Reklama

Poradíme, ako na to! Ideálny čas na tvarovanie drevín

V lete už majú dreviny bujný rast za sebou, a tak vaša práca do jesene nezarastie.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Vrátili ste sa z návštevy zámockej záhrady, kde vás očarili dreviny zrezané do rozličných tvarov? S trochou trpezlivosti a šikovnosti si menšie umelecké dielo môžete vytvoriť sami.

Zvieratko z krušpánu, tis v tvare kužeľa či gule alebo oblúk z hraba obyčajného dokážu ozvláštniť každú záhradu. Ak sa chcete pustiť do tvarovania drevín, v prvom rade sa vyzbrojte veľkou dávkou trpezlivosti počas čakania, kým ker dorastie do požadovaného tvaru a veľkosti.

Teoreticky sa dá tvarovať každý ker alebo strom, skutočne vhodných druhov je však málo. Najvhodnejšie sú vždyzelené dreviny, ktoré rastú pomaly a majú kompaktný habitus. Na zložitejšie tvary použite kríčky s malými listami, ako má napríklad krušpán, lebo budú pôsobiť uhladenejšie. Dreviny s väčšími listami sa hodia na formovanie jednoduchých geometrických tvarov.

Pusťte sa do práce

Ak vám v záhrade rastie drevina, ktorú by ste chceli vytvarovať, môžete to skúsiť. Lepšie je však použiť mladú rastlinu a od začiatku ju priebežne rezať. S úspechom sa dá použiť aj drevina pestovaná v nádobe. S formovaním geometrických tvarov, ako je guľa, kocka, valec, kužeľ či ihlan, začnite tak, že rezom vytvoríte menšiu podobu zvoleného tvaru. Ako rastlina rastie, bude sa zväčšovať aj veľkosť tvaru. Postupne sa rozkonári, zahustí a získa kompaktný tvar. Staršej drevine bude trvať oveľa dlhšie, kým po reze vytvorí hustú korunu a stabilný tvar.

Pri tvarovaní si pomáhate kolíkmi a tyčkami, ktoré spojíte drôtom alebo špagátom. Po vyformovaní dreviny je dôležité pokračovať v reze. Jednotlivé výhonky totiž nerastú rovnako rýchlo, preto ich treba priebežne upravovať do požadovaného tvaru.

Zjednodušte si rez

Na vytvarovanie rôznych postavičiek či zvieratiek môžete použiť hotové formy, ktoré sa dajú kúpiť v záhradných centrách. Zvyčajne sú zhotovené z králičieho pletiva. Formu treba navliecť na ker skôr, ako dosiahne potrebnú šírku a výšku, ale až v čase, keď je už dostatočne rozkonárený. Výhonky potom nechajte prerásť cez oká pletiva, ktoré ostane schované vnútri kríčka. Tvarujte ich podľa obvodu formy, asi 2,5 cm od pletiva.

Obľúbené špirály

Stromčeky vytvarované do špirály vyniknú nielen ako solitéry, ale používajú sa často vo dvojici, napríklad pri bráničke alebo pri vchode do domu vysadené v samostatných nádobách, no uplatnia sa aj v skupinkách popri chodníku.

Vhodné sú rýchlejšie rastúce ihličnany, ako sú tuje, borievky, cyprušteky či tisy. Na menšie špirály sa hodí krušpán v nádobe. Na vytvorenie špirály si budete musieť počkať asi tri až štyri roky.

Kedy rezať?

Dreviny či už listnaté alebo ihličnaté rastú, a tým aj priberajú na svojej veľkosti. Aby vyzerali po celý rok dobre, musia sa pravidelne rezať. Tvarované solitéry, ale aj listnaté dreviny vysadené v živom plote, sa väčšinou režú dvakrát do roka. Výnimka je krušpán, ktorý sa môže rezať až trikrát. Keďže nové výhonky na ňom vyrastajú skoro na jar, môžete ho tvarovať už v máji a podľa rýchlosti rastu rez zopakujte. Väčšinu ostatných druhov treba zrezať koncom júna a druhýkrát na prelome augusta a septembra. Okrem správneho načasovania je dôležitá pravidelnosť rezu, ktorá zaručí, že plot bude hustý a nevyrastie príliš do výšky, preto treba rezať každý rok. To isté platí aj o drevinách zrezávaných do geometrických tvarov, na ktorých treba vytvoriť dokonalé obrysy a husté bočné steny zvolených telies.

Ak sa rozhodnete pre živý plot z ihličnatých stromov, pamätajte, že nikdy nesmiete odrezať spodné konáre, lebo by ste nenávratne zničili ich harmonický tvar, keďže nové už nevyženú. Výnimku tvorí len tis obyčajný (Taxus baccata), ktorý dobre znáša zmladzujúci rez a duglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii).

Aké použiť náradie

Najdôležitejšia požiadavka na náradie je, aby bolo ostré. Nekvalitné nožnice drevo trhajú a drvia. Pri ručnom reze živých plotov používajte obojručné nožnice s dlhými čepeľami. Ak máte dlhý živý plot, určite využijete elektrické alebo motorové nožnice nazývané aj plotostrihy, ktoré vám prácu uľahčia. Na tvarovanie drevín okrem obojručných nožníc budete potrebovať záhradnícke nožnice, ktorými rez dokončíte. Pri tvarovaní krušpánu môžete použiť špeciálne nožnice určené na túto drevinu.

Čítajte tiež:

Vyberáme pre vás niečo PLUS