Prečo je OKRASNÁ JABLOŇ vynikajúci strom do okrasnej ZÁHRADY?
6. 9. 2024, 14:02 (aktualizované: 10. 10. 2024, 14:42)

Zdroj: shutterstock
Jabloň nemusí byť len tradičnou klasikou ovocného sadu, aj okrasné druhy a odrody majú svoje čaro. Na jar ohúria nádherným kvitnutím a na jeseň potešia ozdobnými miniatúrnymi plodmi, ktoré vnesú do záhrady rozprávkový nádych.
Zdroj: Archív NMH
Zdroj: pinterest/kaufland.de
Zdroj: Vlado Vavrek
Galéria k článku

Hoci ovocné stromy s chutnými a šťavnatými jabĺčkami sa s obľubou pestujú po tisícročia, nápad využiť estetickú hodnotu týchto stromov prišiel oveľa neskôr. S príchodom prvých ázijských divých druhov jabloní koncom 18. storočia a najmä neskôr v 20. storočí sa rozpútal rozmach kríženia a začali vznikať odrody, ktoré sa zaslúžene stali nádherným doplnkom záhrad, mestských alejí, ulíc i parkov. Niet sa čomu čudovať, okrasné jablone patria medzi nenáročné dreviny, sú spoľahlivo mrazuvzdorné, zaujmú pompéznym kvitnutím, uplatnia sa ako atraktívne solitéry a tiež dodajú šmrnc a eleganciu kombinovaným výsadbám.
Zdroj: Shutterstock
Ak ste kreatívna duša, malé drobné jabĺčka využijete pri aranžovaní sezónnych dekorácií.
K najčastejším okrasným jabloniam patria druhy ako napríklad nabielo kvitnúca jabloň malvičkatá (Malus baccata) s drobnými asi 1 cm veľkými plodmi, jabloň kvetnatá (M. floribunda) s ružovými kvetmi a so žltými plodmi s červeným líčkom, jabloň Sargentova (M. sargentii) s tŕnistými a chlpatými výhonkami, ružovkastými kvetmi a miniatúrnymi tmavočervenými plodmi. Z hybridov sa na trhu najčastejšie objavuje jabloň purpurová (M. x purpurea), jabloň Moerlandsova (M. x moerlandsii) a jabloň japonská (M. x zumi).
Zdroj: Shutterstock
Okrasná jabloň bude krásna aj bez pravidelného rezu a zložitej starostlivosti. Celkom postačí, ak zahustenú korunu raz za niekoľko rokov presvetlíte. Na obrázku vidíte jabloň tmavokrvavú ‘Gorgeous’ (Malus x atrosanguinea) v spoločnosti bielokrémových súkvetí hortenzie metlinatej ‘Limelight’ (Hydrangea paniculata) a bazy čiernej ‘Black Beauty’ (Sambucus nigra).
Opantajú zmysly
Z nespočetného množstva nádherných odrôd okrasných jabloní si každý vyberie dokonalý exemplár, z ktorého sa stane jedinečný klenot nielen vidieckej, ale i modernej mestskej záhrady. Nájdete medzi nimi stromy s rozmanitou veľkosťou, s guľovitou, s veľmi úzkou, stĺpovitou či dokonca s previsnutou korunou. V jarnom období si vás získajú bohatou záplavou pôvabných jednoduchých či poloplných kvetov s intenzívnou arómou v bielych, ružových i tmavočervených odtieňoch.
Zdroj: shutterstock
Estetickú stránku okrasných jabloní oceníte dvakrát do roka. Na jar v čase kvitnutia a v jeseni, keď sa vyfarbia drobné jabĺčka.
Pozornosti neuniknú ani pučiace listy v purpurovom zafarbení, ktoré sa síce počas vegetačného obdobia buď celkom stráca, alebo zostáva len v náznakoch, napríklad na rube alebo žilnatine pílkovitých listov. Výnimkou je napríklad vínovo-listá odroda ‘Royalty’ s celosezónnym sfarbením olistenia. Na jeseň sa môžete znova tešiť nielen na intenzívne vyfarbovanie listov, ale hlavne na okúzľujúce drobné malvice – jabĺčka, podľa odrody sfarbené od rôzne žltej cez intenzívne oranžovú až po typickú červenú farbu. Ich veľkosť sa pohybuje od najmenších s priemerom 1 až 1,5 cm až po tie najväčšie s priemerom od 3 do 4 cm. Očaria nielen v záhrade, ale budú vďačným materiálom do jesenných i vianočných aranžmánov.
