Reklama

Posledná šanca pre KRUŠPÁN! Biologická ochrana do okrasnej aj úžitkovej ZÁHRADY

Vijačka krušpánová v našich podmienkach prezimuje a nemá prirodzeného predátora.

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama

Ak sa rozhodnete pestovať zeleninu a ovocie, robíte to určite hlavne z dôvodu, že si chcete dopriať zdraviu prospešné a čerstvé potraviny. Preto by ste sa mali zamyslieť, či je pri tom adekvátne používať prípravky, ktoré zanechávajú rezíduá v pôde i v rastlinách.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Spôsob, ako zlikvidovať ker krušpánu zničený vijačkou
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Rada nášho odborníka:

    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Ing. Matej VAČKO, poradca v biologickej ochrane rastlín

    Zasiahnutie po zime

    Vijačka krušpánová v našich podmienkach prezimuje a nemá prirodzeného predátora. Výskyt prezimujúcich húseníc treba dôkladne strážiť už od polovice marca, pretože začínajú so žerom už pri teplotách okolo 8 až 10 ºC. Na reguláciu poslúži pôdna baktéria Bacillus thuringiensis. Vytvára takzvaný deltatoxín, ktorý je špecificky účinný na reguláciu húseníc motýľov (vijačky krušpánovej, obaľovačov, piadiviek, psoty rajčiakovej, mlynárika kapustového). Kontaminujú sa požerom listov ošetrenými prípravkom Lepinox plus. Uvoľnené toxíny spôsobia poškodenie čreva. Približne o dva až päť dní dochádza k uhynutiu. Najvyššiu účinnosť má prípravok na mladé instary pri teplotách nad 15 ºC.

    Zdroj: shutterstock

    K preventívnym opatreniam proti vijačke krušpánovej patrí pravidelná kontrola a prehliadanie rastlín, pričom je potrebné prehrabávanie sa v konárikoch, pretože na povrchu nemusíte spočiatku nič spozorovať.

    Záruka chutných plodov

    Zdroj: Jarmila Szabóová

    Dravý roztoč si poradí s hálkovcom viničovým, s roztočom viničovým, s roztočcom ovocným a chmeľovým.

    Roztoče spôsobujú kučeravosť a mozaikové žltnutie hornej strany listov malín a ostružín. Pri silnom napadnutí dochádza k poškodeniu plodov. Samice vlnovníka malinového prezimujú v prasklinách borky a pupeňoch. Počas pučania pupeňov migrujú na spodnú stranu pučiacich listov, kde kladú vajíčka. Na efektívnu reguláciu poslúži dravý roztoč Typhlodromus pyri. Tento spôsob ochrany môžete použiť aj pri ochrane jahôd, ktoré na jar napáda roztočník jahodový. V prípade biologickej ochrany vo forme postreku používajte prípravky na báze účinnej látky Azadirachta indica. Prvú aplikáciu vykonajte pri pučaní, druhú pred začiatkom tvorby kvetných pukov.

    Zabráňte infekcii

    Zdroj: shutterstock

    Kritickým obdobím šírenia kučeravosti broskýň je začiatok jarného obdobia. Silné infekcie môžu nastať po častých dažďoch alebo hmlách v marci až začiatkom apríla.

    Pri broskyniach sa takmer každoročne vyskytuje kučeravosť, ktorú vyvoláva huba Taphrina deformans. Patogén napáda listy, letorasty aj plody. K infekcii dochádza najmä pri vlhkom počasí a optimálnej teplote 3 až 26 °C. Z nepriamych opatrení môže pomôcť prihnojenie dusíkom, ktorý podporí rýchlu regeneráciu, a počas sucha vykonávanie zálievky. Pri priamej ochrane sa zamerajte na ošetrenie meďnatými postrekmi v období nalievania púčikov. Ak je po vypučaní teplé počasie, postačí vykonať jedno ošetrenie. Ak dôjde k ochladeniu, ktoré spomalí počiatočný vývoj hostiteľa a predĺži infekčné obdobie, je potrebné ošetrenie zopakovať.