Rady Eda JAKUBEKA: Pri nedostatku snehu je dôležité chrániť záhradu pred MRAZOM
8. 1. 2025, 6:00

Zdroj: redakcia Záhradkár
Pri nedostatku snehu je dôležité chrániť záhradu pred mrazom a suchom. Pripravte výsadbové jamy pre jarnú výsadbu, zabezpečte mladé stromčeky pred lesnou zverou a venujte sa ošetreniu poškodených kmeňov.

Chýbajúci sneh
Zdroj: shutterstock
Pri nedostatku snehu je dôležité chrániť záhradu pred mrazom a suchom.
Sneh je pre prírodu ako perina, ktorá chráni koreňový systém a rastliny pred namrznutím, najmä keď ste neskoršie vysádzali jahody, trvalky, zakladali trávnik, vysádzali cibuľoviny. Neskoršie vysádzané rastliny pri nedostatku snehu je dobre zakryť čečinou, ktorá ich chráni, zabraňuje presušeniu pôdy pri silnejších vetroch. Nezabúdajte na presádzané ihličnany, ktoré vyparujú vodu, preto ich občas dobre zalejte, aby vám nevyschli.
Ochrana pred zverou
Zdroj: shutterstock
Vláknina a mladá kôra na ovocných stromčekoch chutí najmä zajacom a vysokej zveri.
Vláknina a mladá kôra na ovocných stromčekoch chutí najmä zajacom a vysokej zveri, ktorá dokáže ohryzom narobiť veľké škody. Vždy je dobre pravidelne kontrolovať oplotenie. Nechránené kmene je potrebné zabezpečiť králičím pletivom do výšky jedného metra. Nastrihané pletivo obtočte okolo kmeňa tak, aby vám ostala aspoň desaťcentimetrová voľná plocha pre narastanie kmeňa do hrúbky. Takto chránené kmene zabránia ich poškodeniu. Ak vám zajace ohryzú kmene dookola celého stromčeka, zastaví sa prúdenie živín pod miestom ohryzu a stromčeky vyschnú.
Odber vrúbľov
Zdroj: shutterstock
Zimné mesiace sú najvhodnejšie na narezanie kvalitných vrúbľov.
Zimné mesiace sú najvhodnejšie na narezanie kvalitných vrúbľov, pretože ešte v nich neprúdia živiny, po narezaní ich zaviažte, označte menovkou a kolmo jednou tretinou zakopte do pôdy na miesto chránené pred slnečným žiarením. Takto odložené vrúble môžete používať na vrúbľovanie od januára do mája podľa toho, aké hrubé podpníky na štepenie používate a aký spôsob vrúbľovania preferujete.
Poškodené kmene
Zdroj: shutterstock
Ak máte ovocné stromy poškodené trhlinami, hneď na jar ich opatrne očistite a liečte octovou vodou.
Ak máte ovocné stromy poškodené trhlinami, hneď na jar ich opatrne očistite a liečte octovou vodou premiešanou s vodou v pomere 1 liter octu a 5 až 10 litrov vody. Týmto roztokom počas vegetácie každý druhý až tretí týždeň poškodené miesta ošetrujte tak, že trhliny obalíte vzdušnou vrecovinou, ktorú zriedeným roztokom niekoľkokrát polejete. Súčasne ovocné stromy na list prihnojujte viaczložkovými tekutými hnojivami, aby ste podporili kondíciu stromov.
Príprava jám
Zdroj: shutterstock
Ak sa rozhodnete na jar vysádzať ovocné stromy, je výhodné, keď si už teraz vykopete dostatočne hlboké, široké jamy.
Ak sa rozhodnete na jar vysádzať ovocné stromy, je výhodné, keď si už teraz vykopete dostatočne hlboké, široké jamy. Pôda sa prevetrá, obmedzí sa výskyt hubových chorôb a škodcov, ktoré sa dostanú na povrch pôdy. Jamy podľa pestovaných druhov stačí vykopať do hĺbky 60 až 80 cm a do šírky 100 až 150 cm. Koreňovému systému sa zabezpečí dobré zakoreňovanie, vytvorí sa viac aktívnych koreňových vlásočníc, ktoré budú čerpať rozpustené živiny z pôdy. Jamy pred aprílovou výsadbou je potrebné aspoň tri až štyri týždne zahádzať ornicou, aby pôda stihla postupne uľahnúť.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.