
3. Nevyužívate potenciál pozemku
Myslíte si, že malý pozemok nemá čo ponúknuť? Omyl! Aj veľmi maličké priestory ponúkajú veľa riešení. Vo väčších záhradách môže byť 50 štvorcových metrov len jeden pekný trvalkový záhon, no na stiesnenom priestore je to možno tretina až polovica plochy, ktorú máte k dispozícii na všetky výsadby. Preto je dôležité, aby ste dôkladne premysleli doslova každý štvorcový centimeter. Snívajte odvážne, no realizujte postupne a s rozumom. Vyhýbajte sa tomu, že budete vytvárať len „okrajové“ výsadby, ktoré smerujete k plotu, nebojte sa pri plánovaní vchádzať do plochy, kde ste pôvodne chceli len trávnik. Opäť tu platí, premýšľajte, zapisujte si, zakresľujte, gumujte, meňte a skúšajte rôzne kombinácie. Zmeny, ktoré sa dejú na papieroch, sú oveľa menej bolestivejšie ako tie, ktoré by ste neskôr museli riešiť v realite. Skúste opticky rozdeliť svoj pozemok. Využívajte silu rastlín, ale nebojte sa ani rôznych predelov z dreva, kovu či iného materiálu.

4. Neurčíte si priority
Záhradný domček, skleník, parkovacie miesta, bazén, dreváreň, jazierko, posedenie, terasa, gril, kozub, ohnisko, úžitková časť záhrady, detská časť, trampolína, kompostér a mnohé ďalšie. O čom ešte snívate? Spíšte si zoznam, a ak to rozloha vašej záhrady nedovoľuje, porozprávajte sa s ostatnými členmi rodiny a tie prvky, ktoré nie sú prioritou a nutnosťou, škrtnite. Tak ako prázdna záhrada, ktorú tvorí len trávnik s obvodovou výsadbou tují, nebude dobre pôsobiť ani tá, ktorá je preplnená a chaotická.

5. Zabúdate na pôdu
Na kvalitu pôdy myslite už pred prvými výkopmi pri realizácii domu, ušetríte tým nielen veľa starostí, ale i financií. Ak máte na pozemku relatívne dobrú pôdu, strhnite vrchnú vrstvu niekam bokom. Neprekrývajte ju spodnými vrstvami a nezničte to, čo sa na ploche tvorilo dlhé roky. Myslite na to, že inak by sa pôda dlhé týždne, možno aj mesiace hutnila pod kolesami ťažkých strojov. Ak po stavbe potrebujete doviezť na plochu veľkú vrstvu pôdy, nechajte jej čas. Ak by ste na navážke, ktorá má pol metra či meter, išli ihneď do realizácie, s najväčšou pravdepodobnosťou sa budete po prvej zime či po pár mesiacoch prechádzať po zvlnenom teréne. A verte tomu, že opravovať takéto prešľapy nechcete. Ak máte veľmi hutnú a nepriepustnú pôdu, dodajte do nej vzduch pomocou piesku či štrku. Naopak, piesčitú a neúrodnú pôdu vylepší organický materiál. Kompost je prírodné zlato, ktoré rieši mnohé problémy, a určite mu v záhrade vyhraďte čestné miesto. Čo je viac, ak môžete do pôdy vrátiť to, čo ste si z nej vzali? Každá zložka môže byť nápomocná, no vždy si to vyžaduje komplexnejší rozbor a riešenie na mieru. Verte, že ak si nebudete pôdu vážiť hneď na začiatku, po čase vám to vráti aj s úrokmi.