Pripravte TRÁVNIK na zimu: Týchto 5 KROKOV jesennej údržby nevynechajte!
3. 11. 2022, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:37)

Zdroj: shutterstock
To, ako bude prosperovať v budúcej sezóne, určujete vo veľkej miere už teraz. Správnou jesennou údržbou mu zabezpečíte lepšie prezimovanie, následnú vitalitu, hustotu a krásny vzhľad.

Zdroj: canva
I keď sa môže na prvý pohľad zdať, že rast trávnika sa zastavil, nie je to celkom pravda. Hoci nadzemná časť už nerastie tak intenzívne, dôležité procesy však naďalej prebiehajú pod zemou. Do korienkov sa ukladajú zásobné látky, pokračuje tvorba odnožovacích púčikov a dochádza k zväčšeniu koreňového systému.

Čo budete potrebovať?
- vertikutačné hrable alebo vertikutátor
- jesenné hnojivo na trávnik
- rozmetadlo alebo vozík na aplikáciu hnojiva
- kosačku
- jemný piesok
- podľa potreby aerifikátor alebo záhradné vidly

1. Kosenie trávnika
Ak ste sa počas sezóny o trávnik príkladne starali, na jeseň ho aj naďalej koste. Znížte však frekvenciu a dbajte na to, aby kosačka mala dobre nabrúsený nôž. V zimnom období trávnik nemusí byť zbytočne vysoký a naposledy ho môžete zrezať o trochu nižšie ako zvyčajne. Ak by ostal pred zimou nepokosený, pleseň snežná by ho mohla do jari výrazne poškodiť.

2. Vertikutácia
Príliš hrubá vrstva plsti potláča správny rast trávy a vedie k rozvoju nežiaducich húb, machu, plesní a burín. Vďaka vertikutácii sa naruší vrchná vrstva pôdy, zlepší sa prísun vzduchu, vody a živín. Zároveň dochádza k prerezaniu trsov trávy, čím sa podporí jej rozrastanie a následné zahustenie.
- Ak ste vertikutáciu nestihli vykonať začiatkom jesene, nerobte ju teraz hlboko, tráva sa už aj tak do príchodu mrazov nestihne rozrásť.
- Pomocou špeciálnych hrablí alebo vertikutátora odstráňte plytko z trávnika všetku plsť, maximálne do hĺbky 2 až 3 (4) mm, ideálne v dvoch na seba kolmých smeroch, šikmo pod uhlom 45 stupňov.
- Vyčesanú plsť vyhrabte hrabľami alebo pozberajte kosačkou a dajte do kompostu.
Zdroj: Pinterest/familyhandyman.com
Vyhĺbené jamky a ryhy po vertikutácií a aerifikácií je nutné zasypať kremičitým pieskom.
3. Pieskovanie
Pre dokonalý výsledok môžete trávnik aj zapieskovať. Piesok vyplní ryhy po vertikutácii, vyrovná sa povrch trávnika, zlepší sa priesak vody, čím sa zabráni aj výskytu hubových chorôb.
- Rovnomerne na povrch rozhoďte tenkú vrstvu (3 až 4 mm) kremičitého piesku.
- Následne ho hrabľami zapracujete do pôdy.
Zdroj: Pinterest/thespruce.com
Aerifikácia je prospešná najmä pre trávniky vysadené na ťažkých pôdach. V menšej záhrade si vystačíte aj s obyčajnými vidlami.
4. Aerifikácia
Ak máte na pozemku príliš ťažkú pôdu alebo potrebujete trávnik raz za pár rokov dôkladnejšie prevzdušniť, použite aerifikátor. Počas tohto úkonu prístroj vyrezáva z pôdy úzke valčeky, ktoré sa následne zasypú ostrým kremičitým pieskom. Výrazne sa tým zvýši prísun vzduchu do hlbších častí trávnej mačiny, obmedzí sa tvorba plesní a zlepší sa prísun živín ku koreňom.
Zdroj: Shutterstock
Pre rovnomernú aplikáciu jesenného hnojiva použite sypací vozík alebo rozmetadlo.
5. Doprajte mu výživu
Hneď po vertikutácii pristúpte k hnojeniu, ktoré má za úlohu dobré vyzretie pletív, zlepšenie rastu koreňov a tvorbu zásobných látok.
- Použite špeciálne jesenné hnojivo s nízkym obsahom dusíka a s vysokým obsahom draslíka, najlepšie v pomere 1 : 2. Draslík prispeje k dobrému stavu koreňového systému, zabezpečí odolnosť trávnika proti hubovým chorobám a prispeje k jeho lepšiemu prezimovaniu.
- Jesenné hnojivo aplikujte od septembra až do začiatku novembra, či už ste pôdu prevzdušnili alebo nie, v dávke 25 až 35 g na štvorcový meter, čo je 2,5 až 3,5 kg na 100 m2.
- Aby ste predišli tvorbe nepekných fľakov, pre rovnomerné rozhodenie hnojiva pre istotu použite rozmetadlo alebo sýpací vozík.
Zdroj: Canva
Odpratávanie opadaného lístia vie dať pekne zabrať. Môžete ho však šikovne využiť.
6. Na čo ešte nezabudnúť?
- Pravidelne odstraňujte z povrchu trávnika napadané lístie, šišky, ihličie, iný záhradný odpad a organické zvyšky.
- Výskyt machu eliminujete mechanickým narušením pôdy hrabaním alebo vertikuláciou, znížením dávky závlahy a upravením pH pôdy pomocou mletého vápenca.
- Po zamrznutom trávniku rozhodne nešliapte, došlo by k mechanickému poškodeniu stebiel.