Reklama

Podľa šľachtiteľa pestovanie MEČÍKOV nie je náročné, ale týchto 14 pravidiel treba dodržať

Mečíky sú nádherné kvety vhodné najmä na rez, ale vyniknú aj na záhonoch, no treba k nim umiestniť vhodnú oporu, aby pod ťarchou súkvetia neklesli k zemi.

Zdroj: shutterstock.com

Reklama

Gladioly, ako sa mečíkom bežne hovorí, nie sú náročné na starostlivosť. Potrebujú však adekvátnu ochranu pred hubovými chorobami, škodcami. Kľúčový je výber stanovišťa, zálievka a starostlivosť o hľuzy.

„Pestovanie mečíkov nie je komplikované, no vyžaduje dodržanie určitých zásad“, prízvukuje slovenský pestovateľ a šľachtiteľ Peter Lelek, podľa ktorého treba navyše rastliny pozorovať, všímať si ich vývin a potreby, lebo pestovanie na Orave vyžaduje celkom iný prístup ako na Podunajskej nížine.

1. Vhodné stanovište

Určite slnečné a málo veterné, lebo vietor mečíky naozaj nemajú rady. Ak nemáte inú možnosť, pestujte ich každý rok na rovnakom mieste, no najlepšie je záhony v dvoj- alebo vo viacročnom cykle striedať. Ak sa objaví silný výskyt huby Stromatinia (spôsobuje suchú čiernu hnilobu hľúz), čo sa môže stať hlavne na ťažkých pôdach, určite na takomto pozemku mečíky niekoľko ďalších rokov nepestujte.

Zdroj: Zuzka Slaninková

Mečíky uviažte vo viacerých poschodiach.

2. Príprava pôdy

Rastlinám vyhovuje takmer každý typ pôdy, pretože sa dá väčšinou podľa potreby upraviť, napríklad kyslejšia (pH 3-5,5) povápniť na ideálne pH 6,5. Výnimkou je silne podmáčaná pôda, na ktorej hrozí výskyt hubových chorôb.

Pred sadením hľúz treba pôdu prekypriť do hĺbky 15 cm. Ak máte potvrdený výskyt hubových chorôb, pred kyprením použite biologický fungicíd Trichomil podľa návodu na obale výrobku.

—  

3. Výsadbový materiál

Kvalitná hľuza má tvar ako pekný vlašský orech. V poriadku je aj tvar menej oblý a mierne plochý, ale bez veľmi výrazných výstupkov po obvode hľuzy. Pri kúpe myslite na to, že veľká hľuza neznamená automaticky veľké kvety. Ak chcete mať kvalitné sadivo, nakupujte od skúsených pestovateľov a pýtajte si od nich jedno- alebo dvojročnú kvalitnú hľuzu.

Výber odrody je na vkuse každého z vás, no treba si uvedomiť, že majú rôznu dĺžku vegetácie (od 65 do 110 dní). V severnejších oblastiach preto pestujte skoršie odrody. Nezabudnime, že po odkvitnutí musia hľuzy ešte aspoň mesiac vyzrieť v pôde. Pri kúpe si dajte pozor na prestarnuté, päť- až sedemročné hľuzy. Spoznáte ich podľa toho, že sú veľmi ploché, doslova ako placky. Po obvode aj navrchu hrboľaté s výraznými pravidelnými výstupkami.

Zdroj: Shutterstock

Plytko zasadené mečíky sa môžu ohýbať a padať.

4. Rozstup riadkov

Hľuzy mečíkov saďte, keď sa pôda prehreje aspoň na 10 °C, čo je zvyčajne v polovici až koncom apríla, ale závisí to od priebehu počasia aj od lokality. Osvedčený rozstup riadkov, ktorý uvádzajú skúsení pestovatelia, je 40 cm, pričom by mali byť orientované severo-južným smerom, no to nie je striktná podmienka. Pri takejto vzdialenosti riadkov sa budete môcť medzi rastlinami voľne pohybovať bez toho, aby ste ušliapavali nakyprenú pôdu. V predzáhradkách môžete vysádzať do rôznych tvarov, no dbajte na výšku odrôd, aby sa navzájom neprekrývali, aj na to, aby spolu farebne pekne ladili.

5. Správne sadenie

Veľké hľuzy saďte do hĺbky 10 cm, v suchších pôdach môžete aj hlbšie. Malé hľuzy alebo bruty plytšie, no prekryte ich aspoň 5 cm vrstvou pôdy. Rozstup medzi hľuzami udržiavajte asi na šírku priemeru hľuzy, čo oceníte pri kvitnutí. Rastliny sa budú navzájom podopierať, nehrozí ich vylomenie. Vzhľadom na hustotu výsadby však treba myslieť na dostatočný prísun výživy.

