Pravidlá zberu SUŠENÝCH kvetov: Čo robiť, aby zostali KRÁSNE po dlhý čas?
19. 7. 2024, 11:00 (aktualizované: 24. 7. 2024, 10:35)

Zdroj: Shutterstock
Venčeky, kytice a aranžmány zo sušených kvetov v poslednom období nepochybne zažívajú svoju renesanciu. Nie je to len pre ich romantickú nadpozemskú krásu, ale i ekologické využitie a možnosť skrášliť si záhradu či príbytok na niekoľko rokov.
Zdroj: https://www.facebook.com/profile.php?id=100038545520968
Zdroj: https://www.facebook.com/profile.php?id=100038545520968 werawence
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Kvety majú čarovnú schopnosť priniesť do našich domovov živý dotyk prírody a vytvoriť jedinečnú atmosféru plnú pohody a harmónie. Často sa však stane, že kvitnú krátko a ich krása rýchlo vyprchá. Do hry vstupujú sušené kvety a vďaka svojej trvácnosti i šarmu vnesú do našich príbytkov dlhotrvajúcu krásu a čaro. S ich pomocou si ľahko vytvoríte výnimočné dekorácie, ktoré pritiahnu pohľady a oživia interiér i exteriér. Ktoré okrasné rastliny sa na tento účel oplatí pestovať, ako ich sušiť a s nimi manipulovať, aby si svoju krásu zachovali čo najdlhší čas?
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Usušiť sa dá prakticky akýkoľvek druh, no najviac efektné sú letničky. Trvalky či okrasné kry nie sú na tento účel také časté, no aj medzi nimi nájdete niekoľko vhodných druhov, akú sú levandule, pivonky, ruže, ježibaby, okrasné cesnaky či hortenzie.
Vďačné druhy
Hoci aj medzi trvalkami nájdete vhodné druhy, kráľovnami sušených aranžmánov sú pestrofarebné letničky a jednoročné trávy, ktoré im dodajú nadpozemskú vzdušnosť a šmrnc. Niektoré stačí na jar vysiať priamo na záhon, iné na kvitnutie potrebujú dlhšie vegetačné obdobie a je nutné ich predpestovanie.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Zatiaľ čo kytice je lepšie tvoriť z usušených kvetov, vence sa lepšie viažu zo sviežich rastlín. Tie suché sa totiž trúsia a lámu.
Zdroj: shutterstock
TOP druhy vhodné na sušenie
• Letničky: limonka zohnutá (Limonium sinuatum), slamiha slamienková slamienka (Helichrysum bracteatum), kraspédia (Craspedia globosa), gomfréna hlávkatá (Gomphrena globosa), slamihovka ružová (Helipterum roseum), ostrôžka poľná (Consolida regalis), požlť farbiarsky (Carthamus tinctorius), piesočník krídlatý (Ammobium alatum), černuška damascénska (Nigella damascena), ľan siaty (Linum usitatissimum), mesačnica ročná (Lunaria annua).
• Trvalky: gypsomilka metlinatá (Gypsophila paniculata), levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia), limonka tatárska (Goniolimon tataricum), kotúč (Eryngium spp.), ježibaba belasá (Echinops ritro), rebríček túžobníkový (Achillea filipendulina), rebríček bertrámový (A. ptarmica), astilba Arendsova (Astilbe arendsii), machovka židovská (Physalis alkekengi).
• Jednoročné okrasné trávy: proso siate (Panicum miliaceum), zajačka vajcovitá (Lagurus ovatus), traslica najväčšia (Briza maxima), lesknica kanárska (Phalaris canariensis).
Aké sú pravidlá zberu kvetov na sušenie? Čítajte na ďalšej strane...>>>
Zdroj: shutterstock
Sušené kvety môžu váš interiér zdobiť naozaj dlho.
Kedy rastliny zberať?
Správny termín zberu je jedným z hlavných kritérií ovplyvňujúcich kvalitu sušených kvetov a líši sa v závislosti od druhu. Zrezávaním navyše podporíte tvorbu nových kvetov. Záhony je vhodné často kontrolovať, aby ste nepremeškali vhodný čas. Príliš rozkvitnuté kvety už totiž nie sú také pekné ani odolné. Ľahko prezrejú i po reze, a tak sa vám môžu nečakane vysemeniť až počas sušenia. Pri zberaní kvetov si dajte záležať, aby ste neodstránili alebo nepoškodili puky. Piesočník a slamienky zberajte pred úplným otvorením kvetu, pretože sa budú otvárať i potom, ako ich usušíte.
Zdroj: shutterstock
Kvety sušte od seba v dostatočnej vzdialenosti. Nám sa skôr osvedčilo jednotlivé rastliny spojiť gumičkou. Vysychajúcim stonkám sa ľahko prispôsobí a tie potom nevypadávajú.
Ani pri trvalkách, ako je levanduľa či ježibaba, nečakajte a režte pred úplným rozkvitnutím. Súkvetia ostrôžky je vhodné zostrihnúť v období, keď je rozkvitnutá viac ako polovica kvetov. Limonku chobotnatú režte vtedy, keď je väčšina kvetov pekne rozkvitnutá, no na konci ostalo ešte niekoľko púčikov. Stonky môžete zrezať až pri listovej ružici, pritom si však všímajte, či tým neodstránite aj tie nerozkvitnuté, čo by bolo škoda.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Žiarivú farbu a trvácnosť sušených kvetov zaručí fixačný sprej alebo lak na vlasy.
V plnom kvitnutí by ste mali zberať aj zajačky, kraspédie, suchokvety, požlť či gomfrény. Slamihovky sú oveľa jemnejšie, ak sa ich kvety zberajú po rozkvitnutí. Nech vás však neprekvapí, ak sa v prípade vlhkého a daždivého počasia náhle zatvoria. Len čo sa počasie zlepší, na suchom a slnečnom mieste sa zasa otvoria. Túto vlastnosť si zachovajú aj dlho potom, ako boli zrezané. Pretože černušku, ľan či machovku pestujete pre krásne plody, nechajte ich najskôr odkvitnúť.
Zdroj: shutterstock
Farby si najdlhšie udržujú slamienky, kraspédie a limonky. Naopak, veľmi rýchlo strácajú farbu zelené plody, trávy a listy, ako sú černušky, lesknica či zajačky.
Zdroj: profimedia.sk
Pravidlá zberu kvetov na sušenie
- Kvety a plody na sušenie zberajte spravidla za slnečného počasia. Nezberajte kvety zvlhnuté od rosy alebo bezprostredne po daždi. Mohlo by dôjsť k zníženiu kvality sušeného materiálu, prípadne jeho znehodnoteniu plesňami. Ak predsa len musíte kvety pozberať vlhké, pred samotným sušením ich nechajte až do odparenia rosy z listov a kvetov stáť napríklad vo váze s malým množstvom vody.
- Zberajte iba zdravé a dobre vyvinuté kvety alebo celé rastliny. Jednotlivé druhy sú odlišne náročné na čas vynaložený pri zbere. Najrýchlejší je jednorazový zber. Takto pozbierate napríklad ľan, černušku či požlť. Zber prebierkou je časovo náročnejší, vykonáva sa pri postupne kvitnúcich druhoch, ako sú limonky, kraspédie, slamienky, gomfrény. Pri týchto druhoch platí, že čím viac ich striháte, tým viac kvitnú, takže sa pripravte na to, že z nich budete zberať úrodu takmer celé leto.
- Po zbere kvety očistite od prípadných nečistôt či buriny, zbavte stonky listov, vytrieďte napadnuté a poškodené rastliny.