Potrebujete v záhrade definovať určité miesto a neviete, ako to urobiť? A čo tak vyskúšať pergolu?
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku

Zdroj: Instagram/simonakrainova
Dizajnový prvok
História pergoly siaha až do ďalekého staroveku, kedy sa týmto pojmom označovali kryty medzi budovami. Slúžili na ochranu pred slnečným žiarením. Dnes sú skôr vnímavé ako voľné strechy, ktoré sú umiestnené nad terasou. Podľa požiadaviek majiteľa môže byť pergola aj funkčne zastrešená a tak chráni nielen pred slnkom, ale aj dažďom. Hoci sú niektoré pergoly považované v záhrade skôr za dizajnový prvok, aktuálne sú súčasťou mnohých moderných terás a pomocou nich možno vytvoriť uzavretý priestor pri dome.
Umiestnenie pergoly
Existuje nespočetné množstvo spôsobov, kam umiestniť pergolu. Ak hľadáte takú, ktorá jasne definuje určitý priestor, zvoliť môžete pergolu z dreva, či kovu. Existujú však aj bioklimatické pergoly, ktoré doslova dokážu premeniť vašu terasu na obývačku. Mnoho z nich má integrovaný aj svetelný systém a vy si viete užívať maximálny komfort. Menšie drevené pergoly viete umiestniť kdekoľvek do záhrady, no efektne vyzerajú najmä pri vstupe do záhrady z terasy.
Do malých záhrad
Ak túžite po pergole, no bojíte sa, že sa nezmestí do záhrady, nezúfajte. Dnes viete pomocou pergoly vytvoriť oázu pokoja aj v tých najmenších záhradách. Rovnako ju viete využiť aj na balkóne! Mnohé pergoly totiž slúžia len ako pekná dekorácia a opora popínavých rastlín. Tie sú zväčša tvorené z kovu a majú tvar oblúka.