Zdroj: profimedia.sk

Mečíky potešia krásnymi kvetmi.

6. Zavlažovanie

Po vysadení hľuzy dobre zalejte. Potreba vody sa pri mečíkoch zvyšuje s blížiacim sa kvitnutím, pričom s odkvitaním sa znižuje až do ukončenia vegetácie. Dôležitým pravidlom je, aby rozdiel medzi teplotou vzduchu a zálievkovej vody nebol viac ako 5-8 °C. Pôdu veľmi nepremáčajte, ale ani ju nenechávajte úplne vyschnúť. Silno mineralizovaná voda mečíkom veľmi nevyhovuje, preto je ideálne zachytávať a používať dažďovú.

7. Prihnojovanie

Pôda v záhradách má rôzny stav živín či hodnotu pH, preto odporúčame raz za tri až päť rokov urobiť rozbor aspoň na základné živiny (dusík, fosfor, draslík). Na prihnojovanie používajte komplexné tekuté hnojivo so stopovými prvkami podľa ročného obdobia (napríklad Kristalon). Ak hnojíte záhony maštaľným hnojom, tak len dobre vyzretým, inak riskujete výskyt rôznych hubových ochorení. Interval prihnojovania sa od záhrady k záhrade líši, pretože závisí od kvality pôdy, jej priepustnosti, od starých zásob živín a podobne. Skôr ako s prehnojenými sa však v praxi stretnete s podvyživenými mečíkmi, hlavne z dôvodu hustej výsadby a s tým spojeného nedostatku výživy či pre nesprávnu aplikáciu hnojív. Ak dôjde k prehnojeniu, spoznáte to tak, že celá stonka aj s kvetnou hlavou bude neprirodzene natiahnutá, medzi kvetmi budú  rozstupy netypické pre danú odrodu. Hľuzy mečíkov, hlavne prehnojených dusíkom, sú  náchylné na hubové ochorenia nielen počas skladovania, ale hlavne pestovania v ďalšej sezóne. V dobre vyhnojených pôdach prírodným hnojivom (vyzretým hnojom či kompostom) stačí tri- až päťkrát za sezónu postrek na doplnenie stopových prvkov, lebo napríklad bór má vplyv na vyfarbenie kvetov. Ak máte prístup k organickým hnojivám (maštaľný hnoj, slepačí, holubí trus...), môžete ich roztoky používať počas celej vegetácie.

Ako hnojiť mečíky od jari do zimy?

– Pred sadením hnojte len mierne do zásoby, lebo korene vypučané z hľuzy sú primárne určené na uchytenie rastliny v pôde a prísun vlahy. – Po vytvorení päť-šesť listov, keď hľuza už zakorenila, prihnojte napríklad Cereritom v odporúčanej dávke. – V ďalšom období, hlavne v čase, keď sa ukazuje kvetný klas až do kvitnutia dva-trikrát prihnojte na list napríklad Kristalonom Kristalonom plod a kvet. – Po odkvitnutí prihnojte hnojivom s minimálnym obsahom dusíka a s vyšším obsahom draslíka a fosforu (napríklad Kristalon jeseň).

8. Ochrana proti hubovým chorobám

Pamätajte si, že keď začnú v lese rásť prvé huby, podmienky na ich výskyt nastali aj v záhrade. Použite preventívny postrek meďnatým prípravkom (napríklad Kuprikolom 50, ktorý je v dopredaji), no nezabudnite na zmáčadlo, inak bude jeho účinnosť až o 70 percent nižšia. Ak však proti hubám používate niektorý z biologických fungicídov, nesmiete už siahnuť po chemickom prípravku.

9. Ochrana proti strapkám

Na jeseň (ak ste nestihli tak na jar, ale toto obdobie je menej vhodné) treba hľuzy mečíkov namoriť ako ochranu proti výskytu strapiek (Decis AL, Decis Protech, Karate Zeon 5 CS). Počas sezóny používajte modré lepové doštičky na lákanie a chytanie strapiek, ale aj iného cicavého hmyzu. Pri prvom náleze na doštičke, najmä v období teplého a suchého počasia, urobte postrek prípravkom Decis AL alebo Decis Protech. Pri použití Karate Zeon 5 CS buďte opatrní a namiešajte si najnižšiu odporúčanú koncentráciu postreku, inak sa môže stať, že spálite listy Postrek zopakujte podľa potreby aj niekoľkokrát asi v týždňových intervaloch. Do postreku pridajte zmáčadlo.

