Páčia sa vám kosatce? Vyberte si tie pravé do vašej záhrady
9. 6. 2020, 16:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:26)

Zdroj: profimedia.sk
Sortiment kosatcov je naozaj široký. Vyznať sa v ňom je možno pre záhradkára začiatočníka problém. My vám však s výberom poradíme.
Farebná škála kosatcov je naozaj široká. Líšia sa dokonca aj tvarom kvetov. Kosatce rastú takmer po celom svete. už v roku 1840 francúzsky šľachtiteľ Lemoine uviedol na trh odrodu 'Mme. Chereau'. kvitnú prevažne v máji a v júni.
Najpestovanejšie druhy
Kosatec nízky (Iris pumila) sa pre svoju výšku 15-25 cm často používa do skaliek. Kvety sa objavujú už v apríli a majú bielu, oranžovožltú alebo fialovú farbu.

Zdroj: Floradania
K jarným rastlinám patria nízkorastúce kosatce. Pri umiestnení do vyššej tašky kvetináče podložte.
Kosatec sibírsky (I. sibirica) kvitne ako prvý už v máji. Majú drobnejšie kvety a úzke dlhé listy. Tvoria bohaté trsy a sú krásnou ozdobou slnečného či polotienistého záhona. Keďže majú radi vlhkú pôdu, vysaďte ich na breh jazierka.
Zdroj: archív
Kosatec sibírsky vysaďte k jazierku.
Kosatec nemecký (I. germanica) má rád suchšie a slnečné stanovište. Pre dosiahnutie bohatého kvitnutia trs každý druhý alebo tretí rok rozdeľte.
Zdroj: pinterest.com/verschoorperennials.com
kosatec nemecký ´Sky Blase´
Kosatec bradatý (I. x barbata) vyniká naozaj širokým výberom odrôd. Sú to krížence botanických druhov. Rozdeľujú sa podla výšky na nízke (20-40 cm), stredné (40-70 cm) a vysoké (nad 70 cm). Postupne kvitnú už od apríla. Tak, ako kosatec nemecký, aj kosatec bradatý obľubuje suché a slnečné miesta. Pôda musí byť zásaditá, priepustná.
Zdroj: pinterest.com/irisumbriaonlinestore.ecwid.com
kosatec bradatý ´Braithwaite´
Návod na delenie trsov kosatca: Praktický FOTOpostup: Rozdeľte a omlaďte kosatce, aby opäť bohato kvitli!
Choroby a škodce
Kosatce sú pomerne nenáročné, no najmä v daždivom roku si vyžadujú postrek proti heterospóriovej škvrnitosti listov. Veľkokveté druhy môže napadnúť kvetárka kosatcová, ktorá spôsobuje zahnívanie kvetných pukov. Nápadné dierky v listoch spôsobuje piliarka kosatcová, konkrétne jej larvy. O možnosti ochrany proti piliarke sa dočítate tu.