Aj keď rozprávkoví ježkovia ešte stále chodia s jabĺčkom na chrbte, tí skutoční majú na jedálnom lístku hmyz, húsenice i slimákov, ktoré by vám s veľkou chuťou zožrali všetko na záhrade.
Jež je skutočne účinný, denne dokáže pojesť hmyz rovnajúci sa polovici jeho hmotnosti. A práve na jeseň sa snaží vykŕmiť na zimný spánok. Buďte mu preto nápomocní.
1. Poskytnite mu úkryt
Popadané lístie, hromady konárikov a dreva, malý priestor pod kopou kompostu, to všetko sú miesta, kde sa jež zdržiava. A práve také zimovisko hľadá ježko.

2. Miska s vodou
Vyrobte zvieratám jednoduché napájadlá z plytkých kameninových či betónových nádob. Použiť sa dajú i sklenené či keramické tanieriky.

3. V bezpečí pred vodou
Ježe sú dobrí plavci, ale môžu ostať uväznené v jazierku so strmým okrajom. Ak je to môžné upravte okraje, aby sa zvažovali iba mierne.

4. Príležitostné prikrmovanie
Pre ježka sú najdôležitejšie živočíšne bielkoviny obsiahnuté v rybách, mäse a vo vajíčkach . Ako „základné krmivo“ môžeme použiť konzervované krmivo pre psy a mačky.

4. Domček na mieru
Pripravte mu domček, ktorý bude podobný ako jeho prirodzené zimovisko. Ježkovia si na zimu hľadajú teplé a chránené miesto. Malo by byť zakryté lístím a konármi, zvyčajne je zahĺbené do zeme a zvrchu chránené, preto sa v ňom udržia teploty nad bodom mrazu.

- Vedeli ste?
- Dospelý ježko by pred zimou mal mať až 700 g hmotnosti, polovicu z nej počas zimy stratí.