Aké sú prednosti paulovnie a či sa jej vôbec oplatí dať šancu, nám zodpovedal dlhoročný pestovateľ pán Ľudovít ČURMA.
V čom spočíva prednosť paulovnie v porovnaní s inými druhmi stromov?
Jednoznačnou výhodou pestovania je nadpriemerná rýchlosť rastu. Môžem to potvrdiť z vlastných skúseností, keďže pri zabezpečení vhodných podmienok dokázal hybrid už v druhom roku za šesť týždňov vyrásť až o 1,2 m. Mať paulovniu v záhrade tak prináša veľa výhod. Nemusí byť len zdrojom biomasy, keďže jej tvrdé drevo je kvalitné a vhodné na široké spracovanie. Vďaka veľkej listovej ploche rýchlo zabezpečí tieň a zo vzduchu účinne absorbuje oxid uhličitý. Taktiež je to medonosná rastlina.

Oplatí sa jej pestovanie ako zdroja palivového dreva aj bežným záhradkárom?
Áno, samozrejme. Treba však podotknúť, že drevo paulovnie má vysokú zápalnú teplotu, čo znamená, že jej výhrevnosť je porovnateľná s tvrdým drevom našich končín. Niektoré zdroje uvádzajú, že na pokrytie spotreby priemernej rodiny stačí osem stromov starých štyri roky. Takže na zabezpečenie permanentného prísunu paliva treba vysadiť 32 stromov.
Akú špeciálnu starostlivosť vyžaduje úžitková paulovnia?
Starostlivosť v prvých rokoch spočíva v odstraňovaní zalístkov. Postupovať môžete ako pri pestovaní rajčiakov, čím vytvarujete strom rovného a vysokého rastu s peknou korunkou. Jeden- až dvakrát ročne je dobré prihnojenie dolomitickým vápencom. Ak máte paulovnie vysadené v blízkosti lesa, v druhom a treťom roku nezabudnite počas zimy na ochranu pred vysokou zverou. Hoci paulovnia nemá v našich končinách prirodzeného škodcu, mám však skúsenosť, že po zozberaní úrody zo záhrady sa na nej vyskytli húsenice motýľov. Výsledkom boli diery na listoch, ale až koncom jesene, takže celkovému zdravotnému stavu to podstatne neublížilo. Bežne pomedzi stromy môžete pestovať aj klasické plodiny, vyskúšané mám zemiaky, tekvice, uhorky či cibuľu.
Čím vyniká drevo paulovnie zistíte na ďalšej strane... ►►►