stredobodom záhrady
17. 8. 2024, 18:01 (aktualizované: 17. 8. 2024, 18:02)

Zdroj: Shutterstock
Ak hľadáte ker, ktorý bude kráľom letnej záhrady, dajte šancu ibišteku. Jeho veľké doširoka otvorené kvety rozžiaria nejeden záhon. Aj keď pôsobí exotickým, až extravagantným dojmom, je spoľahlivo mrazuvzdorný a na pestovanie nenáročný.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus) patrí k opadavým drevinám a zaraďuje sa do čeľade slezovitých (Malvaceae). Nepochádza zo Sýrie, ako tomu napovedá jeho druhové meno, ale z teplých, miernych oblastí Východnej Ázie (Indie a Číny). Z čínskych záhrad putoval po Hodvábnej ceste cez Strednú Áziu až do tureckých a arabských záhrad, odkiaľ sa v druhej polovici 16. storočia dostal do strednej a západnej Európy.
Zdroj: Pinterest/onlineplantguide.com
Ibištek sýrsky ‘Ardens Purple’(Hibiscus syriacus)
Okrem ibišteka sýrskeho sú do záhrad vhodné aj ďalšie príbuzné druhy. Takzvaných záhradných ibištekov je vyše 200, ale z toľkého množstva je ibištek sýrsky jediný, ktorý dokáže prežiť naše zimy. Pretože ker vyháňa listy pomerne neskoro na jar, nie je taký ohrozený neskorými mrazmi.
Na mráz sú mierne citlivé len mladé rastlinky, preto v prvých dvoch až troch rokoch po výsadbe by ste mali okolo stromčeka vytvoriť hrubšiu vrstvu nástielky z kôry, zo suchého lístia alebo z iného prírodného materiálu. V neskoršom veku sa dokážu kry ibišteka sýrskeho na krátky čas vyrovnať aj s veľmi nízkymi teplotami, až do -20 °C. Ak by počas veľmi silnej zimy predsa namrzol, spätným rezom sa rastlina väčšinou dobre zotaví.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Kvitnúci záhon na slnko: ibištek sýrsky ‘Blue Bird’ (1), flox metlinatý ‘Bright Eyes’(2), ježibaba modrá ‘Blue Glow’ (3), rebríček bertrámový ‘The Pearl’ (4), šalvia hájna ‘Amethyst’ (5), rudbekia svietivá ‘Goldsturm’ (6), stračonôžka ‘White Dark Bee’ (7), rozchodník nádherný ‘Stardust’ (9), kavyľ chvostíkový ‘Pony Tails’ (8), kocúrnik záhradný ‘Purrsian Blue’ (10).
ibištekov je vyše 200, ale z toľkého množstva je ibištek sýrsky jediný, ktorý dokáže prežiť naše zimy. Pretože ker vyháňa listy pomerne neskoro na jar, nie je taký ohrozený neskorými mrazmi.
Na mráz sú mierne citlivé len mladé rastlinky, preto v prvých dvoch až troch rokoch po výsadbe by ste mali okolo stromčeka vytvoriť hrubšiu vrstvu nástielky z kôry, zo suchého lístia alebo z iného prírodného materiálu. V neskoršom veku sa dokážu kry ibišteka sýrskeho na krátky čas vyrovnať aj s veľmi nízkymi teplotami, až do -20 °C. Ak by počas veľmi silnej zimy predsa namrzol, spätným rezom sa rastlina väčšinou dobre zotaví.
Aké má ibištek pestovateľské nároky a na čo dať pri reze pozor? Čítajte na ďalšej strane! >>>

