Reklama

Potešia nielen oči, ale aj chuťové poháriky! JEDLÉ KVETY sa určite oplatí ochutnať

Škótske vajcia so šalátom a jedlými kvetmi sa hodia aj na Veľkú noc.

Zdroj: Dobré jedlo/Natália Jablonková

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Je čas na jedlé kvety! „Ak ste ich doteraz ignorovali, túto jar máte šancu na radikálnu zmenu,“ vyzýva skúsená bylinkárka Miriam Latečková. Počúvnite, jedlé kvety vám urobia náramnú radosť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zbierajte JEDLÉ KVETY: Zadarmo nimi OZDOBÍTE OBED aj TORTY, hostia odpadnú! Teaser
    Zdroj: NMH

    Zdroj: Shutterstock

    Jedlé kvety urobia z torty hotové umelecké dielo.

    Prečo to skúsiť?

    Kvety jahôd, fialiek, sirôtky či prvosienky sú na jar dostupné všade okolo nás a úplne zdarma. Ozvláštnia každý nápoj, zákusok, šalát, hocaké všedné jedlo. Prekvapíte nimi deti a zapôsobíte ako hostitelia," hovorí Miriam.

    Zdroj: Shutterstock

    Aj šalát ozdobte jedlými kvetmi.

    Sladké či slané?

    Jedlé kvety možno rozdeliť do dvoch základných kategórií:

    1. Prírodne aromatické, sladkasté a silne voňavé sa hodia skôr do sladkých jedál, ako sú zmrzliny, sorbety, zákusky, torty, smoothie, pudingy či kaše.
    2. Neutrálne, korenisté, možno až štipľavé kvety zachutia viac v nátierkach, šalátoch, no veľmi pasujú aj k mäsu a zelenine.

    Zdroj: MATEJ KALINA

    Prvý slovenský šéfkuchár s michelinskou hviezdou Peter Duranský ozdobil svoju špargľovú polievku jedlými kvietkami.

    Kam s nimi?

    1. Do šalátov: kvety pažítky a lucerky, tiež chuťovo výrazná aksamietnica.
    2. Do dezertov: kvety levandule, fialky, sirôtok, kvety všetkých ovocných stromov, jahodové kvietky v bielej aj ružovej farbe, kvety ruže (okrasnej aj šípkovej) vo všetkých farbách - najmä voňavé odrody.
    3. K mäsu, rybám: všetky farby kvetov kapucínky aj so zeleným kalichom, ďatelinové kvety, kvety hluchavky.
    4. Do polievok: najmä kvety nechtíka. Čerstvými lupienkami bez zelených častí  posypte akúkoľvek polievku. Ak máte rôzne farby nechtíka – od žltej po tmavooranžovú –, na tanieri vytvoríte farebné divadlo.
    5. Do čajov: kvety všetkých bylín – slez, echinacea, divozel, materina dúška, kvety vlčieho maku, rumančeka, kvety topinambura... Na zjemnenie bylinkovej chuti zase kvety ruže či upokojujúcej levandule.
    6. Do sirupov: známe kvety púpavy, levandule, ibišteka či echinacey.

    Ako ich zbierať a skladovať zistíte na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: Shutterstock.com

    Fialky Používajú sa do šalátov aj na výrobu želé, pridávajú sa do čajov. Lesné odrody sa výborne hodia ako dekorácia na chlebíčky. Kandizované sa krásne vynímajú na dezertoch. Sú účinné pri problémoch s pokožkou a pri zápche.

    Ako ich zbierať a skladovať?

    • Zbierajte iba čisté a nepoškodené kvety (zdravé, nenapadnuté nejakou chorobou), ideálne na miestach, kde sa nerobili chemické postreky. Týka sa to najmä kvetov z trávnikov a ovocných stromov.
    • Jedlé kvety zoženiete už aj v obchodnej sieti, najčastejšie ako jednodruhové alebo mix. Najväčšiu radosť však urobia dopestované vo vlastnej záhrade či v kvetináči.
    • Kvety majú v sebe najviac aromatických silíc okolo obeda. Zbierajte ich však tesne pred servírovaním alebo ich uchovávajte v chladničke – najlepšie v nádobke s mokrou kuchynskou servítkou. Vďaka nej si zachovajú vlhkosť.
    • Kvety nemusíte umývať, lebo sa zdeformujú a okvetné lístky zlepia. Túto prácu urobí príroda sama v podobe rannej rosy.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.