Tip skúseného pestovateľa: Ak vám záleží na mečíkoch, vysaďte v ich blízkosti georgíny, ktoré strapky na svoje kvety prilákajú naozaj vo veľkom počte.

—  

10. Starostlivosť o pôdu

Záhon s mečíkmi treba počas vegetácie podľa potreby kypriť. Pred kvitnutím k rastlinám z oboch strán prihrňte pôdu, aby po daždi a pri vetre nepoliehali.

Máte na pozemku skúsenosť s drôtovcami? Dodržte tieto pravidlá starostlivosti o pôdu

V záhradách v blízkosti trávnatých plôch či polí sa ich zrejme nikdy celkom nezbavíte, ale ich výskyt môžete výrazne potlačiť na prijateľnú mieru. 1. Pôda by mala byť úplne odburinená, aby ste škodce ďalej neživili. 2. Mečíky nikdy nesaďte na čerstvo odtrávnený záhon. 3. Desať dní pred vysádzaním hľúz rozhoďte na plochu dusíkaté vápno (asi 75 g na 1 m2) a zapracujte ho do pôdy. Významne potlačí rozmnožovanie drôtovcov, upraví pH pôdy a pridaný dusík je v ľahko prijateľnej forme pre rastliny. 4. Veľmi významným krokom na potlačenie výskytu škodcu je pomerne časté prekopávanie (šintovanie) pôdy v čase po nakladení vajíčok (máj, jún) do hĺbky asi 7 cm, čím sa znáška zničí alebo aspoň významne potlačí. 5. Ak sú hľuzy po zbere mierne poškodené vpichmi a následnou infekciou baktériami, lesklé preliačiny neodstraňujte. Hľuza by preschýnala a vylúpnuté rany by mohli byť opätovným miestom infekcie. Počas skladovania sa už rany nezväčšujú, nerozširujú. Z takýchto hľúz môžu vyrásť zdravé rastliny aj ďalšie zdravé hľuzy. Silno poškodené, najmä pri koreňovom venci a pri spiacich púčikoch, zlikvidujte. Pravdepodobne by po vysadení i tak odumreli.

11. Zber kvetov

Kvetnú stonku treba zlomiť čo najnižšie jej prudkým náklonom do strany a povytiahnutím kvetu z pazuchy listu. Šetrite listovú plochu, bude potrebná na dobré vyzretie hľúz. 

12. Zber a ošetrenie hľúz

Hľuzy z pôdy vyberajte aspoň mesiac po odkvitnutí, ale pokojne aj neskôr, nie však po úplnom rozšírení hubových ochorení na listoch, lebo spóry húb prežívajú v pôde a v ďalšej sezóne by pri vhodných podmienkach opäť poškodili rastliny.

Po vybratí hľuzy z pôdy treba stonku odlomiť, nie odstrihnúť či odrezať, lebo tak sa neskôr použitý prípravok proti strapkám lepšie dostane pod šupiny hľuzy. Dobré je odstrániť aj celý koreňový bal a starú hľuzu od novej. Po tom, ako hľuzy namoríte, viac s nimi až do jari nemanipulujte. Čistiť ich od šupín či koreňov až v mieste uskladnenia nie je vhodné, lebo dýchate chemické výpary a prach. Odstraňovať úplne všetky šupiny z povrchu hľuzy treba len pri silnom zásahu strapkou mečíkovou a hubami.

13. Morenie proti strapkám

Pri tomto úkone záleží na tom, či boli rastliny pred zberom silno zasiahnuté hubami. Ak nie, stačí moriť 15 minút v roztoku proti strapke (Decis AL, Decis Protech, Karate Zeon 5 CS). Ak boli, treba do roztoku pridať aj Teldor 500 SC.

14. Uskladnenie hľúz

Po tom, čo hľuzy ošetríte, sušte ich na slnku alebo inde v teple a suchu asi 10-15 dní. Skladujte pri teplote 4 až 12 °C a vlhkosti asi 50 až 70 percent. Občas s nimi pohýbte, prevetrajte a skontrolujte ich zdravotný stav. Časté straty pri skladovaní spôsobuje výskyt huby Fusarium, ktorá spôsobuje mäkkú hnilobu s bielym hubovitým povlakom. Zvyčajnou príčinou sú nedostatočne ošetrené a slabo vysušené hľuzy alebo vysoká skladová vlhkosť spojená s vyššou teplotou priestoru, najmä pri hľuzách prehnojených dusíkom, alebo oslabených.

Vyberáme pre vás niečo PLUS