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Shutterstock
Ibištek sýrsky ‘Blue Bird’
Nároky na pestovanie
Ibišteky majú rady teplé, slnečné miesto. Iba vtedy vás obdarujú záplavou sviežich kvetov. Na tienistých miestach rastú pomalšie a menej kvitnú. Ideálne sú pre ne tiež výživné a priepustné pôdy. V chudobných pôdach kvitnú skromne. Pri dlhotrvajúcom suchu začnú opadávať kvetné púčiky.
Tip: Ak chcete zabrániť vysušovaniu pôdy, okolo kmeňa urobte hrubú nástielku alebo vysaďte pôdopokryvné rastliny. Počas horúčav treba zabezpečiť pravidelnú a dostatočnú zálievku. Na jar sa poteší dávke kompostu.
Zdroj: Shutterstock
Ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus)
Rez ibišteka
Na pekné rozkonárovanie a podporu kvitnutia treba ibišteky pravidelne rezať. Rez sa robí rovnako ako pri všetkých kroch kvitnúcich v lete, nesúcich kvety na jednoročnom dreve. Výhonky sa skracujú na jar pred začiatkom nového rastu, a to asi na jednu tretinu dĺžky. Okrem vyschnutých výhonkov z predchádzajúceho roka sa odstraňujú veľmi slabé a dovnútra rastúce výhonky. Keďže kry ibišteka sa rýchlo zahusťujú, mali by ste jeho korunu presvetľovať pravidelne. Pri veľkých a nepravidelne rastúcich jedincoch zabudnite na zmladzovací rez. Pri nich treba kompletne odstrániť staré a odumreté výhonky a všetky zostávajúce skrátiť o dve tretiny. Pestovateľom ibištekov v nádobách na balkóne a terase odporúčame rastliny pred mrazom preniesť na zimu do chladnej a svetlej miestnosti s teplotou maximálne 15 °C.
Zdroj: Pinterest/bakker-it.com
Pestrofarebný ker dopestujete spojením viacerých odrôd.
Všestranný do záhrady i nádoby
Záhradné ibišteky nie sú extravagantné len pre svoje tropicky vyzerajúce kvety, ale aj obdobie kvitnutia. Kvitnúť totiž začínajú v auguste, pričom pokračujú až do konca septembra, prípadne do skorších mrazov. Vtedy už väčšina kvitnúcich krov dávno nekvitne. Ibištek vyzerá veľmi dobre nielen ako solitér, ale tiež vysadený v skupinkách, ba dokonca môže byť použitý i vo voľne rastúcom živom plote. V ponuke je niekoľko odrôd s rôznymi farebnými odtieňmi a tvarmi na rôznych úrovniach rastu. Okrem typických rastúcich foriem existujú stromčeky s variabilnou výškou kmeňa, ktoré sú ideálne na pestovanie v nádobách na terase a balkóne.
Zdroj: Pinterest/bol.com
Ibištek sýrsky ‘Duc de Brabant’ (Hibiscus syriacus)
Ktoré odrody sa oplatí pestovať? Čítajte na ďalšej strane! >>>

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: newplantsandflowers.com, Bailey Nurseries
Ibištek sýrsky ‘Aarticus’ Summer Ruffle Hibiscus
Rozmanitosť odrôd
Môžete si vybrať z jednoduchých, polo- alebo plnokvitnúcich odrôd vo viacerých modrých a červených odtieňoch, ale i v bielej farbe. Mnohé majú nápadné, tmavé bazálne fľaky, po okrajoch lúčovito rozpustené. K úžasným a osvedčeným odrodám patria bezpochyby tieto odrody – jednoducho kvitnúce ‘Red Heart’ a ‘Totus Albus’, poloplná až plná ‘Speciosus’. Novšie odrody ‘Mathilda’, ‘Marina’, ‘Silke’, ‘Purple Ruffles’ objavili dodatočne a ohodnotili takisto na jednotku.
Zdroj: Archív NMH
Hlavne listom okrasný ibištek sýrsky ‘Purpureus Variagatus’
Poznáte roselu?
Ide o ibištek sudánsky (Hibiscus sabdariffa), ktorého kvety si zamilujete. Pochádza z Indie a Malajzie. Jeho kvety sú jedlé, liečivé, sú dôležitou zložkou v ovocných čajoch, využívajú sa ako prírodné farbivo a pridávajú sa do nápojov, zákuskov či zmrzliny. Kvety majú bielu alebo žltkastú farbu a červený stred. Dužinatý kalich, ktorý sa používa na prípravu čaju, je žiarivo červený, rovnako ako plody. Práve z tohto kalicha sa pripravuje nálev, ktorý má kyslastú chuť, tmavočervenú farbu a u nás sa predáva pod názvom karkadé, ibištekový čaj alebo rosela. Ibištekový čaj je osviežujúci, ideálny na letné dni.
Zdroj: Pinterest/ gardenvarietylife.com Rastliny Save gardenvarietylife.com
Ibištek sudánsky (Hibiscus sabdariffa)