Prebuďte svoje záhradné JAZIERKO k životu: na čo myslieť už teraz?
4. 3. 2024, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Canva
Záhradné jazierko je neraz pýchou záhrady. Počas zimy sa však na neho zabúda a to si žije svojim vlastným životom. Avšak už je najvyšší čas prebudiť ho zo „zimného spánku" a začať s jeho údržbou!
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku

Klenot v záhrade
Záhradné jazierko sa čoraz častejšie stáva obľúbeným prvkom v záhrade. Prináša do nej kúsok prírody a zároveň sa v jeho okolí dá nádherne relaxovať. Veď už oddávna je známe, že pohľad na vodnú hladinu nás upokojuje. A hoci záhradné jazierko v zime „oddychuje" s príchodom slnečných dní nás priam láka urobiť jeho jarnú údržbu. Začnite s ňou už teraz!
Zdroj: Canva
jazierko
Vyčistenie jazierka
Ľad sa už z povrchu jazierka vytratil a tak vám nič nebráni začať s jeho údržbou. Prvým krokom, ktorým by ste mali pri naštartovaní jazierka začať je jeho precízne vyčistenie. Aj počas zimy sa v ňom totiž diali procesy, ktoré produkovali odpad. Napadnuté lístie, či iné nečistoty, ktoré do jazierka zavial vietor treba z neho dostať von.
Zdroj: Canva
Záhradné jazierko je potrebné po zime poriadne vyčistiť.
Nečistoty viditeľné voľným okom pozberajte z vodnej hladiny pomocou jazierkového podberáka. No tam čistenie ešte zďaleka nekončí. Nevyhnutné je vyčistiť aj dno jazierka a to najmä od bahna. Aby ste si ušetrili čas, aj vodu, jazierko vyčistite pomocou špeciálneho jazierkového vysávača. Tak nebudete musieť jazierko úplne vypúšťať. Použiť však na vyčistenie v hĺbke môžete použiť bioenzymatický prípravok. Ten znižuje množstvo organických usadenín na dne jazierka.
Výmena vody
S vyčistením jazierka je spojená aj výmena vody. Tá by sa však nemala robiť nárazovo a to kvôli tomu, že by sa mohli narušiť biologické procesy v už jestvujúcom ekosystéme záhradného jazierka. Odporúča sa vymeniť naraz maximálne polovica objemu vody. Čistá voda, ktorú do jazierka nalejeme by mala mať rovnakú teplotu, ako tá v jazierku. Veľmi dôležité je tiež, aby neobsahovala chlór, či ťažké kovy.
Zdroj: Canva
Výmena vody v jazierku patrí tiež k nevyhnutným krokom, ktoré je po zime dôležité vykonať.
Dôkladná kontrola
Ak je jazierko čisté a voda v ňom vymenená, zamerajte sa na rastliny a ryby, ktoré sa v jazierku nachádzajú. Rastliny zrežte tesne nad vodnou hladinou a tiež skontrolujte, či niektoré neostali pod vodou. V prípade lekien skontrolujte, či na ne nepadol nejaký konár, či iný objekt, ktorý by ich mohol poškodiť.
Zdroj: Canva
Nezabúdajte ani na obyvateľov jazierka, ktorých treba chrániť pred ochoreniami.
Nezabúdajte ani na obyvateľov jazierka, pre ktorých je prechod zo zimy do jari o čosi ťažší, ako pre rastliny. Ryby môžu v jazierku ohroziť rôzne ochorenia od parazitov až po baktérie. Preto im treba do jazierka nasypať prípravok, ktorý posilní ich imunitu a dokáže si poradiť so škodcami.
Naštartovanie filtrácie
Filtrácia, ktorú ste pred zimou umiestnili do vnútorných priestorov môžete opäť nainštalovať do jazierka. Ak teda viete, že sa už nevyskytnú žiadne mrazy. Nezabudnite na dôkladnú kontrolu hadíc a tesnení. Inak riskujete zbytočné straty vody a to vám za pár minút kontroly určite nestojí!
Zdroj: Canva
Po zime môžete do jazierka opäť nainštalovať filtráciu.
Takto pripravené jazierko by malo začať po zime opäť správne fungovať. Synchrónia všetkých organizmov v jazierku však nejaký čas trvá, no aj tu však platí pravidlo, že všetko má svoj čas.