Reklama

Prvý jarný deň je ideálny na zber PODBEĽU! V domácej lekárničke 4-krát INAK

Podbeľ liečivý a motýľ.

Zdroj: shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Strapaté žlté hlavičky podbeľov zdobia prírodu medzi prvými. Rastlinka patrí medzi tradičné liečivé bylinky a je výborná na rôzne neduhy.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zdravé pľúca: 9 byliniek vyrieši problémy s dýchaním i choré priedušky

    Prvé zbery

    Ako prvé sa z neho zberajú kvety, najlepšie za slnečného počasia. Je vhodné ich sušiť pri teplote do 40 °C. Zvyčajne počas mája až júna sa zberajú listy, ktoré sú bohaté na vitamín C. Tie treba sušiť na suchom, dobre vetranom mieste a v tenkej vrstve. Môžete ich navliecť aj na nitku. Teplota by mala byť do 35 °C. Nasušenú bylinku skladujte v uzavretej nádobe alebo v papierovom vrecúšku na suchom a tmavom mieste.

    Zdroj: archív

    Nie nadarmo sa po latinsky podbeľ nazýva tussilago, čiže vyháňač kašľa. Populárna je od staroveku, vtedajší lekári odporúčali fajčiť jej listy, lebo mali zatočiť s kašľom a astmou.

    Všestranný pomocník

    Bylinka je výborná na prechladnutie, choré priedušky, zahlienené dýchacie cesty aj kašeľ. Taktiež urýchľuje hojenie rán. Podbeľ je najúčinnejší v zmesiach. Môžete ho skombinovať napríklad s listami skorocelu a vznikne vám účinná čajová zmes proti kašľu. Rovnako pozitívne vplývajú látky obsiahnuté v byline aj na tráviaci systém.

    Zdroj: shutterstock

    Pre vysoký obsah slizov sa nesmú listy umývať. Postarajte sa o to, aby sa listy a súkvetia mohli usušiť rýchlo, a potom ich uložte do vzduchotesnej nádoby.

    Zaujímavou schopnosťou je aj pôsobenie na boľavé kĺby, ktorým môže pomôcť práve obklad z čerstvých listov. Zvonku pomáha pri zle hojacích sa ranách či popáleninách. Na to je vhodné využiť vodou sparené listy. Treba si však pamätať, že rastlina nie je vhodná na dlhodobé užívanie!

    Liečivý med

    Budete potrebovať:

    • 400 ks kvetov podbeľu
    • 2 BIO citróny
    • 1 liter vody
    • 1 kg cukru

    Zdroj: shutterstock

    Podbeľ lekársky má výraznú chuť, preto nie je vhodný do sladkých jedál.

    Plne rozkvitnuté kvety podbeľu umyte, dajte do hrnca a sparte vriacou vodou. Pridajte plátky citrónov, z ktorých však treba odstrániť jadierka. Zmes takto nechajte odstáť celý deň. Potom ju preceďte a dajte variť. Postupne primiešavajte cukor, aby sa rozpustil. Varte až kým zmes nezhustne. Potom medom naplňte poháre a uzatvorte ich. Pridávajte do čaju namiesto sladidla.

    Tinktúra na hlieny

    Budete potrebovať:

    • biely alkohol - aspoň 40 percentný
    • kvety a listy podbeľu
    • 7 dcl zaváraninový pohár
    • menšie fľaštičky

    Zdroj: Shutterstock.com

    Bylinka tlmí kašeľ a podporuje vykašliavanie, chráni sliznice dýchacích ciest.

    Listy a kvety dajte do skla a zalejte alkoholom. Na tmavom mieste nechajte lúhovať aspoň 10 dní. Potom preceďte cez sitko a tinktúru rozdeľte do menších fľaštičiek. Je výborná na rozpúšťanie hlienov. Dávkujte ju asi po 8 kvapkách denne.

    Čaj na prechladnutie

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Nechutí vám jesť? Dva až tri razy denne si doprajte šálku odvaru z podbeľových kvetov a o chvíľu nebudete tušiť, čo je nechutenstvo.

    Trápi vás zápal priedušiek? Trikrát denne si uvarte čaj z podbeľa, ktorý vás rýchlo postaví na nohy. Tri decilitre vriacej vody nalejte na dve čajové lyžičky usušených kvetov a pätnásť minút lúhujte. Pred vypitím oslaďte, najlepšie medom, no nedávajte ho do úplne horúceho čaju, aby ste nezničili všetky prospešné látky.

    Listy na pleť

    Zdroj: shutterstock

    Keď nemáte čerstvé listy, prichystajte si silnejší odvar zo sušených rozmrvených. Tri polievkové lyžice dajte povariť do pol litra vriacej vody na päť minút.

    Sužuje vás nečistá a mastnejšia pleť? Pomôžu čerstvo natrhané podbeľové listy. Rozdrvené si ich na pätnásť minút naneste na tvár. Vynikajúco stiahnu póry a zabránia vzniku zapálených vyrážok.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.