Reklama

Prezimované hľuzy už môžu von z pivnice! Ako na výsadbu georgín, aby bohato zakvitli?

Portrait,Of,A,Woman,With,Lots,Of,Freshly,Picked,Up

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Na prelome apríla a mája v závislosti od počasia môžete vysádzať prezimované hľuzy mečíkov, kán a georgín.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nahliadnite do májového vydania časopisu Záhradkár
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Hľuzy mečíkov vysádzajte prednostne na slnečné miesto chránené pred vetrom, najlepšie tam, kde ste ich v minulom roku nepestovali. Prebudené hľuzy s klíčiacimi púčikmi vysádzajte do vopred skyprenej pôdy vyhriatej aspoň na 10 °C do hĺbky 20 až 30 cm. Medzi riadkami dodržte vzdialenosť 40 až 50 cm, v riadku uložte hľuzy od seba na šírku rovnajúcu sa priemeru hľuzy do hĺbky 10 cm. V hustejšej výsadbe si rastliny poskytnú vzájomnú oporu pred vyvrátením.

    Kto má dostatok miesta, môže sadiť redšie, ale nesmie zabudnúť na oporný špagát alebo drôt. Na dopestovanie bohatých kvetov mečíkom doprajte živiny a vodu. Zavlažujte ku koreňom. Zavlažovanie postrekom sa neodporúča najmä na začiatku a počas kvitnutia, lebo voda kvetom nerobí dobre.

    Ako na to?

    Zdroj: Shutterstock

    1. Na bohaté kvitnutie a vzdušný porast zhluky hľúz georgín pred výsadbou rozdeľte. Po rozdelení má na každej hľuze ostať jeden zdravý viditeľný púčik.

    Zdroj: Shutterstock

    2. Hĺbku výsadby voľte tak, aby nad púčikmi bola 5 cm vrstva pôdy. Príliš hlboká výsadba spomalí vzchádzanie a zvýši napadnutie rastlín chorobami.

    Zdroj: Shutterstock

    3. Vzrastovo väčšie odrody saďte do trojuholníkového sponu 50 x 50 cm, nízke odrody môžete sadiť hustejšie na 20 až 30 cm.

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.