Článok pokračuje na ďalšej strane! >>>
Zdroj: Shutterstock
Z miniatúrnych jabĺčok sa počas zimy v záhrade tešia najmä vtáky, ktoré ocenia chutnú nádielku čerstvej potravy. Počas sezóny vám to isto vrátia a pomôžu v boji so škodcami.
Užitočné
Na jar sú voňavé kvety okrasných jabloní plné kvalitného nektáru a hojne ich navštevujú včely a motýle. Síce patria medzi krátkodobo kvitnúce dreviny, no spoľahlivo poslúžia ako opeľovače pre ušľachtilé odrody jabloní, čoho výsledkom je kvalitnejšia a bohatšia násada plodov na stromoch pestovaných pre úrodu. Pre lepší efekt sa oplatí skombinovať druhy tak, aby sa pri kvitnutí dopĺňali, a vysadiť skoro, stredne a neskoro kvitnúcu odrodu. Z prospešného hľadiska nesmieme opomenúť ani drobné plody – jabĺčka, ktoré sú nielen pastvou pre oči, ale predstavujú aj užitočný zdroj potravy pre vtáky počas zimy.
Zdroj: shutterstock
Malé dekoratívne plody nie sú vhodné na konzumáciu, ale dodávajú stromu atraktívny vzhľad. Síce po požití sa vám určite nič nestane, no na ich trpkej a kyslej chuti si isto nepochutíte.
Takto vyniknú
Efektné okrasné jablone môžete vysadiť do trávnika ako solitér, no budú tiež príjemnou súčasťou okrasných a trvalkových záhonov. Dobrou možnosťou je pod ne vysadiť jarné cibuľoviny alebo trvalky kvitnúce na jeseň. Keďže patria medzi nízke až stredne vysoké dreviny a navyše sa dokážu prispôsobiť znečistenému prostrediu, uplatnenie nájdu aj v menších mestských záhradách.
Ak máte väčší balkón, nízke odrody so zapestovanou korunkou na kmienku môžete pestovať aj v črepníku. Vyskúšať možno odrodu ‘Tina’ s rozložitou pologuľovitou korunou, ktorá dorastie len do výšky 2 m, alebo atraktívnu previsnutú odrodu ‘Fontana’ so záplavou bielych kvetov.
Ako sa o okrasné jablone postarať? Čítajte na ďalšej strane! >>>
Zdroj: Pinterest/countryliving.com
Okrasná jabloň bude pútať pozornosť v predzáhradke i menšej záhrade.
Čo vyžadujú?
Na pestovanie sú nenáročné a určite vás poteší, že so starostlivosťou to nemusíte preháňať. V záhrade im vyberte slnečné miesto alebo mierny polotieň, pretože v tieni slabo kvitnú a plody sa krásne nevyfarbia. Dariť sa im bude v hlbšej výživnej a dobre priepustnej pôde. Prežijú aj na chudobných pôdach, no odzrkadlí sa to na ich pomalšom raste a menšej vitalite. Síce dreviny v kontajneroch môžete vysádzať počas celého roka, najlepší čas je však na jar alebo na jeseň, keď je pôda vlhká, ale nie premokrená.
Zdroj: Shutterstock
Efekt okrasných červených jabĺčok vynikne v záhrade najmä počas zimy. V kontraste so snehovou prikrývkou sa budú krásne vynímať.
Výsadbová jama by mala byť dvakrát širšia a o niečo hlbšia ako koreňový bal. Po výsadbe treba drevinu dobre ukotviť, nezabudnúť a dostatočnú zálievku a zrezať. Skráťte hlavné konáre a odstráňte prekážajúce či prehustené výhonky. Výchovný rez odporúčame zopakovať aj v ďalších rokoch v predjarí, aby ste vytvorili pravidelnú korunu, rovnomerné rozkonárenie a zabezpečili bohatú násadu kvetov a plodov. Priebežne sledujte a včasne odstraňujte vlkovité výmladky z kmeňa, ktoré môžu začať intenzívne rásť a „zadusiť“ ušľachtilú časť koruny. Okrasné jablone uvítajú občasné hnojenie dobre rozloženým kompostom a v extrémne suchých letách dodatočnú závlahu. Síce nie sú výrazne náchylné na výskyt chorôb a škodcov, niektoré odrody nie sú odolné proti chrastavitosti, a preto by ste ich mali preventívne ošetrovať fungicídnymi prípravkami.
Zdroj: pinterest/novinky.cz
Okrasná jabloň bude hviezdou záhrady aj počas zimy.